ВИРУСОЛОГ ИЗ БЕРЛИНА: Доктор Трампужа открио када треба очекивати други талас короне
ПРОФ. др Андреј Трампужа, вирусолог из Берлина нагласио да је једини начин да се од вируса корона заштитимо, док не буде вакцине, тај да носимо маску и да држимо социјалну дистанцу.
- У Немачкој сада нема толико нових случајева али пандемија се глобално наставља. Парадокс је у томе да у местима где на почетку није било алармантно сада озбиљно расте број инфицираних. Вирус је исти од почетка, од децембра прошле године до данас и остаје опасан, као што је био у Италији. Око 10% људи има тешку инфекцију и неколико процената људи свуда у свету умире. Веома се брзо шири поготово код асимптоматских болесника. У почетку је око 90% оболелих било старије од 70 година и смртност је била далеко већа јер су ти људи хронични болесници. Али, после затварања када смо успорили ширење вируса, сада је вирус међу младима, што је и логично јер се они више крећу и друже. Процентуално сада има више случајева код младих. Вирус се није променио већ се шири у другој популацији. Морамо да у свим затвореним просторијама носимо маску или да будемо на дистанци - саветује др Трампужа.
Како је објаснио, вирус се шири капљично, али и ваздухом, аеросолима.
- Не знам због чега то Светска здравствена организација од почетка није говорила, јер знамо да је то тако још од епидемије САРС-а и МЕРС-а. Ваздухом се вирус шири у затвореном простору и зато је веома важно да се носе маске. Оне спречавају до 90 одсто аеросолних честица. Да смо их носили од јануара, могли смо да спречимо пандемију.
Др Трампужа наглашава и да нема говора о колективном имунитету и да морамо живети уз поштовање мера све док се не појави вакцина, као и да морамо да се тестирамо када осетимо симптоме или када сазнамо да смо били у контакту с неким ко је заражен.
- Особе са симптомима у себи носе већу количину вируса, али и асимптоматске особе га и те како могу пренети. Колективни имунитет нећемо имати никада јер је сада инфицирано тек један до два одсто целокупног становништва. За колективни имунитет потребно је између 70 и 80 одсто заражених. То је могуће једино ако не бисмо радили ништа, али тада бисмо имали милионе смртних случајева. Једина могућност за враћање у потпуну нормалу је вакцина и тада ћемо имунитет.
Антибиотици како каже др Трампужа, немају никаквог учинка на вирус али код тешких случајева када уз вирусну имамо и бактеријску инфекцију, тада су антибиотици потребни.
- Пацијенти са тежом клиничком сликом имају више антитела након пребољевања вируса, док они са слабијим симптомима имају мање антитела те након три месеца она и нестану. Међутим, то не значи да они нису имуни на вирус. Јесу, само не постоји тест који може да измери т-лимфоците који су такође носиоци имунитета. То је други механизам заштите од вируса који сви често превиде - објашњава др Трампужа.
Доктор је истакао и да када је лепо време можемо да се дружимо напољу, уз дистанцу.
- Маска напољу није потребна. Базени и вода нису опасни, јер се вирус преноси путем ваздуха, када се кашље, пева, говори. Дезинфикујте и перите руке, и базени и друге површине се дезинфикују те нема бојазни. Будите напољу, читајте књиге, гледајте филмове и ово ће бити овако још неколико месеци. Паузе неће бити, али други талас неће бити гори од првог пошто много боље познајемо вирус и много смо спремнији. Крајем године или почетком следеће би требало да буде вакцине. После вакцинације је потребно још мало времена да утврдимо колико је ефективна, можда буде ефективна у проценту од 60 одсто па ће људи морати да се вакцинишу двапут или трипут, али нема потребе за депресијом и паником, и ово ће проћи. Ипак, ове године најбоље је прескочити одмор. Што мање контаката и кретања – то боље за све. Па следеће године можемо да узмемо два годишња одмора - закључио је др Андреј Трампужа.
(К1)
Препоручујемо
БРНАБИЋ: Нисам одустала од полицијског часа - ситуација је тешка
15. 07. 2020. у 19:12 >> 19:13
БЕОГРАД ЈЕ ПОТЕНЦИЈАЛНА БОМБА: Кон - Боље да уведемо полицијски час
15. 07. 2020. у 17:43
СТИГЛИ ПРВИ РЕЗУЛТАТИ: Трамп убедљиво води у прве две државе
ОЧИ целог света упрте су у Америку, где ће бити изабран нови председник, али и чланови Конгреса. Камала Харис или Доналд Трамп, ко ће бити нови председник Сједињених Америчких Држава и утицати на политику целог света... Пратите америчке изборе уживо на порталу "Новости". Како тече изборни дан, као и прве резултате гласања, наши новинари пратиће из минута у минут, тако да обавезно останите уз наш портал.
05. 11. 2024. у 08:19 >> 00:29
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
РУС КОМЕ СЕ КЛАЊА ЦЕЛА СЕВЕРНА КОРЕЈА: Да није било њега Ким не би владао - дао руку за Великог вођу (ФОТО)
СКРОМНИ руски сељак из Сибира променио је историју Северне Кореје. Династија Ким Јакову Новиченку највише дугује што је данас на власти.
05. 11. 2024. у 09:14
Коментари (0)