Како Американци бирају председника: Предавање Предрага Рајића
ПРЕДАВАЊЕ правника и политичког аналитичара Предрага Рајића на тему „Како Американци бирају председника?“ може се погледати на званичном Јутјуб каналу Културног центра Новог Сада.
Рајић оцењује да је председник Америке лице са веома широким овлашћењима, далеко ширим од оних које има председник у Француској која слови за државу која фаворизује функцију председника. За председника САД гласа се сваке четири године и то првог уторка после првог понедељка у новембру,како је и регулисаном Уставом. Ове године у Америци ће се гласати 3. новембра.
Председник САД највише може да има два мандата од по четири године, а бира се посредним путем.Бира га електорски колеџ који формирају грађани на изборима. Грађани електорима поклањају своје поверење, а електори на електорском колеџу гласају за председника и они су заправо ти који га бирају. Електорски колеџ сада броји 548 места, што значи да је за победу потребно 270 гласова, али је могуће и одступање.
Рајић се слаже са једним словеначким филозофом да су амерички председнички избори толико важни и толико битни да би било добро када би сви на свету имали право гласа на њима, јер победа неког од кандидата на тим изборима може у великој мери да обликује геополитичке процесе у целом свету и да најдиректније утиче и на нас који у Америци не живимо.
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)