НАГЛЕ ПРОМЕНЕ ВРЕМЕНА МОГУ УТИЦАТИ НА НАШЕ ЗДРАВЉЕ: Ево шта каже лекар, најугроженија је ова група људи

Дејана Калинић
Дејана Калинић

21. 09. 2024. у 18:30

ПРОМЕНА времена и температурне разлике могу проузроковати код одређеног дела људи главобољу, малаксалост, несаницу, као и низ других здравствених тегоба.

НАГЛЕ ПРОМЕНЕ ВРЕМЕНА МОГУ УТИЦАТИ НА НАШЕ ЗДРАВЉЕ: Ево шта каже лекар, најугроженија је ова група људи

Фото: З. Јовановић Мачак, Н. Скендерија, МВ, Профимедиа

Временске осцилације највише могу утицати на хроничне болеснике, али и на оне са слабијим имунитетом.

У моменту када се смењују два годишња доба, осетљиве особе могу претпети промене, те је према речима стручњака важно јачати имуни систем, више времена проводити на отвореном, спавати довољно, али и узимати прописану терапију.

- Сада имамо промене времена. Имамо више метеоролошких фактора који играју улогу на здравље људи, али су најчешћи фактори промена температуре, затим промена влажности ваздуха, промена атмосферског притиска. Али углавном промена температуре и ваздушног притиска су једни од кључних разлога, објаснила је др Бисерка Обрадовић за Телеграф.рс.

Докторка упозорава да се проблеми могу јавити код хроничних болесника, посебно код кардиоваскуларних.

- Посебно када дође до промене температуре када идемо из топлог у хладно, јер организам тада настоји да задржи ту температуру, и онда се крвни судови скупљају, због чега долази до повишења крвног притиска, који, ако се не регулише, може да изазове тегобе. Са друге стране, хроничарима попут астматичара или они који имају опструктивне болести плућа, смета им влажност ваздуха, тако да су чести астматични напади. Исто тако код тих наглих промена времена могу се јавити и  гастритичне тегобе, објаснила је.

Фото Shutterstock

Јачање имунитета 

Имунитет је слабији, постали смо осетљивији, објашњава докторка, и истиче да треба радити на јачању имунитета.

- За добар имунитет потребно је да водимо здрав живот. Здрав живот подразумава, пре свега, добар сан који траје од шест до осам сати, као и физичку активност. Не смемо прескакати оброке, треба јести здраву и избалансирану храну, укључујући и воће и поврће. Воће, рецимо, треба јести између 16 и 18, објаснила је докторка у једној емисији.

Када је имунитет слабији, онда се болести лакше надовезују, истакла је она.

Такође, и временске осцилације лоше утичу на људе, па је потребно не прескакати терапију, што се посебно односи на хроничне болеснике.

- Метеоропате бурније реагују, зато што код њих тај хормон стреса лучи у већој количини и подстиче читав низ других реакција у организму, истакла је др Обрадовић.

БОНУС ВИДЕО: ЗАПОЧНИТЕ ИСПИТИВАЊА НА ВРЕМЕ: Неплодност се индивидулно лечи/Неколико минута са др Петар Симић

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КАКО СУ ЕКСПЛОДИРАЛИ ПЕЈЏЕРИ КОД ГОТОВО 3.000 ЉУДИ? Постоје две теорије, а једна је посебно застрашујућа

КАКО СУ ЕКСПЛОДИРАЛИ ПЕЈЏЕРИ КОД ГОТОВО 3.000 ЉУДИ? Постоје две теорије, а једна је посебно застрашујућа

ОКО 2.800 људи, међу којима и велики број припадника либанског оружаног покрета Хезболах, који подржава Иран, као и лекари, повређени су у уторак након што су им експлодирали пејџери којима су комуницирали.

17. 09. 2024. у 21:06

ОШТРО УПОЗОРЕЊЕ МОСКВЕ БАЈДЕНУ, ШОЛЦУ И МАКРОНУ: Моћније оружје од вашег је спремно

ОШТРО УПОЗОРЕЊЕ МОСКВЕ БАЈДЕНУ, ШОЛЦУ И МАКРОНУ: Моћније оружје од вашег је спремно

ПРЕДСЕДНИК САД Џозеф Бајден, немачки канцелар Олаф Шолц и председник Француске Емануел Макрон могу испровоцирати сукоб који може довести до неповратних последица, рекао је данас председник Думе Русије Вјачеслав Володин на пленарној седници.

17. 09. 2024. у 17:35

ОСМАНЛИЈЕ СУ УЧИЛЕ СРПСКИ: Које наше речи Турци и данас користе

ОСМАНЛИЈЕ СУ УЧИЛЕ СРПСКИ: Које наше речи Турци и данас користе

КАДА се поведе разговор о српском језику често се говори о турцизмима, односно речима које су из турског ушле у наш језик и ту се "одомаћиле" током вишевековне отоманске присутности у Србији. Међутим, мало се зна да су и наша култура и језик имали значајан утицај на турски. Један од показатеља историјског значаја српског језика јесте, између осталих, и његов статус у Османском царству.

21. 09. 2024. у 19:21

Коментари (0)

БУГАРКА СЕ ПОХВАЛИЛА СУСРЕТОМ СА НОВАКОМ ЂОКОВИЋЕМ: Ево шта му је поклонила (ФОТО)