ЈУНАЦИ НАМ ДАЛИ ПУТОКАЗ: ОБележен Дан примирја, централна церемонија код Спомен-костурнице Бранилаца Београда

В. Н.

12. 11. 2024. у 06:45

НАЦИОНАЛНИ празник Дан примирја обележен је јуче у Србији низом церемонија, полагањем венаца и одавањем почасти, а централна церемонија је одржана код Спомен-костурнице бранилаца Београда у Првом светском рату на Новом гробљу.

ЈУНАЦИ  НАМ ДАЛИ ПУТОКАЗ: ОБележен Дан примирја, централна церемонија код Спомен-костурнице Бранилаца Београда

Фото Танјуг

Венце су положили министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и председник Одбора за неговање традиције ослободилачких ратова Србије Немања Старовић, министар спољних послова Марко Ђурић и председник Скупштине града Београда Никола Никодијевић.

Венце су положили и шеф Делегације Европске уније у Србији Емануел Жиофре, амерички амбасадор у Београду Кристофер Хил, делегације Министарства одбране и Војске Србије, представници удружења опредељених за неговање традиција ослободилачких ратова Србије, борачких удружења и дипломатског кора.

Старовић је истакао да се никада не смеју заборавити они који су се борили и жртвовали се за нашу слободу.

- Њихова храброст и љубав према отаџбини морају нам бити вечити оријентир. Деценије неоправданог заборава заменило је ново време, у ком најславније поколење у историји нашег рода добија достојну љубав и поштовање својих потомака и државе. Мир и слобода нису неко затечено стање, већ нешто за што се морамо свакодневно борити - нагласио је он.

Венци су положени и на француском војном гробљу, као и код Спомен-костурнице руских војника страдалих у Првом светском рату.

Венце су на француском гробљу положили министар Ђорђе Милићевић, француски амбасадор у Београду Пјер Кошар.

Код Спомен-костурнице руским војницима страдалим у Првом светском рату венце су положили министар Ненад Поповић и руски амбасадор у Београду Александар Боцан-
-Харченко. Министар иностраних послова Марко Ђурић положио је венац на гроб Николе Пашића.

Мојсиловић, Вучевић и Старовић, Фото Танјуг

Србија је у Првом светском рату изгубила 1,24 милиона људи, односно 28 одсто целокупног становништва по попису из 1914.

Премијер Србије Милош Вучевић положио је, као изасланик председника Републике Србије, венац на споменик Незнаном јунаку на Авали.

- Једна жртва какве нема равне у европској историји. Ти су људи умрли и гладовали, ратовали и крварили, али Србију нису дали. Нашу заставу, част, слободу и образ. То су биле дужност и вера, то је био завет слободи и Лазаревој Србији. Хвала вам на свему што сте имали и дали. Хвала вам што сте утрли правац и пут. Хвала вам што сте нас учинили достојним да се можемо звати вашим потомцима. Наш једини завет јесте да будемо вас достојни. Нека живи Србија у вечности! Нека се зна да смо на данашњи дан тријумфално победили као народ и држава! - написао је Вучевић у спомен-књизи.

Дан примирја у Првом светском рату обележен је и на Српском војничком гробљу у Битољу.

* * * * * * * * * * * *

Парастоси и почаст херојима широм земље

ДАН примирја обележен је јуче у Параћину свечаним скупом код Споменика ослободиоцима у центру града. Парастосом који је служило свештенство Цркве Свете Тројице, певањем химне, минутом ћутања и полагањем венаца, одата је почаст страдалим јунацима а на тај део историје и остварено јединство српског народа у једној држави присутне је подсетио историчар Дејан Перић.

У Бадовинцима, на Дрини, свечано је обележена деведесетогодишњица од јуначког и витешког дела на Дрини, српске војске под командом војводе Степе Степановића, и реда прослављеног Гвозденог пука наше славне армије. Окупили су се поштоваоци тих див јунака из разних крајева Србије, који су поставили спомен-обележје у знаку крста.

У Врању је и ове године, крај Споменика жртвама бугарског окупатора 1915-1918, обележен Дан примирја. Том приликом, председница Скупштине Зорица Јовић, говорила је о страшним последицама једног од највећих сукоба у историји човечанства.

На Споменик жртвама бугарског окупатора, венце и цвеће положили су народни посланици из овог краја, руководиоци Врања и Врањске Бање, командант 4. бригаде Копнене војске пуковник Синиша Николић са сарадницима, представници полиције и БИА, покрета "Ветерана", Удружења потомака ратника и други.   Е. Д. Н.

* * * * * * * * * * * *

МИЛОРАД ДОДИК, ПРЕДСЕДНИК РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ

Увек на страни победника

ПРЕДСЕДНИК Републике Српске Милорад Додик честитао је свим Србима Дан примирја.

- У свим протеклим ратовима, а што историјске чињенице неспорно потврђују, српски народ је био жртва тираније и окупације. Многи освајачи су кидисали на српску земљу и српски народ са жељом да нас покоре и униште. Оно на шта можемо и треба да будемо поносни јесте да смо увек били на правој страни, страни патриота и победника, а не тирана - поручио је Додик.

Фото: AP Photo/Armin Durgut

Он је нагласио да су се Срби у Великом рату борили за ослобођење не само свог народа, већ свих поробљених јужнословенских народа, уверени да слободу доносе и њима. Додик је навео да је српски народ вековима свој на своме, "дочекивао је и испраћао многе империје, од Отоманске до Аустроугарске, од немачке фашистичке окупационе силе, НДХ, па до неке такозване армије БиХ, и увек, нажалост, уз велике жртве, излазио као победничка страна и градио своју државу из пепела, али је градио и изградио".

* * * * * * * * * * * *

МАРКО ЂУРИЋ, МИНИСТАР СПОЉНИХ ПОСЛОВА

Сећамо се голготе

МИНИСТАР спољних послова Марко Ђурић изјавио је да је Србија у Првом светском рату платила високу цену слободе, због чега ће наша држава и њени грађани наставити да чувају српску државност, слободу и независност као врхунске националне вредности.

- Сећамо се голготе кроз коју су у ратним годинама прошли наша држава и наш народ, али и истрајности и херојства славних предака захваљујући којима данас постојимо - објавио је Ђурић.

Фото Танјуг

Он је истакао да је српски народ био највећа жртва Првог светског рата.

- Централне силе, вођене империјалним амбицијама, покушале су да избришу са мапе једну малу, али слободољубиву земљу. Србија је у том рату изгубила више од четвртине становника и 62 одсто радно способне мушке популације - подсетио је Ђурић.

* * * * * * * * * * * *

АЛЕКСАНДАР ВУЛИН, ПОТПРЕДСЕДНИК ВЛАДЕ СРБИЈЕ

Срби данас раздвојени границама

ПОТПРЕДСЕДНИК Владе Републике Србије Александар Вулин изјавио је да је Србима требало више времена да изброје мртве после својих победа него што је победничким и пораженим силама запада требало времена да се помире и забораве српске патње и страдања. Према његовим речима, Југославија, створена српским жртвама, омогућила је уз све своје мане да сви Срби живе у једној држави, да је ревизијом резултата Другог светског рата уништена Југославија, а да је разбијањем државне заједнице Србије и Црне Горе завршена ревизија резултата Првог светског рата.

FOTO: Privatna arhiva

Како је навео, освета поражених сила уз весело учешће некадашњих српских савезника данас се над Србима спроводи отимањем АП КиM, поништавањем Републике Српске и бесрамним захтевима да Србија уведе санкције Русији која је због Србије ушла у Први светски рат:

- Ми, Срби се данас сећамо Гаврила Принципа, Воје Танкосића, Драгутина Димитријевића, војводе Вука, војвода Мишића, Путника, Степановића, Бојовића, краља Петра, регента Александра и 1.300.000 убијених Срба.

Вулин је нагласио и да су Срби данас поносни на победу својих дедова и тужни јер су рат почели са две слободне српске државе, а њихови унуци живе раздвојени границама за које смо мислили да смо их крвљу избрисали:

- Срби, срећан нам Дан победе, нека други славе примирје.

* * * * * * * * * * * *

Традиционалнa комеморацијa на Српском војничком гробљу у Тијеу код Париза

Амбасадорка Хрустановић на свечаности код Тријумфалне капије

ТРАДИЦИОНАЛНОМ комеморацијом на Српском војничком гробљу у Тијеу код Париза, у организацији и присуству већег броја наших клубова и удружења, Срби из Француске и француски пријатељи одали су почаст поводом Дана примирја у Првом светском рату. На овом гробљу сахрањено је 747 српских војника. Парастос је служио отац Славко Павловић, свештеник парохије Светог Василија Острошког из Пјерфита, док је испред амбасаде присуствовала конзул Анђелка Шимшић.

- Овај дан подсећа нас на положене жртве и нашу трајну одговорност да се та страдања не понове - поручила је Шимшићева.

Комеморација је започела минутом ћутања.

- Када би свакој српској жртви палој у Првом светском рату одали пошту минутом ћутања, потпуна тишина би трајала 866 дана, 6 сати и 35 минута. Скоро две и по године без речи. Србија је скупо платила слободу - истакао је Ненад Стојановић из Удружења "Краљевина Србија".

Великом броју присутних обратио се и Саша Пешић из удружења "Сви Срби у Паризу".

- Суочене с новим изазовима и брзим променама у свету, Француска и Србија имају важну одговорност, не само да очувају, већ и да унапреде ово вековно пријатељство - истакао је Пешић.

У програму су учествовали и најмлађи ђаци Допунске школе на српском језику у Паризу.

Интониране су химне Србије и Француске, отпевана је и песма "Тамо далеко", а положен је и већи број венаца. Један од њих положио је и Александар Франета у име општине Будва. На комеморацији је био присутан и бивши министар у црногорској влади Александар Стијовић.

Амбасадорка Србије Ана Хрустановић учествовала је на централној свечаности код Тријумфалне капије у Паризу.

- Била ми је част и привилегија да представљам Републику Србију на церемнији обележавања Дана примирја. Француски и српски народ везује дубоко пријатељство још из Првог светског рата, када су се заједно борили, раме уз раме, на Солунском фронту. Наше заједничко наслеђе храбрости и солидарности и данас служи као темељ снажних веза између двеју земаља - изјавила је тим поводом Хрустановићева.   Г. Ч.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЛЕПОТА У СКЛАДУ СА ПРИРОДОМ:  Еco-friendly beauty производи