ПРВИ ПУТ У СРБИЈИ, А ШЕСТИ ПУТ У СВЕТУ: У Институту "Дедиње", примењена иновативна метода - залистак уградили кроз сам врх срца

Б. Р.

01. 11. 2024. у 07:00

ПРВИ пут у Србији, у Институту за кардиоваскуларне болести "Дедиње", урађена је минимално инвазивна процедура уградње митралне биолошке валвуле.

ПРВИ ПУТ У СРБИЈИ, А ШЕСТИ ПУТ У СВЕТУ:  У Институту Дедиње, примењена иновативна метода - залистак уградили кроз сам врх срца

ТИМСКИ Нови начин уградње биолошке валвуле решење за пацијенте који не могу бити класично оперисани, Фото Институт за мајку и дете

Тиме је овај институт наставио да држи своју лидерску позицију у кардиоваскуларној медицини, јер је ово и светски успех, с обзиром на то да је процедура изведена у "Дедињу" тек шеста у свету!

Захват се ради без отварања грудне кости и заустављања срца. Након што се уведе кроз врх срца, залистак се уз помоћ специјалне сонде прецизно позиционира на митралном ушћу, чиме се омогућава ефикасно решавање срчане мане без машине за вантелесни крвоток.

Ова иновативна процедура, досад примењена само у неколико земаља - Италији, Шпанији и Аустрији, значајан је напредак у кардиохирургији, посебно за пацијенте који не могу бити подвргнути класичним операцијама митралног залиска.

Револуционарна операција у "Дедињу" урађена је пацијенткињи, старој 74 године и она се, како је потврђено из Института, добро осећа.

- Пре 10 година пацијенткињи је рађена операција реваскуларизације срца троструким коронарним бајпасом - каже доцент др Слободан Мићовић, управник Клинике за кардиохирургију.

- Нажалост, током година, њен митрални залистак је почео да попушта, узрокујући тешке симптоме као што су гушење, малаксалост и замарање. Током ове године, пацијенткиња је у више наврата хоспитализована због срчаног попуштања. Лекови нису могли да реше овај проблем, а класична реоперација би носила превелики ризик за њен живот, с обзиром на придружене болести јетре, бубрега и слабост срчаног мишића.

Минимална траума за пацијента

- Ово је пут развоја медицине која је минимално трауматична за пацијента - каже проф. Слободан Мићовић.

- У области кардиохирургије, то значи да ће се већина операција у будућности радити без заустављања срца и без великих резова. Ова иновација не само да смањује ризик и опоравак, већ и побољшава квалитет живота пацијената, чинећи хируршке интервенције много безбеднијим и ефикаснијим.

Доктор Мићовић објаснио је да је током двоипосатне операције, изведене у општој анестезији, без употребе машине за вантелесни крвоток, направљен рез дужине од четири центиметра између петог и шестог ребра. Тиме су лекари избегли да отварају грудни кош.

Пацијенткиња се већ након неколико сати пробудила, убрзо је и одвојена од апарата за дисање, и очекује се да ће већ за неколико дана бити отпуштена на кућно лечење.

Митрална валвула је залистак који се налази између преткоморе и коморе са леве стране срца и његово попуштање, односно пропуштање крви, доводи до изразитих симптома код пацијената као што су гушење, замарање, малаксалост...

- Овај нови биолошки залистак је намењен првенствено људима који не могу бити оперисани класичним путем. Нажалост таквих пацијената је доста. Ми до сада за њих нисмо имали адекватно решење, али сада, захваљујући примени ове нове методе, отварамо ново поглавље у кардиоваскуларној медицини и кардиохирургији уопште - рекао је доц. Мићовић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

НЕОЧЕКИВАНО: Алкараз се одлучио на несвакидашњи потез пред Аустралијан опен (ФОТО)