У УРГЕНТНОМ ДНЕВНО ЗБРИНУ И 900 ЉУДИ! Репортери "Новости" у установи која лечи нековид пацијенте
ВАНРЕДНО стање је за њих редовна појава. Они дежурају свих 365 дана у години, а јутарње и ноћне смене подједнако су стресне и динамичне. Ургентни центар Клиничког центра Србије једна је од само две здравствене установе у земљи у којој се збрињавају пацијенти који нису позитивни на вирус корона.
Према речима др Марине Ђикић, специјалисте ургентне медицине и начелнице Пријемно-тријажне амбуланте, овде се дневно прегледа између 650 и 900 пацијената. Тај број је био далеко мањи током марта и априла и износио је између 150 и 200.
Цео посао обавља укупно 20 медицинских техничара и 17 лекара и специјализаната. Рад Ургентног центра није се изменио ни по завршетку ванредног стања. Смене су организоване у зависности од тренутног броја расположивог особља, најчешће се ради по шест до 12 сати. Болесници за које се сматра да су потенцијално заражени ковидом, одвајају се одмах по пријему.
- На пријему раде техничари, и у тријажном делу процењују да ли болесник може да иде на регуларни преглед, или ипак постоји епидемиолошки ризик - каже, за "Новости", др Марина Ђикић. - Ми се, без промене, бавимо ургентном медицином, само што смо свесни да сваки пацијент који дође може да има ризик за инфекцију вирусом. Он, на пример, може да буде позитиван на корону и да лежи код куће. Али ако падне и повреди се, долази код нас.
Помоћ колега
- Искрено се надам да ово све неће дуго да потраје. С обзиром на то да не можемо сами да радимо све, добили смо помоћ специјалиста ургентне медицине из Лазаревца, Обреновца, Сопота, Гроцке... Помаже нам пет специјалиста и три специјализанта - каже др Ђикић.
Такав пацијент не може да буде тријажиран на истом месту где и сви други, јер би се зараза аутоматски ширила, како међу осталим болесницима, тако и међу здравственим особљем. Овакав начин функционисања спречио је масовно заражавање и медицинских радника и болесника.
Када пацијент дође, на основу тегоба процењује се где ће да буде прегледан. На основу анкете коју свако мора да попуни, сагледа се епидемиолошки ризик. После тога, болеснику се мери температура, проверава се да ли правилно дише...
- У пријемно-тријажној амбуланти збрињавамо болеснике који су сумњиви на ковид. Та просторија има све што је неопходно, попут механичке вентилације, преносивог ултразвука, рендген-апарата... Скенер нам је у другој просторији и одвојен је за овај тип болесника. Пацијент је овде потпуно збринут, ради се комплетан преглед и дијагностика. Уколико је неопходна консултација неког другог специјалисте, рецимо хирурга, он долази ту код нас и обавља преглед. Цео систем је направљен тако да пацијент не шета од амбуланте до амбуланте, већ се све реши на једном месту.
Наша саговорница каже да се неретко дешавало да пацијенти, услед тешког и хитног стања, морају бити збринути и оперисани пре теста на вирус корона. Док се резултат не сазна, лекари болесника третирају као да је позитиван.
Пратња
ПРАТЊА за болеснике који долазе на преглед у Ургентни центар је дозвољена, али је ограничена на једну особу, и то само ако је пацијент непокретан. Уколико је свестан и хода, сам даје податке и на преглед иде уз помоћ особља.
- То су углавном случајеви саобраћајног трауматизма, акутног инфаркта, неке врсте анемије, тегоба са слепим цревом, плућне емболије... Они одавде иду тачно утврђеним путевима у изолацију на хируршко и интернистичко одељење, ту остају док не добију тест. Важно је напоменути да нико неће бити одбијен, само морамо да знамо ко са собом носи епидемиолошки ризик.
Дешавало се да људи дођу на преглед, а на пријавници прећуте да су допутовали из иностранства или да кашљу, па тачне информације дају у некој од амбуланти. Међутим, захваљујући "дуплој контроли", ти људи се аутоматски враћају у тријажни део.
- Битно је да пацијенти знају да велики број тегоба због којих долазе у Ургентни могу решити у домовима здравља, и то много брже. То су болесници који се жале на висок притисак, или имају повреде попут огуљотина које могу да се превију у дому здравља. Тако би нам омогућили да се максимално посветимо хитним случајевима. Али велики је број таквих људи који нам долази сваки дан. Пре три године смо радили седмодневно истраживање и закључили да је око 65 одсто болесника који нам долазе, по боји, "зелено", односно најнижег реда хитности, који су преглед могли да обаве у свом дому здравља.
Препоручујемо
ЛЕКАРИ ДЕСЕТКОВАНИ: Ванредна ситуација проглашена у још једној општини у Србији
25. 07. 2020. у 15:10
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (1)