„Најважнији позив у животу“ поручује: Будимо бољи људи

Промо

16. 10. 2024. у 16:30

ИНСТАЛАЦИЈОМ 2.000 пешчаних сатова на Тргу републике, која симболично представља око 2.000 пацијената који се налазе на листи за трансплантацију у Србији и која носи поруку да времена више нема, у минут до 12 часова, настављена је кампања „Најважнији позив у животу“.

„Најважнији позив у животу“ поручује: Будимо бољи људи

Dr Zlatibor Lončar, generalni direktor Hemofarma Ronald Zeliger, Zoran Dragišić i Željka Bojić, udruženje pacijenata Zajedno za novi život/Foto: Marko Risović

Слоганом Будимо бољи људи. Постани донор., још једном, желимо да алармирамо јавност у циљу стварања друштва одговорних и солидарних људи који прихватају донорство органа као најхуманији чин.

- Имамо само један задатак  – да подигнемо свест јавности о значају донорства и спасимо животе око 2.000 људи, међу којима је око четрдесеторо деце. Они чекају најважнији позив у животу, позив који значи да се донор појавио и да су добили шансу за нови живот - поручили су представници Министарства здравља Србије, Управе за биомедицину, Хемофарма и Хемофарм фондације, Фонда Б92 и удружења пацијената који чекају на трансплантацију органа или су трансплантирани: Заједно за нови живот, Донорство је херојство и Пан трансплант и позвали на национално јединство око овог животно важног питања.

Dr Zlatibor Lončar i generalni direktor Hemofarma Ronald Zeliger/ Foto: Marko Risović

- Као лекар сам често био сведок како се однос према донорству органа мења када је трансплантација једини начин да сачувате живот. Донација органа је херојски, спасоносни чин, а имајући у виду да је број људи који чекају на трансплантацију вец́и од броја доступних органа, неопходно је да сви заједно учинимо све да то подстакнемо. Једини начин да се људима на листи помогне је да у пуном обиму заживи национални програм донорства и трансплантације - ускоро ћемо имати нови закон о пресађивању људских органа, разговарамо са црквом о овом питању, имамо стручне лекарске тимове, најсавременије услове у здравственим установама, и хоћемо да се ујединимо сви око овог питања. Подизањем јавне свести кроз континуирану едукацију  становништва, желимо постизање националног консензуса око овог важног питања, које је истинско питање живота - изјавио је министар здравља др Златибор Лончар.

- Показало се да сваки пут када спроводимо кампању, број донора и трансплантација у Србији расте. Тако је било 2016, 2019. и 2023. године. Као одговоран партнер држави и друштву, чија сврха је да бринемо о здрављу људи, поново смо се укључили како би се ово питање коначно решило у интересу живота људи који су на листи за трансплантацију. Донација органа је драгоцен дар живота, који помаже да се спасу или побољшају животи људи. Апелујем на све да нам помогну и подрже донорство - поручио је генерални директор Хемофарма Роналд Зелигер и додао да је то једини начин да изградимо одговорно и хумано друштво што мора бити интерес свих нас.

Peščani satovi na Trgu republike - Najvažniji poziv u životu/ Foto: Marko Risović

Наставак кампање „Најважнији позив у животу“ био је прилика и да др Зоран Драгишић, народни посланик и професор на Факултету безбедности, подели и своје лично искуство – донирао је органе своје супруге, изненада преминуле од мождане анеуризме.

- Драго ми је да смо тог тешког тренутка имали прилику да учинимо нешто добро и за друге. Донирано је њено срце, јетра, бубрези, рожњаче. Молим се Богу да су ти људи добро, да су им ти органи помогли да наставе живот. У тренутку тог великог бола, великог шока, од кога се нисам ни опоравио и нећу до краја живота, утеха ми је да неки људи живе са њеним органима и да она тако наставља да живи кроз друге људе - рекао је др Драгишић.

Najvažniji poziv u životu kampanja/ Foto: Marko Risović

Кампања Најважнији позив у животу се реализује уз подршку креативне агенције Јазавац и Уторак и агенције Оранге Студио. Кампању су подржале и агенције Алма Qуаттро, Бабблер Медиа Гроуп, Вивид момент, као и водећа биоскопска групација Цинеплеxx, удружење Наxис такси и Центар Милленниум у жељи да личним примером инспиришу друге да подрже донорство органа.

Пут до циља је још дуг - за нестајање листе чекања на трансплантацију органа у Србији потребно је  најмање десет донора на милион становника. Борба за сваки живот траје, а у њој сви имамо 20 пута већу шансу да нам затреба орган, него да будемо донор.

Уз сагласност 6 донора, у Србији је од почетка 2024. године обављено само 19 трансплантација, што је мањи број у односу на претходну годину. Петнаест породица одбило је да донира органе својих најближих који су доживели мождану смрт. Нови орган у Србији чека око 2.000 људи, међу којима је и око 40 деце.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ОТКРИО СВОЈИМ САВЕТНИЦИМА: Ову земљу ће прву посетити када преузме дужност председника САД

ТРАМП ОТКРИО СВОЈИМ САВЕТНИЦИМА: Ову земљу ће прву посетити када преузме дужност председника САД

НОВОИЗАБРАНИ амерички председник Доналд Трамп рекао је саветницима да жели да отпутује у Кину након преузимања дужности, објавио је јуче Волстрит џурнал, позивајући се на изворе блиске разговорима.

19. 01. 2025. у 08:22

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

ШТА РАДИШ ТО?! Директор Аустралијан опена пресрео Новака Ђоковића у ходнику и питао га што се онако понаша (ВИДЕО)