ПЕТРОВИЋ НАЈВЕЋИ ДОНАТОР "ТИРШОВЕ": Универзитетска дечја клиника уручила плакете својим добротворима
ВЕЛИКИ јубилеј - 100 година рада и постојања Универзитетске дечје клинике у Тиршовој, обележен је недавно у Народном позоришту у Београду свечаношћу којој су присуствовале многобројне истакнуте личности српске медицине, културе, привреде као и оних активних у политичком животу наше земље.
Била је то и прилика да се ова установа која се цео век бави оним најважнијим за нашу будућност - здрављем деце, пригодним говорима, присети својих оснивача као и свих некадашњих и садашњих посвећених лекара, медицинског особља и других запослених који предано брину о здрављу наших најмлађих. Уручена су и признања онима који вредно раде, лече и негују најмлађе, али и посебан тренутак да се Универзитетска дечја клиника захвали онима који је несебично дарују, онима који су омогућили да лекари имају најсавременије медицинске апарате и инструменте уз помоћ којих су деца добила шансу за опоравак и одрастање, многи од њих и нову шансу за живот.
Испод "новинарског радара", међутим, прошло је да је међу лауреатима био и Никола Петровић којем је уручена Плакета за изузетан допринос. Овом привреднику, у свим опозиционим медијима прозиваном на дневном нивоу и означаваном као "бахати бизнисмен" и "контроверзни" кум председника Србије Александра Вучића, а у последње време чак и као "пијаница и наркоман", признање из "Тиршове" додељено је због највеће донације овој установи која уз пратеће трошкове, како "Новости" сазнају, вреди 320.000 евра.
Реч је о најмодернијем апарату за вантелесни крвоток, користи се приликом захтевних и изузетно сложених интервенција на срцу беба, често кључан за останак малишана у животу. Дониран га је "Тиршовој" у јулу, а сама процедура куповине и увоза трајала је неколико месеци и Петровић је све сам финансирао. Јула ове године, када је донирао апарат, од тога није правио медијски догађај, нити је било кога о томе обавестио, као да није желео да неко помисли да то ради како би се "прао" због негативних медијских објава којима је сваки дан "обасипан". Ипак, људи из "Тиршове" су желели да му се одуже признањем, јер драгоцени апарат који је он обезбедио може представљати кључни елемент који чини разлику између живота и смрти за најмлађе, најнежније, којима су потребни посебна помоћ и подршка.
Захваљујући овом хуманом чину, лекари у Тиршовој моћи ће да наставе да чине подвиге удружујући своје знање и искуство са најсавременијом техником.
Истовремено, овај хумани гест може да буде повод и другима да учине добра дела, да за добробит и здравље наше деце учине онолико колико могу. Јер хуманост побеђује све и представља највеће богатство, оно које превазилази време и простор, али и све контроверзе и зле намере.
Лече 15.000 малишана годишње
Указом краља Петра Другог и залагањем начелника Катедре за педијатрију Медицинског факултета у Београду др Матије Амброжича, тадашњег управника Универзитетске дечје клинике, изградња болнице у Тиршовој започела је 4. октобра 1936. У овој установи годишње се лечи око 15.000 малишана, обави се око 70.000 прегледа на педијатрији и око 55.000 на хирургији, а реализује се око 100.000 болничких дана.
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете
СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.
17. 01. 2025. у 15:55
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
СМРТ ЗА СРПСКУ НОВУ Преминула мајка популарне фолкерке, она се огласила: "Умрла је у миру"
ПОСЛЕДЊЕ тренутке провела је у Ваљеву, где је иначе и живела.
17. 01. 2025. у 15:45
Коментари (0)