ДАМЊАНОВИЋ: За даљу борбу против корупције неопходан јак институционални оквир
ДИРЕКТОР Агенције за спречавање корупције Дејан Дамњановић изјавио је данас да даља борба против корупције без јаког институционалног оквира деловања не може дати добре резултате.
Дамњановић је истакао да корупција не познаје границе и представља планетарни феномен и указао да су у борби против корупције важна искуства упоредне праксе других држава.
- Идући у корак са временом развијамо и примењујемо механизме за процену ризика корупције у нормативним актима и усмеравамо и пратимо процесе лобирања у Србији, али и спроводимо истраживања у области корупције да бисмо још снажније ударили на тај друштвени феномен - нагласио је Дамњановић.
Он је реагујући на наводе појединих медија да ће Агенција за спречавање корупције обележити Међународни дан борбе против корупције свечаном академијом уместо стручним скупом, рекао да је та институција организовала међународну конференцију са квалитетним панелистима.
- Организовали смо два стручна панела и довели врхунске панелисте који су најеминентнији стручњаци у свом домену. Ми желимо да се боримо и радимо заједно, а корупције има свуда и нико је није лако искоренио - рекао је он.
Потпредседник Владе и министар унутрашњих послова Србије Ивица Дачић истакао је на конференцији да је један од приоритетних задатака српске полиције борба против корупције и да у тој борби нема и не сме бити заштићених.
- Став руководства наше државе по том питању врло је јасан, а то је да је неопходан снажан и одлучан одговор свим појединцима који својим коруптивним понашањем ремете развој наше земље, самим тим и бољи живот свих грађана и репутацију Републике Србије - рекао је Дачић.
Он је додао да су у институционалном смислу Агенција за спречавање корупције и Министарство унутрашњих послова основни стубови на којима се заснива сузбијање корупције у Србији, с обзиром на то да представљају превентивни и репресивни орган против корупције.
- Ова година свакако је у том смислу донела велики број прилика да се ова сарадња покаже на делу и то у два врло сложена и битна процеса кроз које тренутно пролазимо. На првом месту, то је био пети круг евалуација препорука Групе држава за борбу против корупције (ГРЕКО), где је донета одлука да делегацију Србије представљају све релевантне институције наше државе - рекао је Дачић.
Он је истакао и да је МУП активним учешћем и присуством на седници ГРЕКО преузео део одговорности за дотадашње резултате у погледу испуњавања препорука, као и да је након достављања извештаја од стране ГРЕКА, МУП наставио своје активности у циљу усвајања препорука.
Дачић је рекао да је ову годину обележило и усвајање Националне стратегије за борбу против корупције 2024-2028 и пратећег Акционог плана за 2024-2025. годину.
- Министарство је имплементацијом свих ГРЕКО препорука у овај најзначајнији национални документ којим се усмерава борба против корупције у Србији, показало да је превенција корупције прва линија одбране од корупције и тиме исказало максималну спремност да пружи пуну подршку Агенцији за борбу против корупције, као носиоцу превентивних мера - нагласио је министар.
Он је додао да је заједнички циљ у наредној години имплементација ГРЕКО препорука и спровођење свих активности планираних Акционим планом за спровођење Националне стратегије за борбу против корупције.
Државни секретар у Министарству правде Бојана Шћепановић рекла је да Србија спремна да се системски и одговорно суочава са свим изазовима које корупција поставља пред друштво, пре свега кроз посвећеност у примени антикорупцијских мера, затим кроз јачање институционалних капацитета и изградњом транспарентног система који ће штитити интересе свих грађана.
Државни секретар у Министарству финансија Саша Стевановић навео је да то министарство види Агенцију за спречавање корупције као важног сарадника у борби за владавину права и да, у складу са својим законским овлашћењима, пружа пуну подршку Агенцији за обезбеђивање услова за редовно функционисање и константно јачање капацитета.
Шеф мисије ОЕБС-а у Србији Јан Брату рекао је на конференцији да је корупција озбиљна претња владавини права и да она, како је навео, подрива поверење у државне институције.
Он је истакао да је неопходно подржати добро управљање кроз принципе транспарентности, законитости и одговорности, који су, како је указао, од суштинског значаја за подстицање одрживог развоја, економског развоја и поверења јавности.
- То је пут који води до просперитетног и праведног друштва које је добро место за живот свих, а борба против корупције је важна обавеза ОЕБС-а - навео је он.
Заменица шефа Делегације ЕУ у Србији Пламена Халачева навела је да је борба против корупције дубоко укорењена у правној и демократској традицији Европе.
- Борба против корупције одражава нашу заједничку визију за бољу будућност. Као што знате, владавина права је једна од основних вредности ЕУ и оличава наш заједнички идентитет и заједничко правно наслеђе - истакла је Халачева.
Према њеним речима, искорењивање корупције је кључно за неговање унутрашњег тржишта које добро функционише, где грађани и предузећа сарађују у међусобном поверењу.
Конференцију је организовала Агенција за спречавање корупције, уз подршку Мисије ОЕБС-а у Србији.
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)