ХИТНО СЕ ОГЛАСИО "БАТУТ": Расте број оболелих, мушкарци највише на удару ове заразе

Ђорђе Грмуша
Ђорђе Грмуша

18. 10. 2024. у 12:24

НАЈНОВИЈИ извештај Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут” показао је да су до 14. октобра регистрована 64 аутохтона случаја оболевања од грознице Западног Нила у хуманој популацији. Од укупног броја оболелих 44 особе су мушког пола, док је 20 женског.

ХИТНО СЕ ОГЛАСИО БАТУТ: Расте број оболелих, мушкарци највише на удару ове заразе

Фото Pixabay free images

У односу на последњи извештај оболеле су још две особе.

Како наводе, пријављени случајеви су са територије: Града Београда (21 случај), Јужнобачког (девет случаја), Јужнобанатског (шест случајева), Подунавског (пет случајева), Средњобанатског (три случаја), Шумадијског (три случаја), Сремског (три случаја), Мачванског (четири случаја), Западнобачког (два случаја), Браничевског (два случаја), Севернобачког (два случаја), Рашког (један случај), Севернобанатског (један случај), Косовског (један случај) и Поморавског (један случај) округа. Просечна старост оболелих је 57,6 година.

- Регистрована су и четири случаја грознице Западног Нила са вероватним местом заражавања ван Србије, и то: два случаја са местом заражавања у Грчкој и по један у Хрватској и Црној Гори - пишу у саопштењу.

Према последњем извештају Европског центра за превенцију и контролу болести, од 11. октобра 2024. године, у сезони надзора 2024. године, до 9. октобра 2024. године случајеве инфекције вируса Западног Нила код људи је пријавило 14 земаља Европске уније (ЕУ) и Европске економске заједнице (ЕЕЗ), и то: Аустрија, Бугарска, Хрватска, Чешка, Мађарска, Румунија, Француска, Немачка, Италија, Грчка, Словачка, Словенија, Шпанија и Кипар. Ван ЕУ/ЕЕЗ случајеви грознице Западног Нила се региструју и у Албанији, Северној Македонији и Турској.

Грозница Западног Нила је сезонско обољење које се преноси убодом зараженог комарца. Главни вектор, односно преносилац вируса Западног Нила је Culex pipiens, врста комарца која је одомаћена и код нас. Сезона трансмисије вируса Западног Нила у Србији уобичајено траје од јуна до новембра месеца.

Симптоми вируса Западног Нила

Овај вирус може да прође без икаквих симптома, међутим, неки симптоми су такви да лако могу да се поистовете са обичном прехладом, стомачним или вирусом грипа.

Иначе, симптоми грознице Западног Нила јављају се од 3 до 14 дана након убода зараженог комарца. Око 20 одсто заражених особа има благу клиничку слику у виду:

  • грознице
  • главобоље
  • мучнине
  • повраћања

што понекада може да буде праћено отоком лимфних жлезда или појавом осипа на кожи груди, леђа или стомака.

Ти симптоми, како наводе из Института, обично пролазе у року од пар дана, мада су забележени случајеви када је обољење трајало и више недеља.

Тешке компликације грознице Западног Нила

Код једног оболелог на 150 инфицираних долази до развоја тешке клиничке слике, односно неуроинвазивног облика болести, објашњавају из "Батута". Тада се, поред главобоље и грознице, јављају и симптоми који указују на теже обољење попут:

  • укочености врата
  • ступора (стање утрнулости готово свих функција праћено летаргијом, укоченошћу и безвољношћу)
  • дезоријентације
  • коме
  • тремора
  • конвулзија
  • мишићне слабости
  • парализе

(Блиц)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

ДА ЛИ ЋЕ НОВАК ВИКАТИ НА ЕНДИЈА: Бивша британска тенисерка о сарадњи Ђоковића и Марија