КО СУ ЉУДИ СА СКРИВЕНИМ ИМУНИТЕТОМ? Можда сте баш ви имуни на вирус корона

Novosti online

22. 07. 2020. у 13:02

НАУЧНИЦИ су прво открили пацијенте који су се опоравили од инфекције корона вирусом, али неким чудом нису имали антитела у крви. Затим се показало да је то случај код многих људи. Онда је следеће откриће било да и код оних који су развили антитела, она неће дуго трајати, те да ће имати имунитет свега неколико месеци.

КО СУ ЉУДИ СА СКРИВЕНИМ ИМУНИТЕТОМ? Можда сте баш ви имуни на вирус корона

Фото: Депоситпхотос

Укратко, иако су се антитела показала као једини начин да стекнемо имунитет, чини се да она неће имати водећу улогу, те да можда постоји друга врста имунитета на коју би требало да мислимо.

Ради се о енигматичном типу белих крвних зрнаца, односно Т-ћелијама, које би могле бити значајније од антитела. Из узорака Т-ћелија, научници са Кингс колеџа у Лондону су дошли до података да су оне посебно прилагођене за детекцију протеина на површини корона вируса САРС-ЦоВ-2.

ШТА СУ УОПШТЕ Т-ЋЕЛИЈЕ?

Т-ћелије су иначе врста имуно ћелија чија је главна сврха идентификовање и убијање инвазивних патогена или заражених ћелија. То чине помоћу протеина на својој површини, који се могу везати за протеине на површини штетних патогена који су ушли у организам.

Свака Т-ћелија је високо специфична - постоје милијарде могућих верзија њихових површинских протеина, које самим тим препознају и милијарде различитих патогена.

Будући да Т-ћелије могу остати у крви годинама након инфекције, оне такође доприносе и дугорочној меморији имуног система и омогућавају му бржи и ефикаснији одговор када су изложени старом непријатељу.

Неколико студија је показало да људи инфицирани корона вирусом имају тенденцију да поседују Т-ћелије које могу нациљати вирус, без обзира на то да ли су искусиле претходно његове симптоме. Такође, испоставило се да су неки људи који су већ прележали ковид били негативни на серолошком тесту на антитела, а позитивни на тесту за Т-ћелије које могу да идентификују вирус.

То је довело и до сумње да би неки ниво имунитета против ковида могао бити двоструко чешћи него што до сада то знамо.

Т-ћелије препознају ковид чак и када се никада нису среле са њим?

корона вирус, зараза, вирус

Најбизарније од свега било је то што су истраживачи сазнали током тестирања Т-ћелија на ковид. Неки људи су имали постојећи степен отпорности на вирус иако никада пре тога нису њиме били заражени. И то чак није била ни мала бројка већ је 40 до 60 одсто неекспонираних појединаца имало ове ћелије.

Занимљиво је да вирус ХИВ-а врши својеврсни геноцид над Т-ћелијама, улази у њих и систематски их тера на самоубиство. Самим тим, Т-ћелије нису способне да се боре против ХИВ-а и он доживотно остаје у организму.

Али, у случају ковида, ово се не дешава тек тако већ је врло јасно да постоји имунолошки одговор Т-ћелија. Једна теорија јесте да се Т-ћелије преусмеравају тамо где су највише потребне - на пример, ако је болест отишла на плућа, тамо се активирају и Т-ћелије у одбрану. Али, много њих и умире.

Фото: Депоситпхотос

 

- Аутопсије над преминулима од ковида показују некрозу, односно врсту труљења одређених ткива, посебно у области слезине и лимфних жлезда где оне обично живе - каже др Адријан Хајдај, професор имунологије на Кингс колеџу у Лондону додајући да није сигурно да ли ковид, баш као и ХИВ ипак убија одређени део Т-ћелија или су се оне активирале само тамо где су биле потребне.

Др Хајдај указује на експеримент спроведен још 2011. године када су мишеви изложени САРС-у. Претходна истраживања показала су да је вирус покренуо производњу Т-ћелија које су биле одговорне за уклањање инфекција.

Следећу студију су пак, извршили када су исти мишеви остарили, те се показало да је њихов Т-ћелијски одговор био знантно слабији.

- Ово је атрактивно запажање које може да објасни зашто су старији појединци подложнији ковиду. После 30. године почиње да се смањује тимус, жлезда која је важна у производњи ћелија, па се тако и свакодневна производња Т-ћелија знатно смањује - истакао је.

Фото: Депоситпхотос

 
АЛИ ШТА СВЕ ТО ЗНАЧИ ЗА НАШ ИМУНИТЕТ?

Чињеница да корона вируси могу да доведу до трајних Т-ћелија је оно што је недавно инспирисало научнике да провере старе узорке крви узете од људи између 2015. и 2018. године да би видели да ли оне могу да препознају ковид. То се догодило и довело до сазнања да су њихови имунолошки системи научили да препознају корона вирус САРС-ЦоВ-2 јер су се у прошлости сретали са вирусима са сличним површинским протеинима.

Дешифровање важности Т-ћелија није само ствар академске радозналости већ се ова сазнања и те како могу уперити у прављење праве вакцине и лечење оболелих.

(Телеграф.рс)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТИЖЕ СВЕ ВИШЕ РЕЗУЛТАТА: Трамп води у Флориди, Камали припао Вермонт

СТИЖЕ СВЕ ВИШЕ РЕЗУЛТАТА: Трамп води у Флориди, Камали припао Вермонт

ОЧИ целог света упрте су у Америку, где ће бити изабран нови председник, али и чланови Конгреса. Камала Харис или Доналд Трамп, ко ће бити нови председник Сједињених Америчких Држава и утицати на политику целог света... Пратите америчке изборе уживо на порталу "Новости". Како тече изборни дан, као и прве резултате гласања, наши новинари пратиће из минута у минут, тако да обавезно останите уз наш портал.

05. 11. 2024. у 08:19 >> 01:11

Коментари (0)

СРБИЈА ДОБИЈА ОГРОМНО ПОЈАЧАЊЕ: Један од најталентованијих фудбалера света ипак облачи дрес орлова?