ДИРЕКТОР ПРАВОСУДНЕ АКАДЕМИЈЕ: Нови закон доноси бројне новине

Танјуг

27. 09. 2024. у 15:05

НАЦРТ закона о Правосудној академији којим се усклађује рад ове институције са уставним изменама, одлуком Министарства правде упућен је 12. септембра на мишљење Венецијанској комисији о усклађености са стандардима Савета Европе.

ДИРЕКТОР ПРАВОСУДНЕ АКАДЕМИЈЕ: Нови закон доноси бројне новине

Google view

Нови закон доноси низ новина у организацији рада Правосудне академије (ПА), надзору над њеним радом, али и у спровођењу обуке будућих судија и јавних тужилаца, рекао је директор ПА Ненад Вујић, истичући да се у нацрту посебно водило рачуна о статусу судијских и тужилачких помоћника и саветника у највишим судовима.

Новица Радовић из Удружења судија и тужилаца Србије (УСТ) потврдио је за Танјуг да се то струковно удружење изборило да се у Нацрту закона нађу предлози кључни за судске и тужилачке помоћнике, који чине велики број чланова овог удружења, а незаменљив су део функционисања правосудног система у Србији.

- Први предлог предвиђа да сви судијски и тужилачки помоћници који су засновали радни однос до 1. марта 2025. године не буду у обавези похађања претходне обуке на Правосудној академији, као услов за први избор на неку од правосудних функција - навео је Радовић.

Такође, како је додао, у Нацрту се нашао и предлог УСТ да се до 1. јануара 2029. године одложи примена оних одредби које предвиђају обавезну претходну обуку као услов за први избор на функцију судије или јавног тужиоца.

Радовић, који је и председник Форума правника Србије, напоменуо је да Министарство правде припрема и нацрт закона о правосудном особљу на основу којег ће се судијски и јавнотужилачки помоћници извојити из постојећег Закона о државним службеницима, чиме ће се, како је истакао, побољшати и њихов како материјални, тако и професионални положај.

Закон доноси и друге значајне измене међу којима је и састав Управног одбора ПА, па је алтернативно предвиђено да поред судија и јавних тужилаца који ће чинити две трећине (2/3) чланова, буду и министар правде, Врховни јавни тужилац и председник Врховног суда.

Такође, предложено је да се у рад Програмског савета академије укључи и члан из Министарства финансија због потребе програмског планирања и буџетирања активности ПА, рекао је Вујић, наглашавајући да ће у оба тела већину чинити судије и јавни тужиоци.

- Предвиђа се и увођење програма претходне обуке, а не као што данас имамо почетне обуке, који ће бити подељен у четири врсте. Тако би лица која имају тек положени правосудни испит и до две године радног искуства после њега, похађала претходну обуку две године, лица која имају од 2 до 4 године би похађала претходну обуку 12 месеци, лица са 4 до 6 година радног искуства ишла би на обуку 6 месеци, а лица са преко 6 година радног искуства похађала би циљану обуку од 3 месеца - прецизирао је директор ПА.

Идеја је, како је навео, да сви они који се први пут бирају на судијске и јавнотужилачке функције прођу један од програма претходне обуке, како би се, са једне стране, што боље припремили за обављање функције, а са друге, да се добију још јаснији критеријуми за први избор.
Следствено томе, нагласио је Вујић, предложено је веће учешће ВСС и ВСТ у раду ПА тако да они именују комисије, врше додатну контролу пријема на претходну обуку, читавог процеса обуке и на крају завршног испита.

- Такође је предвиђено да савети могу да пониште цео пријемни испит, тако што би им се пре објављивања ранг-листе, слао извештај. Уколико га савети одбију, сматрало би се да је пријемни испит поништен - појаснио је Вујић, наглашавајући да је ово једна од кључних предложених новина.

Подсетио је да је 2009. године, када је писан Закон о ПА, предвиђено да надзор над законитошћу рада врши Министарство правде, али да је у складу са изменама Устава и Закона о судијама и Закона јавним тужилаштвима, сада предложено да надзор врши Министарство правде у свом домену, док би надзор над стручним радом ПА вршили правосудни савети.

Што се тиче судијских и тужилачих помоћника који су већ у систему, предвиђено је да, уколико буду на претходној обуци годину дана, шест месеци или три месеца, могу радни стаж да ставе у мировање у периоду трајања обуке.

- То значи да помоћници могу да задрже своја радна места у судовима и јавим тужилаштвима уколико се одлуче да иду на програм претходне обуке - навео је Вујић.

Додао је да би према предложеним решењима лица која буду пролазила програм претходне обуке, током трајања обуке примала 80 одсто плате судије основног суда, а кандидати који буду на програмима годину дана, шест месеци или три месеца имају право на плату, ако је она по њих повољнија, коју су имали док су били у радном односу у суду, односно јавном тужилаштву.
Директор ПА је напоменуо да ће лица која буду прошла обуку од 24 месеца, с обзиром на то да имају најмање радног искуства, после обуке правосудни савети упућивати на рад у судове и јавна тужилаштва на период од две године.

Вујић је указао и да Нацрт закона о ПА подразумева и одређену измену члана 51 Закона о судијама, односно 84 Закона о јавним тужилаштвима предвиђањем да је уверење о завршеној обуци на ПА - доказ о стручности и оспособљености кандидата.

- Из реда тих кандидата Савети ће бирати носиоце судијских и јавнотужилачих функција - навео је директор ПА. Напоменуо је и да не стоји примедба која се чула у јавности да се савети ограничавају у својим надлежностима.

- Напротив, добијамо период у ком обучавамо лица, и то у броју који одређују савети, а обука се финансира из буџета Републике Србије - нагласио је Вујић.

Такође, како је додао, они који прођу читав процес пријемног испита, али остану испод црте броја који су одредили савети, према предложеним решењима би могли да похађају програм претходне обуке, али тако да сами финансирају основне трошкове своје обуке.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

ШЕК ШОКИРАО ЦЕО СВЕТ: Американци неће узети злато на Олимпијским играма 2028! Ови тимови могу до постоља!