ПРЕСУШИЛЕ И ЦЕВИ И КОРИТА, ЉУДИМА СУ ЦИСТЕРНЕ СПАС: Цела Србија "гори" на плус 40, у више општина уведена ванредна ситуација

Е.В.Н.

17. 08. 2024. у 07:15

УПЕКЛО, па не попушта. Усијао се асфалт на 40 степени, али није много боље ни у "питомијим" крајевима земље са више хлада. У августовском паклу "горе" поља, пресушују извори, "утањили" и водоводи. Нема довољно воде ни за људе ни за животиње. Војска Србије већ данима "гаси" жеђ на Старој планини, па крда коња и крава захваљујући томе преживљавају ову жегу.

ПРЕСУШИЛЕ И ЦЕВИ И КОРИТА, ЉУДИМА СУ ЦИСТЕРНЕ СПАС: Цела Србија гори на плус 40, у више општина уведена ванредна ситуација

Фото: Министарство одбране

У више општина на снази је ванредна ситуација. Општина Мајданпек прогласила је ванредну ситуацију због јаког и дуготрајног топлотног таласа који је довео до несташице воде за пиће и смањене испоруке воде грађанима. Уведене су рестрикције па грађани воду имају четири сата дневно. Штаб за ванредне ситуације донео и наредбу којом забрањују ненаменско коришћење воде из водотокова који снабдевају водозахват Пустињац одакле се Мајданпек снабдева водом.

- Због несташице воде забрањује се становницима општине Мајданпек ненаменско коришћење пијаће воде и воде из водотокова који су притоке реке Пек за поливање башта са повртарским и другим културама, за прање и поливање улица и јавних површина, прање аутомобила, заливање цвећа, травњака и слично - наводи се у овој наредби.

Бидони за краљевачка села

ОСИМ проблема са водоснабдевањем у појединим селима који се јављају готово сваког лета, у краљевачком крају, бар засад, нису забележени случајеви који се могу окарактерисати као ванредна ситуација изазвана великим врућинамаа. - Свакодневно обезбеђујемо две цистрене са водом за села Буковицу, Лазац, Самаила, Цветке, Петропоље и Закуту како би мештани имали хемијски и бактериолошки исправну воду. Истовремено апелујемо на рационалну потрошњу и избегавање злоупотеба приликом заливања и појења стоке - каже др Предраг Терзић, градоначелник Краљева. У овим селима, како сазнајемо у ЈКП "Водовод", биће постављени и бидони за воду капацитета 1.500 литара.

Мајданпечанима, Јавно предузеће "Водовод", воду испоручује двапут дневно, од 6 до 10 и од 14 до 17 часова. У продавницама је због несташице воде повећана потражња за флашираном водом.

"Целзијус" још остаје високо

РЕПУБЛИЧКИ хидрометеоролошки завод (РХМЗ) упозорио је да ће у Србији до краја седмице бити веома топло. И данас ће максимална температура бити од 37 до 41 степен, у недељу од 33 до 38, а од почетка следеће седмице од 29 до 36 степени Целзијуса. Температура ће почетком наредне седмице бити у мањем паду и у интервалу од 31 до 34 степена, наводи РХМЗ. 

- Иако је вода јавни ресурс, у овом тренутку приоритет су људи и сматрам да је основно право на воду за пиће 7.000 Мајданпечана битније од усева, који, такође, трпе због топлотног таласа и суше - рекао је Драган Поповић, председник Општине Мајданпек. У граду су постављене и три цистерне, а обезбеђен је и стални доток воде до Болнице и Дома здравља. - Од првог дана имамо редовно водоснабдевање. Без воде ни Дом здравља ни Болница не могу да функционишу, не само оперативни део, већ ниједно друго одељење. Ми воду морамо да имамо у континуитету због грађана који су хоспитализовани, али и свих осталих који долазе у нашу установу - каже др Љиљана Јовановић, заменик директора мајданпечке Болнице.

Мајданпек се водом снабдева из Великог Пека, са водозахвата Пустинац, чија је акумулација на минимуму.

Помор рибе у Ђерекарској реци

 МАСОВАН помор рибе у Ђерекарској реци на Пештеру узнемирио је екологе и локално становништво. Према првим проценама стручњака, висока температура, премало воде, муљевито дно и вишак вегетације изазвале су недостатак кисеоника у овој реци, па је преживљавање појединих врста рибе, нарочито клена, готово немогуће. Еколози упозоравају да је потребно хитно деловати како би се спречили слични инциденти и да је неопходно извршити детаљнију анализу квалитета воде. Посебну сумњу локалног становништва изазвало је то што речни водостај није критично низак, те постоје сумње у то да је вода контаминирана на други начин, односно да је узрок људски фактор.

- Ако се повећа доток воде, биће више воде током дана. Болница и Дом здравља имају свој резервоар, а вртић није имао захтев за додатном водом, али ако буде потребе биће постављени резервоари. Допремљен је доток воде и за Ватрогасну службу. Села у околини Мајданпека такође имају проблем са водом, али нису имали захтеве да се доставе цистерне, јер се сналазе из сопствених бунара - рекао је Слободан Крајић, директор "Водовода".

Штаб за ванредне ситуације на територији општине Неготин укинуо је ванредну ситуацију, уведену у три градска и девет сеоских насеља још 9. маја, због последица невремена које је задесило овај део Србије у ноћи између 8. и 9. маја, како би се предузеле хитне и оперативне мере заштите и спасавања и санирала штета на угроженом подручју. Невреме је тада причинило знатну штету на виноградима у буковском рејону, пољопривредним културама, али и на путној инфраструктури, посебно општинским и атарским путевима, као и на појединим грађевинским објектима.

Људи падају у аутобусима

САМО током јутра Хитна помоћ у Београду интервенисала је јуче 30 пута, од тога 10 пута на јавном месту. Највише интервенција било је у градском превозу. Из Хитне упозоравају грађане да без преке потребе не напуштају домове док траје црвени метео-аларм, који означава врло опасно време.

У Сјеници је још на снази ванредна ситуација, али је коначно пристигла помоћ државе, која је Сјеници послала још две цистерне са по три кубика воде. Сада су константно на терену три цистерне, које снабдевају око 30 села и засеока на територији општине Сјеница. По речима шефа Градске чистоће, ЈКП "Врела", Адмира Ступљанина, добра вест је и то што је Штаб за ванредне ситуације одобрио и одређена финансијска средства за потребе горива за цистерне, тако да је ситуација знатно боља и већи број села се у краћем року снабдева водом него претходних дана. Са друге стране, због тропског таласа који већ дуго траје, повећава се број домаћинстава која остају без воде.

На рзавском водозахвату Шевељ у Ариљу, одакле се водом снабдевају општине Ариље, Пожега, Лучани, Горњи Милановац и град Чачак, проток воде је значајно смањен због суше. Пре скоро месец дана, Јавно предузеће "Рзав", упозорило је потрошаче, да ће у случају пада протока воде на минималних 1.400 литара у секунди, доћи до смањења у испорукама. То се и догодило. Најпогођенији рестрикцијама су грађани Горњег Милановца, где је проглашена ванредна ситуација. Рестрикције воде су почеле, тако што се поједини делови општине искључују са система. Обуставе су на сваких 48 сати и трају по 12 часова.

- У рубним деловима општине се дешавало да воде нема дан или два. То се решава пуштањем у систем локалних изворишта - рекао је председник Општине Горњи Милановац Дејан Ковачевић.

Горњи Милановац са водосистема Рзав у редовним околностима користи 120 литара воде у секунди, тренутно је ова количина преполовљена. Друга фабрика воде у Горњим Бањанима, уместо 100 литара, испоручује свега 20 литара у секунди. Као и у Сјеницу, Војска Србије је и у Горњи Милановац допремила цистерне за водоснабдевање људи, али и за спасавање стоке на имањима где воде нема. Војска је ангажована још и на Сувој планини, у Мионици и Владимирцима.

- На већем делу територије Сјенице водоснабдевање је онемогућено, редовно стање је само у центру општине. Забележена су прва угинућа животиња, сва сеоска домаћинства су угрожена, нарочито на Пештерској висоравни - каже председник Општине Сјеница Адмир Елезовић.

Поред војске, цистерне је Сјеници послала и Општина Чајетина. У случају рестрикција које су почеле у Чачку, са водосистема Рзав, један критеријум је пресудан: локалне самоуправе које су у систем уложиле најмање новца, прве ће трпети последице. Јавно предузеће "Рзав" саопштило је да се рестрикције уводе због временских неприлика, али и због ненаменског коришћења воде, нарочито за заливање пољопривредних култура. Прва рестриктивна мера за Чачак односи се на забрану коришћења воде за заливање усева, башта, паркова, за прање аутомобила и улица, а Градско веће Чачка истиче да су за непоштовање ове мере предвиђене новчане казне.

- Мере се уводе због ниског водостаја Рзава. Снабдевање потрошача у Чачку је и даље уредно, али је потрошња удвостручена. То доводи до кварова на мрежи, па су екипе на терену како би грађани који због кварова немају воду, исту што пре добили - рекао је директор чачанског "Водовода" Зоран Пантовић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ДОНЕО КОНАЧНУ ОДЛУКУ: Митровић открио где наставља каријеру (ВИДЕО)