НИСУ ЗНАЛИ ДА ЛИ ЋЕ ДОЖИВЕТИ СУТРА, А НА КРФУ ЧИТАЛИ О ОРАЊУ: Изложба о ретким књигама и штампи из Великог рата
ПОВОДОМ Дана примирја у Првом светском рату Удружење за културу, уметност и међународну сарадњу Адлигат - Музеј књиге и путовања, Музеј српске књижевности свечано је отворио изложбу ретких књига и периодике из Првог светског рата. Изложба ће бити отворена до 20. новембра.
На изложби је приказана поштанска марка и табак издати поводом 110 година од почетка Великог рата, а објављена пре неколико месеци у сарадњи Поште Србије и Удружења Адлигат.
Приказани су и истоветни предмети као на марки и пратећем блоку: рукописи ратних дневника породице Леко, две чауре од граната претворене у чаше рукама солунских ратника, оригиналне фотографије српских и савезничких војника на фронту и ратно ордење. Ту је и педесет публикација српске ратне штампе српске емиграције - књига и периодике објављиваних на Крфу, у Солуну, Бизерти, Женеви, али и градовима Северне и Јужне Америке.
- Српска држава је наставила да постоји у изгнанству. Без територије, али са целом државном структуром, војском и делом становништва, печат постојања државе била је штампа: свакодневно су издаване новине, наши војници читали су не само ратне новости, већ и квалитетну књижевност у рововима, па су у Солуну и на Крфу штампани и преводи француских и руских класика. Највише ме је одушевила књига "Упутство за орање тракторима", штампано на Крфу 1918. године. Војници који нису знали хоће ли доживети сутрашњи дан, проучавали су како да ору своје њиве кад једном ослободе отаџбину - казао је Виктор Лазић, почасни председник Удружења Адлигат и организатор изложбе.
Део ретке ратне штампе ускоро ће бити
у Будимпешти, у организацији српске амбасаде, а Лазић и Анета Ђермановић, дипломата у пензији, одржаће предавање.
У Адлигату се налази једна од најбогатијих збирки штампаних материјала о Првом светском рату у Србији, чију дигитализацију је финансирала Библиотека Велике Британије у сарадњи са Универзитетском библиотеком "Светозар Марковић".
- Циљ нам је да ову збирку као целину заштитимо као културно добро од изузетног значаја - изјавио је Лазић.
Такође, у Адлигату подсећају да је у Првом светском рату учествовало више од седамдесет милиона људи под оружјем, а да је војска малене Србије остала упамћена по херојској епопеји, која је отпочела Церском битком 1914. године, првом савезничком победом у Првом светском рату против неупоредиво бројнијих аустроугарских снага, наставила са Албанском голготом 1915. и искцравањем на Крфу 1916. године, и на крају, пробојем Солунског фронта 1918. године и поносним јуришом у коначно ослобођење отаџбине.
Из Великог рата Србија је изашла као једна од земаља победница, али је то платила огромним губицима - процењује се да је више од милион људи погинуло или рањено.
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)