СВЕТИЊА ПРИГРЛИЛА СВОЈ НАРОД: Верници на храмовној слави Покрова Пресвете Богородице у Пећкој патријаршији

Д. Зечевић

15. 10. 2024. у 13:48

ОВДЕ су и ваздух и небо другачији, јер из ове светиње исијава Божја благодат. Овде се душа рашири и упија то благостање, јер, ову светињу и овај простор покрај Пећке Бистрице као да је сами Бог створио за нас.

СВЕТИЊА ПРИГРЛИЛА СВОЈ НАРОД: Верници на храмовној слави Покрова Пресвете Богородице у Пећкој патријаршији

Више од 1.500 верника је присуствовало празничној литургији у Пећкој патријаршији, Фото Радио Гораждевац

Да нас призива и окупља, да нас оснажи у вери и да нам да здравља и снаге да издржимо све недаће које нас као народ сналазе. Да нам помогне да се вратимо својим домовима из којих смо протерани, па да ако треба и нове саградимо, да се свијемо као некада у својој Метохији. Све нас је опет пригрлила.

Овако нам је јуче у порти Пећке патријаршије, са много узбуђења, говорила средовечна Пећанка, прогнана као и други наши сународници 1999. Дошла је јуче да у светињи, после много година, опет буде на празник Покрова Пресвете Богородице, на дан храмовне славе.

И није била једина коју је зов корена призвао у вековно седиште српских патријараха. На литургији и обележавању славе са њом су били и многи њени суграђани окупљени око Удружења расељних Пећанаца. И уз њих још око 1.500 верника из централне Србије, републике Српске, Црне Горе, али и повратника у Метохију... Нису врата порте била затворена ни првом човеку привремених институција у Пећи, Газменду Мухаџерију, који је после литургије стигао у манастир да монахињама и свештенству честита храмовну славу.

- На овај празник, овде у овој светињи среле су се некадашње комшије, рођаци, пријатељи после четврт века. Расељени су у Смедереву, Беранама, Подгорици, Београду, Краљеву и другим местима централне Србије и Црне Горе, али Пећ и Патријаршија су им у душама занавек. Да није Патријаршије не би било ни нас који смо се вратили - додају двојица старијих мушкараца из Љевоше.

Фото приватна архива

Село је то изнад Патријаршије, чијим су житељима 1999. порушени домови, али је потом изграђено десетак кућа за повратнике којима су се, кажу, вратили.

- Сабор на Покров битан је за наш крај јер су се овде окупљали Срби из Пећког оркуга. Сада после 1999. окупљају се расељени али и Срби из околних средина: Гораждевца, Белог Поља, Брестовика, али и многих повратничких места - каже Божа Шарковић из околине Клине.

Фото приватна архива

Објашњава да су сви из метохије "везани" за Дечане и Пећку патријаршију коју сестринство одржава и увек у радости дочекује вернике, расељене, али и туристе из света будући да је на листи Унеска.

- Сви који кроче у ову светињу каже да се осећају посебно и сигурно да је тако. Сви се диве и лепоти иконе Богородице Пећке Краснице за коју се верује да је исцељујућа. По предању сликао ју је апостол Лука, а у светињу је донео Свети Сава - прича монахиња испред стабла "шам дуда", кога је засадио српски архиепископ Сава Други, син Стефана Првовенчаног између 1263. и 1272.

Међу гостима из свих крајева Србије и припадници Кфора, Фото приватна архива

Крај њега су се верници и јуче окупљали, да и њега овековече и фото-апаратима и срцем као и пред централним храмом унутар којег су и цркве Светих апостола, Богородичина, као и цркве Светог Димитрија и Светог Николе. И све је било узвишено, с вером, са жељом за повратак граду и светињи на Пећкој Бистрици.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

КАКВА БОМБА У БАЊАЛУЦИ! Борац довео највећу икону босанскохерцеговачког фудбала