УСИЈАЛИ СЕ ТЕЛЕФОНИ ХИТНЕ ПОМОЋИ: Високе температуре праве бројне проблеме грађанима, ево неколико савета како лакше "преживети" овај период

Дејана Калинић
Дејана Калинић

15. 08. 2024. у 11:15

КООРДИНАТОР смене у Хитној помоћи Београд докторка Биљана Ђурић рекла је да је у протеклих неколико дана услед високих температура повећан број позива тој служби и саветовала посебно најстарије суграђане и хроничне болеснике да не излазе напоље у периоду између 11 и 17 часова, а све грађане да са собом носе воду, како би се хидрирали.

УСИЈАЛИ СЕ ТЕЛЕФОНИ ХИТНЕ ПОМОЋИ: Високе температуре праве бројне проблеме грађанима, ево неколико савета како лакше преживети овај период

FOTO TANJUG/ STRAHINJA AĆIMOVIĆ/ Pixabay

Ђурићева је рекла за Танјуг да је савет свим грађанима да избегавају да излазе напоље у периоду између 11 и 17 сати уколико су у могућности, а да ако бораве на отвореном, у том периоду понесу флашицу воде како би хидрирали организам.

- Једина течност коју препоручујемо како млађим популацијама, тако и старијим је само вода. Значи, ништа од сокова, газираних пића. Евентуално може минерална вода, која мало зна да подигне крвни притисак, што такође помаже у оваквим ситуацијама - рекла је Ђурићева.

Докторка је указала да хронични болесници и најстарија популација треба да избегавају излазак напоље када је најтоплије и истакла да је важно да се у климатизованим просторијама не прави велика разлика у односу на температуру напољу.

- Такође кад се расхлађују просторије увек апелујемо да то не буде на 19-20 степени у просторији, а да онда треба да се изађе на ових 40. Организам јако тешко подноси нагле разлике у температури - указала је она.

Она је навела да уколико грађани имају тегобе или на јавном месту дође до краткотрајног губитка свести који траје између три и пет секунди, позову хитну помоћ ради даље дијагностике, иако, како је указала докторка, код 90 одсто случајева код млађе популације до губитка свести долази због наглог пада притиска, али да разлози могу бити озбиљнији код хроничних пацијената, због чега је неопходна даља провера.

- Када дође до краткотрајног губитка свести који траје између 3 и 5 секунди, неретко до минут, ипак је добро да се позове хитна помоћ, јер свакако тај пацијент заслужује дијагностику и да се види због чега је дошло до губитка свести, иако у 90 одсто случајева код млађе популације долазе због наглог пада притиска, али код хроничних пацијената ми никада не знамо који је прави разлог губитка свести - рекла је Ђурићева.

БОНУС ВИДЕО: ГОСТ ПОДКАСТА НОВОСТИ: Министарка привреде Адријана Месаровић | Није само наслов

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

НОВИ РЕД ВОЖЊЕ СРБИЈАВОЗА СТУПИО НА СНАГУ У НЕДЕЉУ, 15. 12. 2024.