ХРАМ БЛАГОСЛОВЕН ЗА СВЕ ЉУДЕ: Патријарх Порфирије освештао обновљену Саборну цркву светог Димитрија у Даљу (ФОТО)

Б.С.

19. 10. 2024. у 19:29

ЗНАЧАЈ и смисао храма за живот појединца, али и заједнице, разумевао је наш народ веома добро кроз векове и зато је где год је ишао и где год се насељавао најпре дизао храмове у славу Божју.

ХРАМ БЛАГОСЛОВЕН ЗА СВЕ ЉУДЕ: Патријарх Порфирије освештао обновљену Саборну цркву светог Димитрија у Даљу (ФОТО)

СПЦ

Чак и онда када се мукотрпно трудио да себи стекне и обезбеди корицу хлеба, када није имао ни најбоље место где може своју главу склонити, дизао је храм. И било је тако некада, а данас је исто тако - поручио је патријарх српски Порфирије на освештању обновљене Саборне цркве Светог Димитрија у Даљу, централног храма Епархије осечкопољске и барањске.

Био је то централни догађај његове посете српском народу ових крајева. Она је почела у петак по подне, доласком у Даљ, у седиште Епархије осечкопољске и барањске, где га је испред Патријаршијског двора дочекао епископ осечкопољски и барањски Херувим са архијерејима, свештенством, монаштвом и српским народом. Патријарх је прво обишао старо здање летње резиденције патријарха српских у Даљу које је 1754. године изградио митрополит Павле Ненадовић, а затим се упутио у Осек, данашњи Осијек, где је освештао новоподигнути Српски дом, културни центар српског народа изграђен на месту старе задужбине Јована и Јелисавете Лалошевић из 1897, а у Саборном храму Успења пресвете Богородице је служио свечану доксологију.

СПЦ

Патријар Порфирије у храму у Даљу

- Благословен је овај крај за све људе, за сваког човека, благословен је вековима и за наш православни српски народ који је као и свугде где је долазио и докле је досезао, као почетак и корен свог настањивања и као стабло и круну и крошњу свога живота, подизао светиње... Светиње, готово по правилу, кроз сциле и харибде историје пролазе искушења и страдања заједно са својим народом или - народ са својим светињама пролази кроз сциле и харибде искушења, испита и страдања... Крст носити нама је суђено, вели песник. Наравно да он, обраћајући се своме православном српском народу, најпре мисли на свој народ, међутим и сваком народу и сваком човеку крст носити је суђено у сваком моменту - поручио је патријарх у беседи.

СПЦ

Патријарх освештава Српски дом

У суботу ујутро он је у Даљу служио свету литургију са чином освећења Саборног храма Светог великомученика Димитрија.

- Као што каже велики Милош Црњански, да има сеоба, али да смрти и пораза нема, и ми кажемо да где год да смо, докле год има храма, докле год има литургије, докле год има молитве, има и нас - поручио је патријарх Порфирије српском наорду који се окупио на освештању обновљене светиње.

Патријарху су саслуживали епископи осечкопољски и барањски Херувим, бачки Иринеј, врањски Пахомије, шумадијски Јован, зворничко-тузлански Фотије, нишки Арсеније, далматински Никодим, као и епископ мохачки Дамаскин, викар епископа бачког.

СПЦ

Патријарх у храму у Осеку

- Саборни храм Светог великомученика Димитрија један је од најважнијих споменика културе нашег народа овога краја. Овај дивни храм се својом величином, а надасве лепотом хришћанске архитектуре која доминира целим околним простором, издваја и неуморно сведочи о славној историји народа који га је градио. Храм који смо управо освештали срце је Епархије осечкопољске и барањске, кроз њега се изграђују јединство и саборност овдашњег народа - беседио је епископ Херувим, подсећајући да је историјат саборног храма у Даљу једнако буран као и историја српског народа у овом крају.

СПЦ

Верни српски народ у Даљу

Првобитна црква је саграђена од дрвета 1715, а следеће године ју је освештао митрополит карловачки Викентије Поповић Хаџиловић. После Велике сеобе, када је патријарх Арсеније Шакабента преместио своје седиште у Осек, владичански дом у Даљу постао је летња патријаршијска резиденција. Градња цркве од тврдог материјала почела је 1756, а садашњи храм је изграђен 1799. и обновљен 38 година касније. Црква је обнављана и на почетку и тридесетих година 20. века.

- Током Првог светског рата са цркве су отуђена звона, док је у Другом светском рату претрпела велика разарања када је и скроз затворена 12. јула, на Петровдан, 1941. године од стране државних тела Независне Државе Хрватске. Тада су са цркве отуђена четири звона, иконостас је срушен и делимично уништен, ризница опљачкана. Са цркве је отуђен и цреп, звоник је миниран, а делови зидова срушени. После Другог светског рата приступа се обнови храма. Освећење обновљеног храма извршено је на Митровдан, 8. новембра 1949. године. Црква је обнављана у више наврата и у каснијем раздобљу и свечано је освештана 14. маја 1989. године у време кад је на трону Светог Саве био блажене успомене патријарх српски Герман... Видимо из овог скромног и кратког приказа његове историје како је храм Светог великомученика Димитрија у Даљу страдао много, баш као што је страдао и народ који га је подизао, обнављао и у њему се Богу молио. Но, снага Цркве Христове управо је у томе страдању, јер страдање је пут ка васкрсењу и потврда истинског пута спасења - рекао је владика Херувим.

Он је нагласио да Саборни храм види као симбол јединства и темељ на коме би требало изграђивати пријатељски однос српског и хрватског народа, јер "духовност и култура не угрожавају никога, већ нас спајају и у својој различитости нас богате искуством и новим сусретом са садашњошћу и будућношћу".

СПЦ

Дочек за патријарха у Осеку

ЗАДУЖБИНА

СРПСКИ дом у Осеку изграђен је на месту задужбине Јована и Јелисавете Лалошевић, великих добротвора српског народа. После упокојења мужа 1896, удовица Јелисавета је обавестила Српску православну црквену општину у Осеку о намери да оснује Задужбину Јована Лалошевића. Задужбина је имала два фонда, један за побожне сврхе и други за стипендирање српских ученика и студената. Почетком 60-их година 20. века хрватска комунистичка власт одузела је тај објекат Црквеној општини који је био државно власништво све до 30. септембра 2009. када је враћен у власништво Српске православне црквене општине Осек.

СТАРИ ДОМ

КРАЈЕМ 19. века међу Србима у тадашњем Осеку се јавила идеја о изградњи установе за сва српска културна, спортска и занатлијска друштва. У ту сврху Црквена општина Осек је 1939. за милион динара купила здање хотела "Томислав". Српски дом је отворен 22. септембра 1940, али већ 20. маја 1941. године власти НДХ доносе забрану о деловању српских и јеврејских друштава. Српски културни дом је опљачкан, а затим предат немачким фолксдојчерима. У савезничком бомбардовању 1944. потпуно зграда Српског дома је потпуно порушена, а по завршетку рата, нове хрватске власти одузеле су и његово земљиште.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.

17. 11. 2024. у 19:48

Коментари (0)

АФРИКА ПОСТАЛА НОВИ ЦЕНТАР ОДРЖИВЕ МОДЕ: Ево шта то заправо значи