ПЕТ ДАНА У ШКОЛИ, ПЕТ КОД КУЋЕ: И средњошколце од првог септембра очекује потпуно нови систем наставе

Марија Стевановић
Марија Стевановић

29. 07. 2020. у 13:12

НАСТАВА за средњошколце креће у школским клупама, али ће бити могућности и онлајн учења.

ПЕТ ДАНА У ШКОЛИ, ПЕТ КОД КУЋЕ: И средњошколце од првог септембра очекује потпуно нови систем наставе

Фото: В. Данилов

Министарство просвете припремило је неколико модела, али ће варијанта наставе практично највише зависити од могућности школе да задовољи епидемиолошке услове.

- Практично ће бити изједначен избор и за средње и основне школе, а то значи и настава у клупама и онлајн. Међутим, било да ђаци имају класичну наставу или онлајн, сви ће морати у школу да би били пропитани - каже министар просвете Младен Шарчевић.

Много мање проблема са организацијом наставе од 1. септембра, Министарство просвете имаће са средњошколцима, него са основцима. И то из неколико разлога.

Прво ради се о мањим групама, односно о мањем броју ђака него што их има у осмолеткама, а с обзиром на њихов узраст они немају проблема да остају сами код куће што није случај са децом од првог до четвртог разреда основне.

За све школе и основне и средње важе исте безбезбедносне мере: за сваког ђака мора да буде обезбеђена површина од четири квадратна метра, у учионицама ће моћи да буде до 15 ученика, а средњошколци ће као и основци, носити маске.

Управо безбедносни односно епидемиолошки разлози у школама ће ’диктирати’ како ће настава бити организована.

Код дуалних и средњих стручних школа теоретски део ће бити у самим образовним установама, а практични по компанијама. Тако ћемо имати ситуацију да док је део разреда на настави, други ће бити на вежбама изван школе.

Фото: Новости архива

- Приближно је око 500 средњих школа, а оне са мањим одељењима моћи ће да раде без подела разреда. Тамо где то није могуће, попут појединих гимназија, углавном ће морати да се ради у две смене - каже министар просвете.

Како ће то у пракси изгледати?

- То практично значи поделу при којој у једној недељи у школу иду први и други разред, а трећи и ћетврти су укључени у наставу онлајн и преко платформи са професорима. Потом се смењују. Вежбе и испитивања су, међутим, свима у школи. Тиме сви добијају континуитет у раду. Никоме неће бити ускраћена ни настава, нити пропитивање – објашњава Шарчевић.

Време које се проводи у клупама биће прилика за вежбе, пропитивање, појашњавање градива.

Наравно, баш као и код основних школа остаје правило да они који су болесни, или им је неко у породици заражен, остају код куће и имају онлајн наставу.

- Наравно, сви ови модели које је припремило Министарство просвете подложни су променама зависно од епидемиолошке ситуације која у Србији буде владала како 1. септембра на почетку нове школске године, тако и касније током оба полугодишта – каже министар.

(Блиц)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (3)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину