ВЕЛИКА РАСПРАВА МЕЂУ НАУЧНИЦИМА: Да ли од вируса више штити маска или визир
ДОК пандемија вируса траје, људи траже начине како да се што боље заштите, па се тако питају шта је ефикасније у одбрани од заразе, маска или визир.
Маске се користе од почетка пандемије, а Светска здравствена организација је пре више недеља појачала њјихову улогу у заштити од вируса и препоручила као најефикаснију врсту, трослојне памучне маске.
Све више се користе и везири, што показују подаци "Гугл трендса" који кажу да људи у последња два месеца појачано претражују о овом заштитном средству.
Прво, важно је рећи да се вирус, пре свега, преноси капљичним путем, када заражена особа кија, кашље или говори. Трансмисија се обавља најчешће у блиском контакту, а ређе преко контаминираних површина. СЗО је указала и на могућност ширења заразе ваздухом, а Центри за контролу и превенцију болести засада не предлажу да се визир носи током свакодневних активности нити да се користи као замена за маску, пише "Хафингтон пост".
Међутим, поједини стручњаци попут Ели Перенцевич, професора интерне медицине и епидемиологије на Медицинском факултету универзитетског Ајова карвер центра, верују да би штитници за лице могли да буду ефикаснији од платнених маски.
У чланку који је у априлу објављен у часопису Америчког лекарског удружења, он и његове колеге цитирали су студију Националног института за безбедност и здравље на раду из 2014. године која је изучавала ефиканост визира. Према тој студији, пластични штитници за лице су тренутно смањивали изложеност вирусу за 92 одсто, на око два метра од особе која кашље.
Међутим, нема студија које показују да ли визир штити од респираторних капљица особе која га носи остале у окружењу и то је главни разлог зашто га Центри за контролу и превенцију болести не предлажу. Потврдила је то и епидемиолог за Џорџ Мејсон универзитета Саскија Попеску за магазин "Селф".
Предност визира
Визир има очигледну предност у односу на маску, покрива очи, поред тога што покрива уста и нос па тако се добија заштита још једне слузница преко које би вирус могао да уђе у организам, рекла је за "Хафингтон пост" Ерин Сорел, доцент микробиологије и имунологије на Универзитету Џорџтаун.
Визир би иначе требало да се протеже преко браде и до ушију, и да нема размака између главе и чела.
Ова врста заштите олакшава и невербалну комуникацију, али омогућава и читање са усана што је посебно важно особама оштећеног слуха као што је и инфектолог Кутика Капули, потпредседница ИДСА, Глобалног здравственог одбора, која је пре неколико година задобила повреду уха која је утицала на њен слух.
Др Капули је истакла и да је одржавање хигијена визира лакше од чишћења маски међу којима се неке могу користити само једном.
Визир се лако чистити водом и сапуном или средством за дезинфекцију и може се користи више пута, објаснила је професорка.
"Када носите визир, мање ћете додиривати лице", рекао је за НБЦ њуз Амеш Адаља из Центра за здравствено осигурање Универзитета Џон Хопкинс и истакао да је додиривање платнене маске важан начин преноса вируса.
Др Сорел је додала да ношење визира може да буде пријатније особама које носе наочаре са диоптријом и за оне који кажу да их маска гуши. Додао је да је правилна употреба визира лакша од правилне употребе маске која, ако се не користи како треба, не штити ни нас ни друге.
Предности маски
Ипак, маске које предлаже велики број стручњака и чија је ефикасност доказана, више пријањају уз лице, док је визир отворен на доњој страни и са стране што омогућава честицама да "излазе и улазе" .
Сматра то др Сорел, али и др Вилиајм Линдзи, биоињженер "НИОСХ" који је то изјавио и за "Њујорк тајмс". Због тога, како је уочила Сорел, бројни јавни радници испод визира носе маску.
Линдзи је за НБЦ њуз напоменуо да визир може да заштити од крупнијих честица, али што су честице вируса мање, то његова ефикасност опада, а расте делотворност маске.
Како нема довољно доказа о високом степену заштите коју пружа визир, стручњаци саветују да се он носи уз маску, а никако као њена замена. Сорел је истаклао да маски уз социјално дистанцирање и правилну употребу ни не треба додатно средство заштите.
(zena.blic.rs)
Препоручујемо
МОЖЕ ПОСПЕШИТИ ПРЕНОШЕЊЕ ВИРУСА: Ово је највећа грешка коју правимо док носимо маску
21. 07. 2020. у 11:24
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (0)