ГРОБОВИ НЕСТАЛИ КАД СЕ ГРАДИО НАСИП? У Меморијалу "Старо сајмиште" нису сигурни да постоје масовне гробнице на левој обали Саве
ОБАЛА Саве је крајем шездесетих и почетком седамдесетих година прошлог века прекопана, када се градио насип.
Пре тога је и тај простор, баш као и простор око некадашњег логора Јасеновац, плавио, па су кречане, у које су бацана тела, потопљене и трагови однети. Зато не верујем да ће гробнице код Старог сајмишта, ако их је некада ту и било, бити пронађене после уклањања градилишта.
Овако је председник Јеврејске општине Београд Арон Фукс одговорио на неке инсинуације у јавности, а у вези са евентуалним скрнављењем масовних гробница на месту некадашњег логора због демонтаже Старог моста.
- Плато око споменика не припада Меморијалу "Старо сајмиште", али смо хтели да га обележимо меморијалним зидом пошто је ту био улаз у логор, кроз који је пролазио камион-душегупка, возећи Јевреје у смрт. Гледали смо од кога бисмо тражили дозволе, када смо обавештени да ће бити организовано градилиште. На то немамо утицаја, али речено нам је да ће по престанку радова све бити враћено у првобитно, чак и боље стање - казала је др Кринка Видаковић Петров, директор Меморијала на округлом столу "Култура сећања и меморијализација: Циљеви и изазови".
На питање има ли заиста на подручју актуелног градилишта гробница осврнуо се и др Милан Кољанин, руководилац Одељења за истраживање Меморијала. Он је навео сведочење једног преживелог Рома:
- Роми су били смештени у павиљону два, а према његовим тврдњама, неки од њих су сахрањени изван логорске жице, ближе Сави. То би могло да буде на подручју где је градилиште, али ми не знамо да ли је његово сећање веродостојно, јер није био очевидац. Радимо на плану истраживања целог подручја логора, као што је то рађено у Јајинцима, па ћемо апаратима проверити и то место када буде уклоњено градилиште. Има индиција и да су између трећег и четвртог павиљона стрељане Јеврејке, што ћемо такође проверити - казао је Кољанин.
Истраживања су већ рађена око немачког павиљона, али без резултата. Иначе, Јевреји су сачували 56 ромских умрлица, од којих данас постоје 53, мада се верује да је број умрлих већи.
На скупу је, осим о Сајмишту, било речи и о југословенском павиљону у Аушвицу, као и о меморијалу посвећеном жртвама Рације у Новом Саду. Ладислав Трајер из Јеврејске општине Новог Сада казао је да је цео пројекат "далеко од првог ашова", али је коначно усаглашено визуелно решење.
КОМЕМОРАЦИЈА У ЈАЈИНЦИМА
ЗВАНИЧНА комеморација 27. јануара, на Међународни дан сећања на жртве Холокауста, ове године биће одржана у Јајинцима, а не код споменика на Старом сајмишту, због актуелног градилишта. Сајмиште је, иначе, било највећи логор у окупираној Србији и кроз њега је прошло око 40.000 заточеника, а 17.000 их је умрло или убијено.
- Инсистирали смо да на меморијалу буде српско и јеврејско обележје, јер се зна који народи су највише страдали у три акције: након уласка мађарских трупа 1941, током Рације 1942. и приликом депортације Јевреја, у априлу 1944. Особеност нашег меморијала биће "хладна соба", у којој температура неће прелазити -20, да би посетиоци могли да схвате колико је зима 1942. била ледена. Постојаће и део за молитве: јеврејски, где ће Јевреји моћи да оставе каменчиће и упале меморијалне свеће, и православни, где ће верници палити свеће - испричао је Трајер.
Кољанин је додао и да је при крају пројекат нове изложбе у Блоку 17, у некадашњем југословенском павиљону, у логору Аушвиц-Биркенау. Ову зграду од црвене цигле делимо са Аустријом, која је у приземљу. Југословенски део је, после распада заједничке државе, годинама пропадао, док управа Музеја и Унеско нису извршили притисак. Иако су Хрвати и Словенци инсистирали да имају свој меморијал, Музеј Аушвиц је то одбио. У логору је живот изгубило око 23.000 житеља Југославије, од чега највише, око 12.000, бачких Јевреја. Очекује се да поставка буде готова до обележавања годишњице ослобођења логора, 27. јануара 2026.
УКРАЈИНЦИ ПОКРЕНУЛИ ВЕЛИКУ КОНТРАОФАНЗИВУ У КУРСКУ: Хитно се огласило руско Министарство одбране
УКРАЈИНСКА војска покренула је изненадну велику контраофанзиву Курску.
05. 01. 2025. у 12:14
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)