КОРОНУ ДОБИЛИ ДВА ПУТА: Нема научног објашњења како је дошло до новог заражавања

Б. Р.

28. 07. 2020. у 07:30

КО једном прележи ковид, не би требало да се уљуљка у лажну сигурност да је заштићем од инфекције вирусом корона.

КОРОНУ ДОБИЛИ ДВА ПУТА: Нема научног објашњења како је дошло до новог заражавања

Фото: Депоситпхото

Неки имунитет после ове заразне болести сигурно постоји, али научно још није утврђено ни колики је то степен заштите, ни колико траје, а у пракси је већ било случајева, и у свету, и код нас, да су једном излечени од ковида, поново инфицирали вирусом корона.

Са овако малом временском дистанцом, и на малом броју изолованих случајева, наука још нема дефинитивно објашњење зашто је дошло до реинфекције, ни да ли су се "повратници" у ковид-центре инфицирали истим или другим сојем вируса САРС-КоВ2. И научници из Светске здравствене организације (СЗО) опрезни су. Кажу да још немају довољно информација за закључак да ли су људи имуни на накнадне инфекције, након што су се опоравили од ковида 19.

Први случај реинфекције вирусом корона пријављен је зимус код жене из Јужне Кореје, а потом је ова земља пријавила и друге, укупно 227 случајева реинфекције. Недавно је и Румунија објавила да има 393 "повратника".

 

Foto: Д. Миловановић

 

Доктор Горан Стевановић, директор Клинике за инфективне и тропске болести КЦС, каже да и у Србији имамо појединачне случајеве са поновним заражавањем.

- После одређеног периода губи се имунитет и тако долази до поновног обољевања - рекао је др Стевановић.

У КБЦ "Звездара", који је други пут ковид-болница, није било "повратника" са ковидом, потврђује др Петар Сворцан, директор.

ОЖИЉЦИ НА ПЛУЋИМА

МЕЂУ непознаницама је и степен оштећења које овај вирус оставља код излечених. Још на почетку епидемије у Кини уочени су ожиљци на плућима код оболелих са тежом клиничком сликом. У новијим студијама, међутим, дошло се до закључака да чак и асимптоматски случајеви ковида 19, код пацијената који нису имали никакве симптоме болести, нису без последица. У једном истраживању феномен "млечних плућа", која су после ковида другачији него код дугих вирусних инфекција, установљен је код чак 54 одсто тих асимптоматских пацијената. То и код научника пали аларм, јер би последице овог феномена могле да буду оштећења плућа.

Досадашња испитивања показују да антитела на вирус корона има око седам одсто тестираних. Доказ имунитета, међутим, нису само антитела, која се могу измерити, него и Т-ћелијски имунитет који се не може прецизно мерити.

- Засад знамо да титар антитела брже пада него што смо се надали, и ми у Србији, као и широм света, имамо случајеве да су се једном излечени од ковида поново инфицирали - каже епидемиолог др Дарија Кисић Тепавчевић. - Доктор Горан Стевановић рекао је да је у Клиници за инфективне и тропске болести КЦС било десетак таквих пацијената, али са лакшом формом болести, и нико од њих није морао поново на болничко лечење. Али то нам потврђује да је могућа реинфекција вирусом корона, о којем још много тога не знамо.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (8)

ЕВО КАКО ДО КАРАТА ЗА ВЕЧИТИ ДЕРБИ: Црвена звезда послала обевештење пред меч са Партизаном