ПЛАЋАЊЕ ОНЛАЈН, ДОКАЗ У ПАПИРУ: "Новости" истражују које је све послове могуће завршити преко интернета, а шта "шкирипи"

БРОЈ регистрованих корисника на порталу е-управе у Србији достигао је близу 2,3 милиона е-грађана, потврђено је за "Новости" у Канцеларији за ИТ и е-управу. Они користе на стотине различитих електронских услуга, приступајући порталу е-управе, али и другим државним порталима уз помоћ јединственог налога.

ПЛАЋАЊЕ ОНЛАЈН, ДОКАЗ У ПАПИРУ: Новости истражују које је све послове могуће завршити преко интернета, а шта шкирипи

Архива Новости

- Међу бројним услугама које су на располагању, најтраженије су: е-вртић, е-упис, е-изводи (извод из матичне књиге рођених, из матичне књиге умрлих, из матичне књиге венчаних и држављанство), е-сагласности, уверења (захтев за издавање уверења о (не) кажњавању и захтев за издавање уверења о вођењу кривичног поступка), замена и продужетак возачке дозволе - кажу у Канцеларији.

Електронски изводи су једнако признати као и документација у папирном облику, а документа се достављају у е-сандуче на порталу е-управе, након што се пријавите. За коришћење портала неопходно је да грађанин буде и е-грађанин, односно да поседује валидни дигитални идентитет (да на порталу отвори е-налог).

Портал омогућава родитељима и да онлајн поднесу захтев за упис детета у вртић или да закажу термин за упис и тестирање у основној школи. Олакшано је и плаћање пореза на имовину, јер свим регистрованим корисницима портала решење стиже у е-сандуче уместо поштом, а порез се може платити онлајн на порталу локалне пореске администрације. На порталу е-управе могуће је извршити и пријаву боравка странца, као и дати бројне сагласности, пуномоћја или изјаве дигиталним путем.

МУКЕ СТАРИЈИХ СУГРАЂАНА

МНОГИ грађани, посебно старија популација, не могу да користе бенефите дигиталног света. Зато ће, према речима Добријевића, Министарство у наредном периоду спровести опсежан програм подизања дигиталних вештина становништва формирањем мреже тзв. дигиталних кутака у више од 50 руралних општина. Њима ће бити обезбеђени опрема и предавачи/тренери, који ће бити на располагању свима којима су потребни помоћ и едукација. Ово се посебно односи на старије и особе са посебним потребама.

- Захваљујући е-управи, електронски је размењено више од 240 милиона докумената, што значи да смо грађанима укинули исто толико одлазака на шалтер, а то је један од главних бенефита. Kанцеларија за ИТ и е-управу, коју је Влада формирала 2017, испунила је приоритетни циљ и постала сервис свих својих грађана, који им је на услузи 365 дана, 24 сата, без обзира на место боравка - кажу у Канцеларији, и напомињу да настављају са развојем нових услуга.

Упркос томе, у неким институцијама компјутери и даље не могу да замене стари, добри папир. То је показао случај Милице Вељковић из београдске општине Стари град. Она је у локалној Пореској управи требало да поднесе захтев за репрограм плаћања дуга.

Министарство за информисање и телекомуникације

Милан Добријевић

- У тој пореској управи постоји пошта, али је службеница била пола сата на паузи. Да не бих морала да чекам, питала сам на шалтеру Пореске управе могу ли таксе да платим електронски, па да им или на свом екрану покажем да је уплаћено или да они провере у систему. Рекли су ми да могу да платим електронски, али да морам да одштампам уплатницу и донесем им у папирној форми. Тако сам ипак остала да сачекам да се отвори шалтер у пошти - каже ова Београђанка.

ДОКУМЕНТА ЗА ЦЕЛУ ПОРОДИЦУ

На истом порталу може се заказати и термин за вађење пасоша или личне карте, и за себе и за још четири члана породице, 30 дана унапред. Може се поднети и захтев за издавање здравствене књижице. Довољно је попунити формуларе и документа ће бити достављена на кућну адресу.

Да је електронска управа, кад се све сабере, ипак веома значајна, потврђује Милан Добријевић, државни секретар у Министарству за информисање и телекомуникације.

- То показују резултати остварени у последњих седам година од када је основана Канцеларија за информационе технологије и електронску управу. Поред успостављања нових услуга, важно је да се приступ обезбеди свим грађанима, чак и у најруралнијим пределима наше земље. Министарство увелико спроводи пројекат развоја широкопојасне инфраструктуре у руралним пределима Србије, који ће само у фази 1 и 2 обухватити око 150.000 домаћинстава, у више од 1.000 насеља. Тако ћемо омогућити брз интернет и могућност приступа свим сервисима електронске управе практично целој популацији - каже Добријевић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

Коментари (0)

ОД ПОРЕЗА НА ПРИРЕЂИВАЊЕ ИГАРА НА СРЕЋУ У СРБИЈИ МОЖЕ ДА СЕ ИЗГРАДИ 30 БОЛНИЦА