КОРОНА У СРБИЈИ СЛИЧНА НЕМАЧКОЈ И ИТАЛИЈАНСКОЈ: Код нас присутни изворни сојеви и они са мутацијом
НАУЧНИЦИ у Србији почели су да испитују генетске карактеристике вируса САРС-КоВ-2.
Тиме су се тимови вирусолога Института за микробиологију и имунологију Медицинског факултета у Београду и Ветеринарског специјалистичког института у Краљеву, придружили специјалним "детективима" у скафандерима у лабораторијама широм света. Сви они покушавају да "раскринкају" вирус-убицу, којим је у 196 земаља инфицирано више од 14 милиона људи, од којих је досад преминуло њих више од 590.000.
Професор др Александра Кнежевић из Института за микробиологију и имунологију открива, за "Новости", шта се и на који начин заправо испитује:
- Започета су испитивања молекуларних карактеристика сојева овог вируса код наших пацијената. Испитују се сојеви вируса доказани код пацијената из различитих региона Србије и у различитим периодима епидемије, почев од првог случаја доказаног 6. марта ове године.
Испитивања новог вируса корона у Србији раде се у оквиру пројекта под називом "Национална студија серопреваленције и молекуларне карактеризације САРС-КоВ-2 током епидемије у популацији Србије", који је одобрила и финансирала Влада Републике Србије. Носилац пројекта је Медицински факултет Универзитета у Београду, а руководилац пројекта је професор др Тања Пекмезовић.
ПОДСТИЦАЈ ОД СЗО
ОД момента открића САРС-КоВ-2 вируса у децембру 2019. године у Кини, Светска здравствена организација подстиче и подржава истраживања молекуларне карактеризације генома нових сојева овог вируса у бројним земљама света. Та испитивања подразумевају испитивање генома новог вируса у циљу утврђивања карактеристика и постојања промена генома, односно присуства мутација и рекомбинација са другим вирусима значајних за начин његовог ширења, епидемиолошку повезаност и тежину клиничке слике код оболелих.
- Молекуларна карактеризација вируса САРС-КоВ-2, у оквиру ове студије, као и у студијама у другим земљама, ради се методама секвенцирања - објашњава професорка Кнежевић. - Овим методама одређује се редослед нуклеотида целог генома, јер се мутације код овог вируса јављају у различитим деловима генома. Процедура подразумева примену веома скупе опреме, реагенаса и много рада. Такође, неопходни су и посебни софтверски пакети за анализу ових података.
У свету се сада секвенцира више од 37.000 узорака вируса из свих крајева, како би се потпуно разоткрила заразна природа ковида 19. Односно да би се оголио његов геном, а то је заправо ланац од 30.000 генетских слова која садрже све што је вирусу потребно да се намножи и рашири, који је још у јануару, много брже него што се очекивало, открио јужнокорејски тим професора Јонг-Жен Жанга. Иако су се од тада у овај посао укључили многи тимови, у најопремљенијим лабораторијама, откриће професора Јонг-Жен Жанга - да је вирус корона 80 одсто идентичан САРС-у, још се сматра најважнијом секвенцом слагалице која тек треба да се посложи.
Секвенцирајући геном САРС-КоВ-2, изнова и изнова, хиљадама пута, научници могу да прате мутације у генетском коду, оне "словне грешке" у ланцу, као и како се он ширио. Тако научни детективи заправо покушавају да дођу до одговора на три главна питања - шта је САРС-КоВ-2, како најбрже и најпрецизније може да се постави дијагноза инфекције и нађе лек, и како може да се направи вакцина против вируса који је изазвао пандемију.
- Код нас је до сада обрађен мали број узорака који су пријављени у светске генске базе података САРС-КоВ-2 вируса - објашњава професорка Кнежевић. - Анализа генома тих до сада обрађених узорака показала је да су у Србији присутни сојеви САРС-КоВ-2 вируса без мутација, као и они са мутацијама. Поред тога, почетна упоредна анализа наших сојева са сојевима вируса из других земаља указује на епидемиолошку повезаност са сојевима из Италије и Немачке.
Професорка Кнежевић каже да се испитивања генома овог вируса код нас настављају, али су сада мало успорена. Разлог је поновно погоршање епидемиолошке ситуације у земљи, због чега су вирусолошки тимови који раде на испитивању максимално ангажовани у лабораторијској дијагностици ковида 19.
- Анализа генома сојева САРС-КоВ-2 вируса изолованих код људи из различитих земаља од почетка пандемије до данас показала је поступно повећавање геномске варијабилности - открива проф. Кнежевић. - Сада је она око 15 одсто у односу на сој из Вухана. То је очекивано с обзиром на то да се ради о РНК вирусима, који су изузетно варијабилни, односно променљиви. Ове геномске промене су показане у различитим генима вируса и могу да се прате кроз време. Засад је непознато да ли ове промене утичу на вирулентност вируса. Из тих разлога је од изузетне важности даља детаљна карактеризација сојева овог вируса и његово праћење у свим земљама света.
Препоручујемо
ВИРУС РАЗОРИО ОРГАНЕ: Обдукције преминулих од короне које је изнео Ристић - ипак рађене
17. 07. 2020. у 19:41
ЗАБРАНА ЗА ГРАЂАНЕ СРБИЈЕ: Од недеље више не можемо да улазимо у ову земљу
17. 07. 2020. у 16:00
НОВЕ МЕРЕ У ВАЉЕВУ: Још 43 особе позитивне на корону у Колубарском округу
15. 07. 2020. у 13:43
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
КО ЋЕ ЗАМЕНИТИ ЖИКУ ЈАКШИЋА? "Ја најбоље знам шта желим од тога"
"СИГУРАН сам да нико не може да задовољи моје захтеве и визију како ја то замишљам."
21. 01. 2025. у 19:19
Коментари (4)