ИЗ АМЕРИКЕ У „ВАТРЕНО ОКО“: Вратили се у родни Ниш, да раде у новој лабораторији

Д. АЛИХОЏИЋ

01. 08. 2020. у 17:00

ОКОЛНОСТИ под којима су се вратили у родни Ниш не би се могле назвати срећним, али њихова прича ипак има срећан крај.

ИЗ АМЕРИКЕ У „ВАТРЕНО ОКО“: Вратили се у родни Ниш, да раде у новој лабораторији

Фото: Д. Алихоџић

Младе и амбициозне, епидемија их је затекла ван Ниша, али су се вратили кући и добили прилику о којој су сањали, да наставе своја научна усавршавања на пољу биохемије и молекуларне биологије и добију посао "у струци". Они су међу двадесетак запослених новоотворене лабораторије "Ватрено око" у којој ће се дневно обрађивати око хиљаду PCR тестова.

Димитрије Спасић (27) биохемију је завршио у САД, а усавршавање је наставио у Немачкој, где је до марта ове године радио на својим докторским студијама.

- Током мастер студија био сам запослен у Институту за фармакологију и токсикологију (Walther Straub Institute), где сам и извео своје магистарско истраживање у склопу великог истраживањa фармакогенетичких решења за лечење дијабетеса. Када је почела епидемија ковида, из пре свега патриотских разлога, вратио сам се да помогнем својим знањем даљем напретку молекуларне дијагностике у Србији - каже Димитрије, који је презадовољан што и у Нишу има услове као оне у Немачкој.

ВАКЦИНА

У СВЕТУ се тренутно одвија највећи "ин виво" експеримент, јер се у свим лабораторијама, укључујући и ове две у Србији, трага за решењем. Научници нису себични и деле међусобно сазнања, јер је свима у интересу да победимо корону. Нема сујете. А што се зараде тиче, она у овом тренутку није битна, неће постати милионер онај ко открије вакцину, али ће свакако неко у томе наћи профит - каже Алекса Радивојевић.

Он је у САД отишао после трећег разреда Прве нишке гимназије, и то у државу Орегон. Затим је у Кливленду дипломирао биохемију.

- Током студија био сам и на размени на UCL универзитету у Лондону шест месеци и стажирао у лабораторији за структурну и системску биологију. Након дипломирања радио сам у "Стерис компанији" на биомедицинским истраживањима. После две године рада уписао сам мастер студије на Лудвиг Максимилијан универзитету у Минхену.

Од пре три недеље и молекуларни биолог Алекса Радивојевић (27) ради на испитивању узорака на ковид, и то у родном Нишу. Био је ангажован у Институту за молекуларну генетику и генетско инжењерство у Београду. Не крије своје узбуђење што су покренули "Ватрено око" јер ће уместо на 150 до 200 узорака у Нишу сада моћи да раде и до хиљаду дневно.

Фото: Д. Алихоџић

Алекса Радивојевић

- Вирус није вештачки и немојте да вас слуђују таквим теоријама. Настао је спонтаном мутацијом и то је научно доказано. То је природа и то се дешава. Можемо га победити вакцином или нашим понашањем. За ово прво морамо бити мало стрпљиви, а друго зависи само од нас. Није вирус ослабио, и то је заблуда, као што је заблуда да ће га "убити" летње температуре - каже Алекса и додаје да је 30 посто тестираних у Нишу било позитивно, али да то ипак не одсликава опште стање. Очекује да у наредном периоди имају што мање посла да би могли да се више посвете истраживањима.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

РУСИЈА СЛАВИ! Почело укидање санкција, Русима стигла дозвола за Светско првенство