ВЕЋА ЗВЕЗДА И ЗАСТАВА: Ево које ордење и медаље додељује Србија и како ће, после најављених промена, да изгледају (ФОТО)

ОРДЕНИ и медаље Србије после 12 година мењају изглед.

ВЕЋА ЗВЕЗДА И ЗАСТАВА: Ево које ордење и медаље додељује Србија и како ће, после најављених промена, да изгледају (ФОТО)

Фото П. Милошевић

То је предвиђено Уредбом о статутима ордена и медаља, коју је Влада усвојила прошле недеље. Рецимо, краци звезде на Ордену Србије биће дужи за четири милиметра, док ће пречник звезде на Сретењском ордену или Карађорђевој звезди бити 92 милиметра, уместо 85.

Неки елементи инсигнија биће, пак, мањи, као нпр. пречник звезде на Ордену српске заставе, који је мањи за четири милиметра, али ће имати већи ловоров венац и дужу српску заставу. Такође, у медаљону на Карађорђевој звезди сада се налази мали грб Србије уместо великог, димензија 15 пута девет милиметара, уместо осамнаест и по са 11.

Држава Србија има шест ордена и три медаље и по томе спада у земљу са мањим бројем одличја које додељује држава. У питању су Орден Републике Србије првог и другог степена, као и тростепени: Орден српске заставе, Орден Карађорђеве звезде, Сретењски орден, Орден белог орла са мачевима и Орден заслуга за одбрану и безбедност. Од медаља имамо златну и сребрну Медаљу за храброст "Милош Обилић", Медаљу за заслуге и Медаљу за ревносну службу. Ордење и медаље израђује Завод за израду новчаница и кованог новца - Топчидер.

Према речима нашег познатог архитекте, хералдичара и фалеристичара (наука о одликовањима) Драгомира Ацовића, када су у питању одличја Србија се обично пореди са Француском.

- Французи су некада имали много ордена, да би их у време Де Гола свели на два. Један од њих се више не додељује, јер је био везан за заслуге у Другом светском рату, док је други Легија части. И даље имају мноштво министарских ордења, од којих се неки третирају као државни, као што је Орден заслуга у култури.

Иначе, у историји постоје само два брачна пара која су добила Легију части. То су Марија и Пјер Кири, као и српски лекари, француски ђаци, др Александар Костић, хистолог, један од оснивача Медицинског факултета, и његова супруга Смиља Јоксић Костић, педијатар, заслужна за примену Бе-Се-Же вакцине, иначе родитељи композитора Војислава Вокија Костића.

- Према закону из 1998. Србија је имала доста ордења, међу којима су Теслин, Његошев и други, али су укинути 2008. - каже Ацовић. - Неки председници су волели да додељују инсигније, а други нису.

Нпр. Борис Тадић је доделио само један Орден Карађорђеве звезде првог степена - Новаку Ђоковићу. Војислав Коштуница никада није преузео Орден Србије, мада му је припадао. Пикантерија је и да је до 2008. Орден Немање додељиван само спортистима, да би га касније, постхумно, добили убијени премијер Зоран Ђинђић и патријарх Павле.

ОДЛИКОВАНО ПОЛА МИЛИОНА ГРАЂАНА

У ЈУГОСЛАВИЈИ је највише додељено ордена заслуга за народ. Добило их је, по Ацовићевим речима, чак пола милиона људи. Често додељивани били су и Орден Републике и Орден рада, који је израдио вајар Антун Аугустинчић и којим су, поред појединаца, биле одликоване и омладинске радне бригаде.

Један од најпознатијих ордена у некадашњој заједничкој држави био је Орден народног хероја. Први га је добио Петар Лековић, каменорезачки радник и борац Друге пролетерске бригаде, а укупно се закитило 1.322 људи. Тито је одликован три пута и једини је вишеструки носилац. Добила су га и 22 страна држављана, међу којима су, према Ацовићевим речима, и некадашњи албански председник Енвер Хоџа и двојица његових сарадника. Они су их вратили у време сукоба Југославије са Информбироом.

- Први Ордени народног хероја исковани су у Москви и били су златни. Када смо ми почели да их израђујемо, били су од позлаћене бронзе - каже Ацовић.

Последњи је за народног хероја проглашен 1991. мајор ЈНА Милан Тепић, који је подигао и себе у ваздух и разнео заједно са војним складиштем приликом напада Збора народне гарде на касарну у Бјеловару. Са њим је погинуо војник Стојадин Мирковић, касније одликован Орденом за заслуге у области одбране и безбедности.

Између осталих, Орденом Србије одликовани су председници Владимир Путин, Фидел Кастро, Си Ђинпинг, Милош Земан, Уго Чавез, па патријарх Кирил, Себастијан Курц, Милорад Додик, Виктор Орбан... Међу добитницима Ордена Карађорђеве звезде су тенисер Новак Ђоковић, виолинисти Немања Радуловић и Стефан Миленковић, атлетичарка Ивана Шпановић, нобеловац Петер Хандке, сликар Циле Маринковић, музичари Бора Ђорђевић и Момчило Бајагић, фудбалер Синиша Михајловић, глумац Мики Манојловић... Добитници Сретењског ордена су Ноам Чомски, Смиља Аврамов, Милорад Екмечић, Харолд Пинтер, Ремзи Кларк, Иван Клајн, Добрица Ерић, позоришта, музеји, институти, СУБНОР...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

И ТАЈ ТРЕНУТАК ЈЕ ДОШАО: Луис Хамилтон има ново радно место (ФОТО)