ТРАЖЕ ОД НЕМАЦА ДА ИМ УКИНУ ДРЖАВЉАНСТВО СРБИЈЕ: Албанска дијаспора у Берлину има "решење проблема" косовским и етничким Албанцима
У НИЗУ потеза, срачунатих на подизање велике прашине, нарочито како се приближавају парламентарни избори на Космету, заказани за фебруар идуће године, један води до немачког канцелара Олафа Шолца. Наводно се организација академика и студената албанске дијаспоре у Хамбургу обратила првом човеку у Берлину са захтевом за одузимање српског држављанства косовским и етничким Албанцима у Немачкој. То је јавила "Газета експрес", али се, само дан касније, на РТВ "Кљан Косова", појавила информација да Шолцова влада није потврдила да ли је примила такав захтев.
На питање овог медија, да ли је иницијатива примљена, портпаролка владе одговорила је да то не може да потврди. Могуће је да берлинска администрација иза затворених врата, разматра идеју, образложену у пропратном допису, али, и да документ, заправо, није прошао кроз архиву Канцлерамта. Ако је у питању нека врста отвореног писма, намера и није да се захтев позитивно реши, него да се њиме усталаса јавно мњење. Да ли оно у Немачкој или још више, у Србији, очигледно је.
Јер, тешко да и сами потписници захтева верују да озбиљна, демократска држава може, по својој вољи, да одузима држављанства друге земље. Осим тога, у јуну је Берлин драстично олабавио правила за усељавање странаца и њихову интеграцију у немачко друштво, а у изради је и нацрт закона којим ће двојно држављанство моћи да добију сви странци са пребивалиштем у Немачкој, без обзира на националност и државу из које долазе. Дакле, ако би Шолцов кабинет узео у обзир ову иницијативу, поступао би противзаконито.
- Неприхватљиво је да грађани Косова и даље буду регистровани са српским држављанством, упркос чињеници да је Немачка признала независност Косова, проглашену 2008. године. Ова ситуација ствара неправедне поделе у третману грађана - истиче се у захтеву и тражи да се српско држављанство аутоматски укине свим грађанима са Косова, "укључујући и децу рођену у Немачкој, која и не би требало да наслеђују држављанство Србије".
Индикативно је и да немачки медији нису ни слово написали о овом захтеву, што потврђује да је цела прича намењена публици на Балкану. Ту је и чињеница да је, до скора, Албанцима који су у Немачку дошли са Космета, српски пасош био једини пут ка Европи, а да сада могу по Старом континенту да се крећу и са косовским исправама. Такође, у самој Немачкој, поједностављен је процес добијања боравишне и радне визе, па је стичу без проблема.
- Дозволу за насељавање издаје локална служба за запошљавање у региону где је послодавац регистрован, а по добјању одобрења, запослени, који је право стекао потписивањем прелиминарног уговора о раду, пријављује се у амбасаду Немачке и аутоматски добија визу за боравак у земљи - објашњавају познаваоци.
Ако је већ тако, поставља се питање зашто се Албанци са Космета сами не одрекну држављанства Србије, него се захтева његово одузимање. Одговор треба тражити у чињеници да је друга опција боља у маркетиншком смислу. Осим тога, да би се униформно решило опстанак албанске дијаспоре косметског порекла у Немачкој, треба увести "вишу силу". У супротном, као и увек кад се укључи закон великих бројева, идеја свеопштег одбацивања српског пасоша, није и аутоматски остварљива.
У Немачкој данас, пребивалиште има 565.000 добро интегрисаних Албанаца, како то, не без поноса, наводе подносиоци иницијативе. Они поручују да "пуно признање, једнак третман и безбедност, треба да буду загарантовани за све грађане Косова албанске националности, као и да треба да буду обезбеђена једнака права за њих, као за све друге немачке држављане".
- Косовски држављани албанског порекла, веома снажно се иденфитикују са Савезном Републиком Немачком. Њихов допринос култури, спорту, привреди, науци и друштвеној области је незамењив. Чак и као грађани и бирачи, стичу све већи утицај својим доприносом политици и цивилном друштву - образлажу потписници.
Година 2013. преломна
У периоду од 2010. до 2022. године, удвостручио се број грађана са Космета који живе у Немачкој. Само у 2021, са Косова је дошло 21.468 људи, док су Немачку напустиле 4.323 особе истог порекла. Просечна старост у тренутку имиграције, била је 22 године. Како је 2018. објавила Коха.нет, немачки Савезни завод за статистику, располагао је податком да је у Немачкој тада живело око 130.000 Албанаца са Косова и око 50.000 њих, из Албаније. У највећој европској економији, 2013, било је само 14.000 Албанаца.
Попуштање зарад радне снаге
Нови немачки закон, на снази од јуна, омогућава "посебно агилним имигрантима" да добију немачко држављанство за само три године. Услов је да покажу изузетну способност интеграције, добро понашање на послу и вредно савладавање језика, а посебно се бодују активности, као што је волонтерски рад. "Нова имиграциона регулатива са скраћеним роком за добијање пасоша и могућношћу двојног држављанства, отвара велике могућности за Немачку", оцењује Олаф Шолц и додаје да Берлин има историјску прилику да буде успешан у привлачењу имиграната". Главни мотив је долазак до радне снаге.
Препоручујемо
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
МАЈКА ЈОЈ СЕ ОДРЕКЛА ПРАВОСЛАВЉА, ТИТО ЈОЈ СЕ ДИВИО: Она је била најмоћнија жена Југославије (ФОТО/ВИДЕО)
БИЛА је најмоћнија политичарка у великој Југославији у коју је маршал Јосип Броз Тито имао толико поверења да је до данас остала једина жена премијер једне комунистичке земље
21. 12. 2024. у 21:27
Коментари (0)