ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА У ПРАГУ КОМУНАЛНИ ПРОБЛЕМ: Храм у чијој крипти су кости 130 српских војника, чији је ктитор био краљ Александар, смета
ГРАДСКЕ власти Прага у уторак 1. октобра очекују да им се врате кључеви Цркве Успења Пресвете Богородице на Олшанском гробљу. У овом храму под управом помесне Православне цркве чешких земаља и Словачке непрекидно се служи Богу од новембра 1924. године, а у крипти цркве налазе се кости 130 српских јунака помрлих у логорима Аустроугарске од 1914 до 1918. У малој "Цркви Успења" је и реликвија, крвава кошуља краља Александра, покровитеља православља у Чешкој, коју је носио током атентата у Марсељу. Његово звоно, даровано 1924, до уторка ће позивати на молитву.
Од сутра градске власти намеравају да "реновирају" цркву и то без рока почетка и завршетка радова и са јасном намером да после тога не дозволе Божју службу - управо то пише у допису градских отаца Црквеним општинама Свети кнез Лазар и Олшанској, упућеног на руке свештеницима Срђану Јаблановићу и оцу Роману који службују у светињи. Папир потписује инжењер Мирослав Вацек, в. д. службе која се стара о светињама у престоном граду Чешке.
Црква Успења Пресвете Богородице у Прагу била је под јурисдикцијом Српске православне цркве до 1947. године. Претходно Православна црква чешких земаља и Словачке рођена је 1921. након Првог светског рата, а први митрополит Горазд дошао је из фрушкогорских манастира, где се Чех раније замонашио. Михајло Пупин је часног владику Горазда испратио у његову домовину даривавши га владичанским жезлом.
- Агонија траје више од две године, када нам је први пут саопштено да смо "комунални проблем Прага" - говори протојереј Срђан Јаблановић за "Новости", прецизирајући да је од јануара 2022. ова Православна црква постала "проблем". - Има то везе са ратом у Украјини. Пре мало више од месец дана је, на пример, на затвореној седници Одбора за безбедност чешког Сената, Православна црква окрактерисана као безбедносни проблем Чешке државе. Нисмо ником претња. Тачно је да се на нашим службама однедавно окупља највећи број избеглих Украјинаца који не желе да се "моле" у новопроглашеним црквама Зеленског. Али, они се само моле Богу...
У Цркви Успења Пресвете Богородице викендом и празницима долази до 1.000 људи. Чеси, Руси, Срби, Македонци, Бугари, Грузини... Две службе се обаваљају. Неретко се окупи више верника него у црквама римокатолика и протестаната у центру Прага. Од пре годину дана из Митрополије су удовољили градским властима да не служе сваки дан, па се литургија понедељком, уторком и средом обавља у капелици која може да прими до 15 људи.
- Стварно нисмо проблем града нити "угрожавамо комунални ред", или не дај Боже фреске, па ми ту служимо до 1924. - наставља саговорник. - Молили смо да нам дозволе да наставимо службу, током реновирања како је то овде уобичајено. Тражили смо да нам одобре службу барем суботим и недељом кад нема мајстора. Ни то.
Владика Горазд крио падобранце
У ПРАВОСЛАВНОЈ цркви у центру Прага године 1942. крили су се атентатори на Рајхарда Хајдриха, првог Хитлеровог сарадника из маја 1942. и Чеси увек помињу овај догађај када хоће да "реферишу" на свој историјски антифашизам. Чешке падобранце атентаторе је крио владика Српске православне цркве Горазд који је после и преузео сву одговорност и стрељан је са свештеницима у јесен те године.
- Нећу да говорим о историји, него о потреби православних људи да им се омогући да се моле Богу. Само је у томе ствар - каже Јаблановић.
Иако протојереј неће о "политици", слаже се са констатацијом да политика опет "побеђује Бога". Јаблановић вели да зна да је у Београду прошле године Прагу враћена реновирана зграда Чешког дома, као и да је Србија Чесима вратила све њихове зграде које су изградили пре Другог рата обезбедивши и новац за рестаурацију.
- Градски инжењер са презименом Червени који је био на дужности до 31. јула ове године некако нам је и давао продужење дозвола за службу, а онда је дошао в. д. - говори даље Јаблановић - Такође, архиепископ прашки и чешких земаља Михајло, преко саветника Томаша Јаролина, некадашњег политичара, донедавно је успевао да храм на Олшанима остави "изнад воде". И амбасадор Србије у Прагу Берислав Векић је чинио шта може, а сада се надамо само у личне везе нашег председника Вучића и њиховог бившег председника Земана.
- Верујте, од када је ова несрећа у Украјини, по читав дан долазе избегли људи из те земље са својим страшним судбинама да потраже утеху и речи охрабрења. Помажемо колико можемо. У петак је са нама био и најпознатији чешки спортиста икад, хокејаш Јаромир Јагар, који је крштен на Олшанима. Па људи, ми овде имамо око 150 крштења годишње, ту су венчања, опела.
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
АНЂЕЛКА БЕСНА: "Молим, зашто да не одем из твоје емисије? Не поштујеш ме"
ГЛУМИЦА је схватила да туђе непоштовање и неваспитање нема везе са њом.
22. 12. 2024. у 10:41
Коментари (0)