НЕПОКРЕТНЕ КУПАЈУ ТЕК НА ДВЕ НЕДЕЉЕ: Дом за инвалиде на Бежанији уместо потребних 17 има седам неговатеља
ЗБОГ мањка кадра Дом за одрасла инвалидна лица на Бежанијској коси, у Београду, обзнанио је да ће кориснике до даљег морати да купа једном у две недеље! Незавидна ситуација бележи се у установама широм земље, а разлог је свуда исти - нема довољно неговатеља, медицинских сестара, па чак ни чистачица и сервирки.
На огласној табли бежанијског Дома освануло је обавештење: "Од 20. 9. корисници ће се подизати једном дневно, а од 21. 9. биће промењен распоред купања. Јутарња и вечерња нега биће пружана и даље свакодневно, а купање ће бити сваке друге недеље. Нове мере су уведене услед тренутног недостатка особља (због боловања) и трајаће до повратка особља са боловања."
Обавештење је изазвало салву реакција, а директор Микица Будимировић, иначе и сам инвалид, за "Новости" признаје да корисници и њихове породице заслужују искреност.
- Ниједног тренутка ни здравље, ни лична хигијена корисника нису доведени у питање, јер им се редовно мењају пелене и одржава хигијена у собама. Другачије не можемо, јер немамо довољно радне снаге. Конкурс је стално отворен, али нико се не одазива. Чак и кад се деси да се неко јави, после краћег времена одлазе јер им је, кажу, тежак посао - открива Будимировић.
Он каже да би Дом формално требало да има 17 неговатеља и 10 сестара, а ради седам неговатеља и пет сестара. У таквој ситуацији, сваки годишњи одмор или боловање направе проблем.
- Сви су "јаки" на мрежама, када треба критиковати, али никог нема да се јави, да нам помогне. У овом дому спавао сам три године, у време короне и непосредно после. Ниједан корисник није преминуо од ковида. И сада се деси да преспавам кад је потребна помоћ, али не можемо да надокнадимо радну снагу које нема - каже Будимировић.
Већина формалних неговатеља одлази, како каже Наташа Тодоровић из Црвеног крста Србије, у Немачку и Аустрију, јер су им зараде по два или три пута веће.
- Велика је флуктуација радне снаге са целог Западног Балкана у западну Европу - додаје Тодоровићева. - Нико нема податке колико нам заправо недостаје формалних неговатеља. Осим што су незадовољни примањима, фали им и психо-социјална подршка, јер је њихов посао веома захтеван. У интересу нам је да буду задовољни, јер брину о нашим родитељима. У супротном, сав терет пада на породице.
Истраживање Црвеног крста показало је да у Србији, међу особама старијим од 65 година, чак 40,7 одсто захтева дуготрајну негу због тешкоћа у функционисању, а међу особама с инвалидитетом од 18 до 64 године проценти су већи - 64 одсто.
- Од сродника, који своје драге смештају у установе, имамо сазнања да су услуге и услови смештаја у домовима шаролики. Кажу да има оних који коректно брину о корисницима, као и оних, и државних и приватних, у којима је евидентан недостатак неговатељског кадра и медицинских сестара, што се осећа већ на уласку по мирису који преовлађује, и по незадовољству корисника и посетилаца. Наводе да медицинске сестре дају отказе, узимају боловања или плаћена одсуства, и иду у иностранство са туристичким визама, где остају до шест месеци да негују старе за знатно веће зараде - објашњава за наш лист Надежда Сатарић, председница УО Удружења "Снага пријатељства Amitу".
ФАЛЕ И ГЕРОНТОДОМАЋИЦЕ
САНДРА Перић, директорка Коморе социјалне заштите, указује на велики мањак и геронтодомаћица, иако су тачне бројке непознате:
- У већим местима не можете ни приватно да нађете некога ко би бринуо о вашим родитељима. Уместо формалних, добијамо мноштво неформалних неговатеља, чланова породице, чији рад није ни препознат, ни признат, ни плаћен, и који немају подршку. Будући да смо све старије друштво, ово ће бити све већи изазов.
Ово удружење је пре 11 година обилазило домове у оквиру реализације пројекта "За достојанственији живот старијих". Тада су констатовали да су гаранције права корисника у регистрованим домовима недовољне, а у нерегистрованим чак и не постоје.
- Тада је у регистрованим домовима било довољно особља, али је било видно да се старијима континуирано ускраћују људска права и то већ у породици, а наставља се у установи, услед недовољне упознатости и особља и старијих са правима и недовољно обезбеђених механизама заштите. Услови смештаја били су поларизовани: у регистрованим домовима од веома добрих до тек прихватљивих, а у "илегалним" недостојни живота - каже Сатарићева.
Након препорука ресорном Министарству, затворени су многи нерегистровани приватни домови, а неки су се у међувремену акредитовали.
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете
СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.
17. 01. 2025. у 15:55
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
СМРТ ЗА СРПСКУ НОВУ Преминула мајка популарне фолкерке, она се огласила: "Умрла је у миру"
ПОСЛЕДЊЕ тренутке провела је у Ваљеву, где је иначе и живела.
17. 01. 2025. у 15:45
Коментари (0)