АДВОКАТИ МАХИНАЦИЈАМА ЗАРАДИЛИ 600.000 ЕВРА: Масовно се злоупотребљава Закон о доступности информација од јавног значаја, зато се и мења

В. Црњански Спасојевић

11. 12. 2024. у 09:00

КО је наставник биологије у вашој школи? Доставите документе који доказују да је испуњавао услов за то радно место? Да ли ваша месна заједница има фудбалски клуб? Да ли има младу екипу? Ко је тренер? Колико сијалица је ваш орган набавио у току прошле године? Да ли ваше ловачко удружење има сопствено возило?

АДВОКАТИ МАХИНАЦИЈАМА ЗАРАДИЛИ 600.000 ЕВРА: Масовно се злоупотребљава Закон о доступности информација од јавног значаја, зато се и мења

Arhiva

Ово су само нека од питања која су, најчешће злоупотребљавајући Закон о доступности информација од јавног значаја, грађани, односно адвокатске канцеларије које иза њих стоје, поднели школама, месним заједницама, центрима за социјални рад, ловачким удружењима, предшколским и здравственим установама, ветеринарским станицама и другим органима јавне власти. Само у последњих годину и по, адвокати су на жалбама у ситуацијама када нису добили одговор на питања која су поставили њихови клијенти или нису добили задовољавајући одговор, зарадили око 600.000 евра!

По речима повереника за информације од јавног значаја и заштиту података о личности Милана Мариновића, толики је износ или исплаћен или би требало да га исплате органи власти. Иза свега стоји, каже Мариновић, 15 до 20 младих адвоката, који преко клијената подносе органима власти питања која им падају на памет.

Архива

Милан Мариновић

- Последња су била: наведите пет највећих плата, ко их прима и за које послове. После тога су уследила питања о пет најнижих плата. Школама су послата питања везана за наставника биологије. Претпостављам да су следећа везана за наставника математике, па ће онда ићи наставници хемије и тако редом. Ако од око 1.500 школа у Србији, или око 4.500 месних заједница, њих 100 не одговори или одговори делимично, следи жалба адвоката, која кошта 49.500 динара, па пута 100. То је неисцрпан извор зараде - каже Мариновић.

Додаје и да је било случајева да нпр. адвокат из Војводине "заступа" мештане села око Куршумлије који су, наводно, слали питања органима власти. Или да један адвокат поднесе захтеве, а други, из исте канцеларије и са истим презименом га после заступа по жалби. Има индиција и да су неки браниоци пред Управним судом подносили пуномоћја која су им "потписали" покојници.

Управо због оваквих злоупотреба у току је јавна расправа о изменама Закона о доступности информација од јавног значја. Изменама би требало отклонити проблеме који су настали када су европске институције тражиле да се укине члан који је санкционисао злоупотребу права на доступност информација, али и када је Управни суд пресудио да свака странка која тражи одговор по овом закону има право на адвоката. Тако су почели да пљуште захтеви са најбесмисленијим питањима и жалбама незадовољника, за које су адвокати наплаћивали трошкове. Да ли су и колико вратили у буџет не зна се будући да су паушалци.

ДВЕ КРИВИЧНЕ И ТРИ ДИСЦИПЛИНСКЕ

ПРОТИВ двојице адвоката поднели смо кривичне пријаве, а против још тројице дисциплинске пријаве Адвокатској комори, засад без епилога. Против једног је поднета пријава јер је имао договор са поштаром да му не уручује на време писмене одговоре на захтеве које је слао, а чим прође рок, он има право на жалбу и накнаду трошкова, каже повереник Милан Мариновић.

Како је навела министар државне управе и локалне самоуправе Јелена Жарић Ковачевић, од 1. јануара до 31. децембра 2023. повећао се број жалби које су изјављене преко адвоката са 9,7 одсто на чак 82,5 одсто.

- Повереник је у току 2022. и 2023. просечно имао 12.961 жалбу у раду годишње, а раније 3.627 - рекла је министарка. - Лица, укључујући и адвокате, која злоупотребљавају право на приступ информацијама од јавног значаја добро су позната јер се не крију. Они циљано бирају мале органе, који немају довољне материјалне и кадровске капацитете и често не могу да испуне рок или одговоре на питање онако како тражиоци желе.

Како је за "Новости" потврдио повереник Мариновић, министарка је одмах разумела проблем, па је брзо формирана радна група и сачињене измене закона. По њима ће првостепени органи власти смети да одбију захтеве за доступност информација ако посумњају да је реч о злоупотреби, а на такву одлуку тражилац информације има право жалбе поверенику. Такође, ако се шаљу тражене информације поштом, рок почиње да тече када копија напусти писарницу, а не када тражилац добије информације, па више неће моћи да буде махинација око доставе. Новина је и да свака странка сноси своје трошкове поступка по жалби, изузев ако повереник закључи да су били неопходни и оправдани трошкови заступања, као и да ће моћи да се поднесе захтев Врховном суду за преиспитивање судске одлуке (Управног суда).

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА СЕ ТО ДЕШАВА У КУРСКУ: Најновије мапе откриле - да ли је на помолу тотални преокрет на фронту?

ШТА СЕ ТО ДЕШАВА У КУРСКУ: Најновије мапе откриле - да ли је на помолу тотални преокрет на фронту?

УКРАЈИНСКЕ снаге оствариле су одређене маргиналне добитке у Курској области. Освојиле су насеља четири месеца након инвазије коју су започеле на руској територији.

10. 12. 2024. у 11:27

ПОЗНАТО ГДЕ ЈЕ АСАД ОТИШАО АВИОНОМ? Летилица мистериозно нестала са радара изнад града Хомс

ПОЗНАТО ГДЕ ЈЕ АСАД ОТИШАО АВИОНОМ? Летилица мистериозно нестала са радара изнад града Хомс

ПОСЛЕДЊИ авион који је полетео из Дамаска, пре него што су га заузели сиријски побуњеници, а за који се сумња да је превозио сиријског председника Башара ал Асада, изгубио је сигнал убрзо након полетања, изнад града Хомс, који држе побуњеници, показују веб-странице за праћење летова, пише Ал Џазира.

08. 12. 2024. у 09:32

Коментари (0)

МВП Моззарт спорт: Нека ово постане традиција!