ВЕЖБЕ ДИСАЊА И НА РЕСПИРАТОРУ: Значај физикалне терапије у лечењу ковида, помаже да се повећа сатурација

Љ. П.

24. 07. 2020. у 11:00

ЗА што успешнији опоравак оболелих од ковида 19 важну улогу има и физикална терапија - кондиционе и вежбе дисања.

ВЕЖБЕ ДИСАЊА И НА РЕСПИРАТОРУ: Значај физикалне терапије у лечењу ковида, помаже да се повећа сатурација

Фото Приватна архива

Физиотерапеути их увелико примењују у ковид-центрима у јединицама интензивне и полуинтензивне неге, а третмани су индивидуални, строго дозирани и прилагођени функционалном стању пацијента оболелог од вируса корона, од оних на респиратору и у индукованој коми, преко оних на неинвазивној вентилацији до покретних и лакших случајева.

У разговору, за "Новости", то прича Нина Лачански, председница Физиотерапеутске асоцијације Србије, истичући да рехабилитацију спороводе заједно са лекарима физијатрима, а у сарадњи са другим специјалистима.

- Третман се састоји од општих кондиционих вежби, вежби дисања, положајне дренаже и поново дисања - објашњава наша саговорница. - С обзиром на то да већина пацијената има и друге придружене болести, рани рехабилитациони третман има немерљив учинак за њихов опоравак. Од почетка пандемије, раме уз раме са епидемиолозима, инфектолозима, пулмолозима, анестезиолозима и медицинским сестрама, физиотерапеути се боре да пацијентима оболелим од ковида 19 омогуће што бржи опоравак.

Предочавајући пример из болнице, Нина Лачански казује да код пацијента са астмом који на почетку третмана има плитак удах, готово на пола, после положаја дренаже и поновних вежби дисања, учинак је стопроцентан са пуним удахом, а сатурација кисеоника се пење са 86 на 96, што је, како вели, фантастично.

Фото Приватна архива

- Са пацијентима који нису у стању да сарађују, спроводи се пасиван третман, очување обима покрета у свим сегментима горњих и доњих екстремитета и позиционирање у дренажне положаје као што су положај на стомаку, бочни или високи седећи - објашњава председница ФАС-а. - Уколико неко од пацијената тај дан није за третман, он се не ради док се стање и витални параметри не стабилизују.

Већина пацијената, а посебно лекари заражени вирусом корона, који су се нашли у улози пацијента, мишљења су, како истиче Лачански, да их је рехабилитација спасла, да много боље дишу, гасне анализе су боље, а сатурација добра.

- Смисао рехабилитације и јесте да покажемо пацијентима шта све могу да ураде за себе, а физиотерапеути својим поступцима, мерама и техникама управо то и раде - каже Нина Лачански.

Фото Приватна архива

ПРИМЕНА ШИРОМ СРБИЈЕ

ФИЗИОТЕРАПЕУТСКА асоцијација Србије је на самом почетку пандемије превела смернице Светске конфедерације за физикалну терапију за примену физиотерапије у условима ковида 19. Ове терапије се раде на ВМА, КБЦ "Др Драгиша Мишовић", КЦВ, КЦ Ниш, КЦ Крагујевац, Нишкој Бањи и другим. У програм ране рехабилитације се укључују пацијенти са стабилним виталним параметрима, што значи са температуром до 38, пулсом до 120-130 у минути и да је сатурација кисеоника изнад 86.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру (ВИДЕО)