ФАЛИ 500 ПОЧЕТНИКА И ЈОШ ТОЛИКО СУДИЈА: Министарство правде расписује конкурс за судијске и тужилачке приправнике
КОНКУРС за пријем 130 судијских и 76 тужилачких приправника биће расписан почетком септембра пошто је Владина комисија, на предлог Министарства правде, дала одобрење. Конкурс се односи на судове опште и посебне надлежности, као и на основна и виша јавна тужилаштва. Проблем је "само" што млади правници нерадо иду у правосуђе.
Снежана Бјелогрлић, чланица Високог савета судства и председница Друштва судија Србије поздравља овај корак као добар јер је стање са мањком кадрова, како каже, алармантно. Подсећа да су судови 2021. "спали" на свега 10 судијских приправника у целој земљи!
- После тога је расписан конкурс и примљено нешто више од 100. Али, да бисмо поправили ситуацију требало би да имамо конкурсе у наредних пет година, јер нам фали бар 500 приправника и то квалитетних, будући да се одатле после бирају судије. Проблем је и што никада не знамо колико приправника ће у суду остати после положеног правосудног испита и да ли ће то бити најкавлитетнији. Млади неће у правосуђе. Раније је нпр. у суду у Ивањици за приправнике конкурисало по 30 кандидата, а последњи пут се за једно оглашено место није јавио нико - каже Бјелогрлић.
Свршени студенти правног факултета, како објашњава, не желе и не могу да волонтирају у суду годину-две, док неко од оних који су запослени на одређено време не аванзује до запослења на неодређено, па да они могу да "ускоче" на његово место. Дуг је пут од судијског приправника до судијског помоћника, па затим и до судије. Дешава се и да годинама раде на одређено, па не могу да узму кредит, нити да реше стамбено питање. Зато радије иду у адвокате.
Посебан проблем је што се број судија, којих ионако има мање него што би требало, додатно драстично смањује. У наредних пет година у пензију ће отићи између 600 и 700, а за деценију укупно 1.200.
- У овом тренутку имамо око 1.400 судијских помоћника и 130 свршених полазника Правосудне академије, али неки од њих са те позиције иду у пензију, неки не желе да конкуришу за судије, а неки немају неопходне вештине. Касно смо почели да решавамо проблем приправника, па се бојим да ћемо запасти у озбиљан дефицит кадрова, пошто нам већ сада фали 500 судија. Имамо их 2.600, а планирани број је 3.100. Наравно да се то онда одражава на брзину решавања спорова - наглашава Бјелогрлић.
Откад су "банкарски спорови" из београдског Трећег основног суда, који је био у самом врху пребукираности, делегирани на рад у судове у унутрашњости, судије немају више у раду по 3.000 предмета, већ по 950, што је такође превише. У Врховном суду број варира од 150 до 200 по судији!
Да и тужилаштво вапи за кадровима потврдила нам је Лидија Комлен Николић, председница Председништва Удружења тужилаца Србије и апелациони јавни тужилац.
- У овом моменту, јавнотужилачкој организацији недостају запослени свих профила, почевши од административног особља, па до јавних тужилаца. Мањка око 200 јавних тужилаца и тај недостатак се негативно одражава на брзину решавања предмета и квалитет рада. То, опет, за последицу има отежан приступ грађана правди. У претходном периоду доста тужилаца је отишло у пензију и у блиској будућности очекује се да се тај број повећа. На исти начин се негативно одражава и недостатак административног особља.
ПРЕКВАЛИФИКАЦИЈЕ ЗА ПОПУНЕ РУПА
СУДОВИМА недостају и дактилографи, записничари, референти, али и простор.
- Кораци који се предузимају су добри, али је потребно још више учинити, да не дођемо у ситуацију, као у време короне, да молимо људе из других професија да се преквалификују и попуне нам рупе - упозорава Бјелогрлић.
И Лидија Комлен Николић оцењује позитивно то што Министарство правде расписује конкурс за приправнике у јавним тужилаштвима, али преостаје да се види какав ће бити одзив.
- Колеге које су тек завршиле правни факултет нису заинтересоване за рад у правосуђу. Првенствено због лоше материјалне ситуације, али и односа према правосудној струци. Велик утицај на такво расположење има и поверење јавности у рад јавног тужилаштва - каже наша саговорница.
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (0)