ШВЕДСКИ ДОКУМЕНТАРАЦ: Хрватски терористи срушили ЈАТ-ов авион 1972, пад преживела само стјуардеса Весна Вуловић
ЈАТ-ов авион “McDonnell Douglas DC-9” експлодирао је током лета између Копенхагена и Загреба 26. јануара 1972. и срушио се близу села Српска Камењица, у тадашњој Чехословачкој. Авион којим су управљали капетан Лудвик Раздрих и копилот Ратко Михић распао се на више делова и након неколико минута слободног пада завршио на ливади на рубу шуме.
Погинуло је 27 путника и чланова посаде, а неким чудом пад с 10.160 метара преживела је стјуардеса Весна Вуловић и захваљујући томе ушла у Гинисову књигу рекорда. Иако су југословенске власти одмах посумњале у терористички напад хрватских националиста, такво нешто никад није поуздано потврђено. У западним медијима појавиле су се и теорије да је чешка противваздушна одбрана, односно војни авион миг, грешком срушила ЈАТ-ов лет 367.
Невероватно преживљавање Весне Вуловић с временом је засенило чињеницу да се у авиону догодила експлозија која никад није објашњена.
Међутим, након више од 50 година, шведски новинар хрватског порекла Тончи Перцан и телевизијска станица ТВ4 истражили су овај случај и у документарцу под насловом Бомба на лету ЈАТ 367 установили да су екстремистичке организације Хрватски народни отпор (ХНО) и Хрватско револуционарно братство (ХРБ) подметнуле бомбу у авион.
Један тврди да се ничег не сећа, двојица негирају да имају везе с нападом
Од седморице идентификованих починилаца, један је у међувремену умро природном смрћу, тројицу је убила југословенска обавештајна служба Удба, а тројица и данас живе у Шведској. Перцан и ТВ4 успели су да сазнају њихова имена и разговарали су са свом тројицом, али један је неуверљиво тврдио да се ничега не сећа, а двојица су негирала да имају икакве везе с терористичким нападом.
- Ова загонетка тиче се и Шведске и бивше Југославије. И зато ми је било занимљиво то да истражим. Међу потенцијалним починиоца били су неки моји познаници из Шведске, људи које већ дуго лично познајем. Било је и пре назнака о томе шта се заправо догодило, али нисам их схватио озбиљно - говори Перцан на почетку документарца који ће данас бити приказан на ТВ4.
ЈАТ-ов лет 367 кренуо је из Стокхолма и требало је да након заустављања у Копенхагену и Загребу заврши своје путовање у Београду. У Копенхагену је један од путника напустио авион и врло вероватно оставио свој пртљаг. Све указује на то да је у његовој торби била темпирана бомба. Вуловићева се укрцала у Копенхагену и запазила тог нервозног путника, али до своје смрти 2016. године није се уопште сећала несреће. Међу смртно страдалима углавном су били југословенски радници у Шведској, већином Хрвати.
Ранији напад на амбасаду у Стокхолму и убиство амбасадора Роловића
У филму се подсећа да су девет месеци раније хрватски екстремисти из емиграције Анђелко Брајковић и Миро Барешић у терористичком нападу на југословенску амбасаду у Стокхолму убили амбасадора Владимира Роловића, али у овом случају починитељи су остали непознати.
Једини траг био је анонимни позив шведским дневним новинама Квелспостен у којем су одговорност за напад преузели хрватски националисти. Но Перцан је схватио да његов стари познаник – у документарцу га зову Фиксарен (у преводу са шведског „поправљач“, човек који сређује или решава ствари) – зна много више о рушењу лета ЈАТ 367 него што је дотад био спреман рећи.
„Познајемо се већ деценијама. Био је јако заинтересован за политику и читао је све што му је дошло под руку. Увек је било занимљиво разговарати с њим. Кад сам га пре више година интервјуисао о Роловићевом убиству, рекао ми је неке детаље на основу којих сам схватио да је јако добро упознат с тим догађајем. Говорио ми је да су починитељи Роловићу везали уста како би се угушио у властитој крви и сличне бруталне појединости. А онда сам помислио да можда зна нешто више и о бомби у авиону“, објашњава Перцан.
„То није нешто о чему се јавно говори“
Перцанов саговорник је 60-их година емигрирао у Шведску. Али није био тек један од бројних југословенских емиграната који су тражили посао, него је убрзо постао вођа Хрватског народног отпора за Шведску. Удба га је сматрала опасним терористом. Не без основа, показаће се касније.
„Знао сам да ми је Удба за петама, знао сам да ме желе убити. Стално сам био на опрезу, увек сам носио пиштољ. Никад нисам ишао на посао аутом, него јавним превозом или бициклом и никад нисам ишао истим путем“, рекао је овај хрватски емигрант Перцану, а на директно питање јесу ли припадници ХНО-а учествовали у подметању бомбе у ЈАТ-ов авион, одговорио је следеће: „Мислим да су тројица или четворица из ХНО-а учествовала у томе, али то није нешто о чему се јавно говори.“
Поправљач је Перцану чак дао на увид оригинални Удбин документ с почетка 70-их година у којем стоји да се у Шведској окупљају хрватски националисти који планирају терористичке нападе. Два месеца пре рушења ЈАТ-ова авиона, стоји у документу, одржан је састанак на којем су учествовале особе за које се у документарцу ТВ4 каже да су Финансијер, Позиватељ и Бомбаш.
„Знао сам да ће се нешто догодити, али нисам знао шта“
Тончи је кренуо у потрагу за њима и прво лоцирао Финансијера, наводно горљивог присталицу оружане борбе за „ослобођење Хрватске“, који је чак планирао атентат на Јосипа Броза Тита. Финансијер данас живи у Шведској и пристао је да се састане с Перцаном. „Био је међу најопаснијим терористима 70-их година у Европи. У телефонским разговорима дао ми је наслутити да зна шта се догодило са срушеним авионом, али кад смо се састали негирао је било какву умешаност у тероризам“, каже шведско-хрватски новинар.
Међутим Финансијер је признао да је учествовао на споменутом састанку и да је потом отпутовао у Аустралију како би прикупио новац. Месец дана пре рушења авиона вратио се у Шведску с око 3800 аустралијских долара. „Знао сам да ће се нешто догодити, али нисам знао шта и никад нисам питао“, рекао је испрва Финансијер, да би касније током разговора с Перцаном ипак признао како је имао спознаје да је новац намењен за извођење терористичких напада, али не против ЈАТ-овог авиона.
Новац је наводно послужио за припрему прве отмице авиона у историји на шведском тлу. Изведена је у Малмеу у септембру 1972. године, а починитељи били припадници екстремистичке емиграције Томислав Ребрина, Никола Лисац и Рудолф Прскало. Циљ отмице био је да се изнуди пуштање из шведског затвора Мире Барешића и осталих терориста који су учествовали у убиству Роловића.
„Авион је срушен да би се наштетило југословенском туризму“
Након разговора с Финансијером, Перцана је назвао један хрватски емигрант у Шведској и рекао му да припази на последице свога истраживачког рада. Било је то упозорење, али и сигнал да је Перцан на правом трагу.
Потом је успео да ступи у контакт с Позиватељем, још једним учесником емигрантског састанка и особом која је позивом Квелспостену у име хрватских националиста преузела одговорност за рушење ЈАТ-ова авиона.
„Да, назвао сам новине из телефонске говорнице. Авион је срушен како би се наштетило југословенском туризму, али не знам ко је то учинио“, рекао је Позиватељ Перцану, не објаснивши зашто је осетио потребу назвати Квелспостен ако није имао никакве везе с терористичком акцијом.
Документарац ТВ4 надаље истиче како је екстремна хрватска емиграција, произашла из усташког покрета, крајем 60-их и почетком 70-их година извела низ терористичких напада на југословенска представништва у Шведској. Перцан додаје како су готово сви из тадашње хрватске емиграције знали барем нешто о тим нападима, али из страха од освете нису желели о томе говорити. Своје истраживање је наставио у Хрватском државном архиву у Загребу.
Тамо је пронашао информације које су о хрватским екстремистима у Шведској прикупили Удбини агенти и доушници. Једно име појавило се у чак 47 извештаја с почетка 70-их година. Удба је још 1972. идентификовала човека који је на лет ЈАТ 367 унео торбу с темпираном бомбом. У документарцу су га означили као Бомбаша.
Шест килограма пластичног експлозива
Његово право име је Јосип Сенић. У време рушења авиона био је један од челника ХРБ-а, вероватно главни секретар и наследник Гезе Паштија, којег је Удба убила 1967. Но из Удбиних докумената видљиво је да Сенић није деловао сам. Тада је Перцан открио да је један од његових познаника – фамозни Поправљач – набавио експлозив за израду бомбе.
Разоткрио се у једном давном разговору с доушником Удбе конспиративног имена Лазо, којем је признао да ХНО стоји иза рушења ЈАТ-ова авиона. Шест килограма пластичног експлозива набавили су у Немачкој, јавља Лазо у Загреб. Нешто су сачували за бомбашке нападе на југословенске амбасаде и туристичке канцеларије по Скандинавији, а највећи део искористили за подметање бомбе у ЈАТ 367. За Поправљача, којем је данас више од 80 година, каже се да је врло опасан и да је могао подметнути бомбе и у друге ЈАТ-ове авионе.
Перцан је поновно ступио у контакт с Позиватељем и рекао му како намерава да објави све што је открио. Позиватељ му је одговорио: „Ако то учиниш, мој живот биће у опасности. Ставићеш моју главу на пладањ. Тончи, зашто то радиш? Више нећу моћи изаћи из куће! Кад би неко подметнуо бомбу на авион у којем су моји унуци, ја бих га убио на лицу места.“
Према подацима из Удбиних докумената, рушење лета ЈАТ 367 иницирао је Сенић пославши Финансијера у Аустралију да прикупи новац за терористички напад. Позиватељ му је средио авионску карту. Поправљач је преко својег поузданика у Немачкој набавио експлозив и предао га припаднику ХНО-а у Шведској, који је израдио бомбу. На крају је сам Сенић подметнуо торбу с темпираном експлозивном направом у ЈАТ-ов авион. Верује се да је Сенић летом ЈАТ 367 из Стокхолма стигао у Копенхаген и потом напустио авион пре наставка путовања према Загребу и Београду, али за то нема конкретне потврде.
„Шта је било, било је. Борба је готова, имамо Хрватску“
У документарцу ТВ4 појављује се и хрватски адвокат и бивши југословенски јавни тужилац Анто Нобило, који истиче да је Удба очигледно одавно идентификовала починиоце, али није инсистирала на процесуирању како не би компромитовала сопствене агенте. Уместо тога, Удба се окренула ликвидацији осумњичених.
Тако је Јосип Сенић (Бомбаш) погинуо у Немачкој само два месеца након пада авиона. Наводно, Сенић је пре смрти планирао да се придружи Бугојанској групи која је у лето 1972. извршила инвазију на Југославију с намером да подигне устанак против комунистичког режима.
„Оно што сте нашли у архиви је ништа. О мени нису знали скоро ништа, био сам много активнији него што су мислили. Али не сећам се да сам добио експлозив да оборим ЈАТ-ов авион. Све ми је то у магли. Остарио сам, заборавимо то. Што је било, било је. Борба је завршена. Имамо Хрватску”, рекао је Поправљач у последњем, тајно снимљеном разговору са Перцаном за документарац ТВ4.
О могућим правним последицама свог документарца, Перцан каже за Индекс да због застарелости у Шведској више не постоји могућност судског поступка против починилаца. Правне радње би можда могле да покрену Чешка, на чију територију се срушио авион, и Србија и Хрватска, чији су грађани погинули у експлозији, али је питање да ли постоји политички интерес да се овај случај поново отвори.
(Индекс.хр)
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети Трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)