УСИЈАЛИ СЕ ТЕЛЕФОНИ ХИТНЕ ПОМОЋИ: Високе температуре праве бројне проблеме грађанима, ево неколико савета како лакше "преживети" овај период

Дејана Калинић
Дејана Калинић

15. 08. 2024. у 11:15

КООРДИНАТОР смене у Хитној помоћи Београд докторка Биљана Ђурић рекла је да је у протеклих неколико дана услед високих температура повећан број позива тој служби и саветовала посебно најстарије суграђане и хроничне болеснике да не излазе напоље у периоду између 11 и 17 часова, а све грађане да са собом носе воду, како би се хидрирали.

УСИЈАЛИ СЕ ТЕЛЕФОНИ ХИТНЕ ПОМОЋИ: Високе температуре праве бројне проблеме грађанима, ево неколико савета како лакше преживети овај период

FOTO TANJUG/ STRAHINJA AĆIMOVIĆ/ Pixabay

Ђурићева је рекла за Танјуг да је савет свим грађанима да избегавају да излазе напоље у периоду између 11 и 17 сати уколико су у могућности, а да ако бораве на отвореном, у том периоду понесу флашицу воде како би хидрирали организам.

- Једина течност коју препоручујемо како млађим популацијама, тако и старијим је само вода. Значи, ништа од сокова, газираних пића. Евентуално може минерална вода, која мало зна да подигне крвни притисак, што такође помаже у оваквим ситуацијама - рекла је Ђурићева.

Докторка је указала да хронични болесници и најстарија популација треба да избегавају излазак напоље када је најтоплије и истакла да је важно да се у климатизованим просторијама не прави велика разлика у односу на температуру напољу.

- Такође кад се расхлађују просторије увек апелујемо да то не буде на 19-20 степени у просторији, а да онда треба да се изађе на ових 40. Организам јако тешко подноси нагле разлике у температури - указала је она.

Она је навела да уколико грађани имају тегобе или на јавном месту дође до краткотрајног губитка свести који траје између три и пет секунди, позову хитну помоћ ради даље дијагностике, иако, како је указала докторка, код 90 одсто случајева код млађе популације до губитка свести долази због наглог пада притиска, али да разлози могу бити озбиљнији код хроничних пацијената, због чега је неопходна даља провера.

- Када дође до краткотрајног губитка свести који траје између 3 и 5 секунди, неретко до минут, ипак је добро да се позове хитна помоћ, јер свакако тај пацијент заслужује дијагностику и да се види због чега је дошло до губитка свести, иако у 90 одсто случајева код млађе популације долазе због наглог пада притиска, али код хроничних пацијената ми никада не знамо који је прави разлог губитка свести - рекла је Ђурићева.

БОНУС ВИДЕО: ГОСТ ПОДКАСТА НОВОСТИ: Министарка привреде Адријана Месаровић | Није само наслов

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

ФИЈАСКО У САД: Тестирали НАЈМОЋНИЈУ ракету, летелици испао део - РАСПАЛА се (ВИДЕО)

ФИЈАСКО У САД: Тестирали НАЈМОЋНИЈУ ракету, летелици испао део - РАСПАЛА се (ВИДЕО)

Извршни директор компаније Илон Маск на платформи Икс је објаснио да је прелиминарна анализа указала на цурење горива које је узроковало повећање притиска изнад зида мотора.

17. 01. 2025. у 14:48

Коментари (0)

ОСТВАРИТЕ СВОЈЕ ЖЕЉЕ САДА, ПЛАЋАЈТЕ КАСНИЈЕ: Покрени празничну чаролију уз Mastercard Flexia картицу