СВЕ ВЕЋЕ ГУЖВЕ НА ВМА, МЕЂУ ПАЦИЈЕНТИМА НАЈВИШЕ МЛАДИХ: Лекари забринути, висок притисак прави бројне проблеме
ПРОФЕСОР доктор Немања Ђенић, начелник Клинике за ургентну интерну медицину ВМА, истакао је да је последњих дана обим посла повећан, а број младих који имају проблема са срцем се драстично увећао.
Најтежих пацијената у последњих 20 година има за чак око 1.000 више, истиче др Ђенић.
- Ових дана имамо 10 до 15 одсто повећање хоспитализованих. Само прошле среде била су 22 пријема, што је знатно већи број него пре две недеље. Ово се мери са оним бројем који је био у најтоплијем периоду године - каже др Ђенић.
Временске осцилације не погодују људима, па осим великог броја пријема огроман је број и оних који се жале на симптоме попут:
- несвестице
- бола у грудима
- неправилног рада срца
- осцилације притиска
Већина људи долази у ординацију и каже: "Имам главобољу"
"Много је пацијената са високим притиском сада, с обзиром на промену температуре, на промену начина живота, на овај стрес који прати овај период године. Тако да већина људи долази у ординацију и каже: 'Имам главобољу.' То су најчешће "стезајуће" главобоље, зујање у ушима, бол у грудима и ови симптоми су често и узрок повећаног притиска", каже др Ђенић.
Напомиње и да када притисак пада, то су обично следећи симптоми:
- вртоглавица
- нестабилност пред очима
- Пацијент дође и каже "нагло сам устао и онесвестио се, имам црнило пред очима, лоше се осећам" и то је најчешће резултат слабог притиска - каже др Ђенић.
Пацијенти су углавном млађе доби, истиче и то чак од 30 до 60 година.
- Имамо људе у 30-им годинама са веома озбиљним проблемом са притиском. Ту је и стандардна популација са преко 55 или 60 година - каже др Ђенић.
Исхрана водећи фактор хипертензије код младих
Лоша исхрана један је од главних фактора који утичу на проблеме са притиском код младих, каже др Ђенић.
- Главни проблем и главни непријатељ срцу је брза исхрана и слана, али ту је и начин живота, стрес, несаница, исцрпљеност... Промена времена је, такође, веома значајан фактор. Време и лоше животне навике апсолутно синергички делују и доводе до овога што сада имамо, а то је огроман број људи са осцилацијама притиска - каже др Ђенић.
Грешке које чинимо при мерењу притиска
Аларм да нешто није у реду са нашим организмом представља притисак који иде преко 150 и то када такав притисак измеримо више пута заредом, каже др Ђенић.
Он је указао и на грешке приликом мерења притиска.
- Рука мора бити у нивоу срца, значи у нивоу тела. Мора бити опуштена и релаксирана, наслоњена на неку чврсту подлогу. Под углом од 90 степени, али увек наслоњена на нешто. Не сме рука бити у ваздуху. И онда можемо да измеримо правилније притисак - објашњава др Ђенић и наглашава да уколико меримо притисак на сваких пола сата нећемо добити никакве резултате.
У зависности од тога да ли нам притисак варира ка вишем или нижем није лоше појести нешто слатко или слано, саветује др Ђенић.
- Када је притисак нижи, можемо да узмемо нешто слано или минералу воду. Треба подићи ноге у нивоу тела, да нам мозак добије више крви и онда ћемо имати брз престанак симптома. Када је у питању слатка храна за дизање притиска, она неће имати непосредно велики утицај на притисак. У том случају проблематични су пацијенти који имају високе притиске и то преко 180 или 200. Ту једино лекови могу да помогну - каже др Ђенић.
Огроман обим посла за кардиологе протекле недеље
Чак 22 пријема особа са срчаним попуштањем било је прошле недеље на ВМА, истиче др Ђенић, што је забрињавајућа бројка.
- Срчано попуштање долази као последица дугорочно повећаног крвног притиска. Срчани мишић слаби, јавља се и поремећај срчаног ритма... Неопходно је лечити на време хипертензије како не бисмо имали аритмије и инфаркте - каже др Ђенић.
Наглашава да дугорочно имамо тренд све млађих пацијената са хипертензијама и просек постаје све нижи и нижи.
- Просек постаје нижи и то јесте за бригу. То што немамо симптоме не значи да не треба да меримо притисак. Проверите га барем 2-3 пута месечно, чак и ако је нормалан. Важно је смањити стрес, ако смо здрави бар два пута годишње треба радити лабораторију, проверавати шећер и холестерол - каже др Ђенић.
Ђенић саветује да се за сваку тегобу треба јавити пре свега лекару.
- Ако осећате да вам срце прескаче, или да имате широк бол иза грудне кости који се шири ка врату и раменима, ако се јави и напор при томе, обавезно се треба јавити лекару - саветује др Ђенић за РТС.
БОНУС ВИДЕО: БРАК НИЈЕ БАЈКА: Различитости треба прихватити
Препоручујемо
ОД АНЕМИЈЕ, ДО БОЛЕСТИ ЈЕТРЕ: Шта висок и низак ниво хемоглобина откривају о здрављу
07. 10. 2024. у 07:00
ГАШИЋ ОБИШАО ИНСТИТУТ ЗА РАДИОЛОГИЈУ ВМА: Хвала што бринете о здрављу људи (ФОТО)
10. 08. 2024. у 17:39
ЕВРОПА РАЗМАТРА СЛАЊЕ 100.000 ВОЈНИКА У УКРАЈИНУ: Трамп одбио предлог - познато из којих земаља би их било највише
ЕВРОПСКЕ нације разматрају слање војних снага у Украјину у случају прекида ватре или постизања мировног споразума, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате. Разлог је једноставан - новоизабрани амерички председник Доналд Трамп јасно је ставио до знања да неће слати америчке војнике у ту земљу како би гарантовали безбедност, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате.
18. 12. 2024. у 17:42
УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став
ЛАНСИРАЊЕ руске балистичке ракете средњег домета „орешник“ на територију Украјине натерало је Лондон да заузме уравнотеженији став по питању извођења напада оружјем дугог домета у дубину руске територије, изјавио је амбасадор Русије у Великој Британији Андреј Келин.
18. 12. 2024. у 17:25
"ТРАГЕДИЈА, ПОЧИВАЈ У МИРУ" Анђушића погодила вест - нашли га мртвог: "Никад не знате кроз шта људи пролазе"
"ТРАГЕДИЈА, почивај у миру..."
17. 12. 2024. у 18:26
Коментари (0)