У "ДЕДИЊУ" ПОСЛЕ ТРИ ДЕЦЕНИЈЕ ОПЕТ ПРЕСАДИЛИ СРЦЕ! Историјски дан у Институту за кардиоваскуларне болести

Б. Радивојевић

01. 08. 2024. у 07:00

ВЕЛИКИ дан за "Дедиње", историјски! Оно што су у овом Институту за кардиоваскуларне болести чекали и за шта су се спремали, у уторак се и остварило. После пуних 30 година, од тада великог пионирског подухвата, у "Дедињу" је, опет, пресађено срце. Добио га је млад човек, мушкарац од 34 године. Срце је од пет година старијег даваоца из Новог Сада, чија је породица пристанком да се узму његови органи променила судбину шесторо људи: овог момка који је добио срце, и пацијената којима су УКЦ Србије пресађени јетра и рожњаче, а у УКЦ Војводине - бубрези.

У ДЕДИЊУ ПОСЛЕ ТРИ ДЕЦЕНИЈЕ ОПЕТ ПРЕСАДИЛИ СРЦЕ! Историјски дан у Институту за кардиоваскуларне болести

Фото: Дедиње

Младић у чијим грудима сада куца туђе срце и даје му шансу да живи, добро је, потврдио је "Новостима" професор др Милован Бојић, директор Института "Дедиње":

- Пробудио се, како другачије него - срећан. Екстубиран је. Комуникативан. Око њега је читав тим лекара. Заседао је колегијум. Прате се сви параметри. Данас ће разговарати са родитељима. Дао нам је дозволу да можемо да објавимо његову фотографију. Не да бисмо се он и ми експонирали, него зато да ово буде нови замајац за програм трансплантација у Србији, чијим обимом, због мањка донора, не можемо бити задовољни. Родитељи овог пацијента су раније долазили код нас да се распитају, посаветују. Хтели су да иду у Белорусију. Само да њихов син добије срце.

Фото: Дедиње

ТИМ Саша Боровић, Петар Вуковић, Драгана Унић Стојановић

Сви у "Дедињу" су узбуђени. Дуго су ово чекали, прво да им се одобри да раде трансплантације срца, а онда и донора. За то време су се припремали за захват. Лекари из овог Института обучавали су се за трансплантацију срца у великој клиници у Мађарској, где се гидишње пресади стотину срца, а тамошње лекаре наши су учили како се уграђује тотално вештачко срце, што је захват којим се купује време, или како каже професор Бојић - "златни мост до трансплантације", а "Дедиње" је по њему лидер.

Фото: Дедиње

ИНОВАЦИЈА Први пут примењен на трансмедикс машина

- Кад сам из Министарства здравља примио позив и чуо питање: "Да ли сте спремни да урадите трансплантацију, имао донора", могао сам да кажем само "ко запете пушке" - прича професор Бојић. - Изгледа, нема случајности. И 1995. године, када смо први на овим просторима пресадили срце, донор је био из Новог Сада. Цео тим је функционисао беспрекорно, од кардиолога, кардиохирурга, имунолога ... до сестара. То ме чини поносним.

Прецизни као сат

У ЕКИПИ лекара који су радили трансплантацију срца на "Дедињу" били су професори Саша Боровић, Петар Вуковић, Драгана Унић Стојановић, др Драгана Кошевић, др Љуба Ђоковић...

- Све је функционисало као швајцарски сат, као да нам ово није прва трансплантација - каже проф. Милован Бојић.

Није у уторак урађена само прва трансплантација срца после 30 година у "Дедињу", него је при том захвату први пут на Балкану примењена нова трансмедикс машина која омогућава да срце, када се узме од донора, шест сати буде у оптималним условима.

- Она чува срце. У тој машини оно, као да је у људском телу, куца до уградње у примаоца органа. То је разлика у односу на уобичајено стављање ограна на лед. Једино "Дедиње" има ту технологију у Југоисточној Европи, која омогућава потпуно сигуран пут органа за трансплантацију - објашњава професор Бојић.

На списку 50 људи

- ЈЕСТЕ ово једна, али надамо се да је прва у низу трансплантација срца у "Дедињу" - каже проф. Милован Бојић.-Министарство здравља и министар Златибор Лончар дају све да програм трансплантације код нас коначно крене пуним темпом. Не смемо заброравити да донорско срце чека више од 50 људи, многи су млади. То су пацијенти код којих су све друге опције лечења исцрпљене и може да помогне само срце донора.

Није директор "Дедиња" заборавио ни како су 1995. године у овој установи, на чијем је челу био и тад, први пресадили срце и јетру. Тај први пацијент са срцем донора живео је 21 годину после захвата, други - са јетром је жив.

Фото: Дедиње

ИСКОРАК Проф. Милован Бојић

- Огромна је разлика. Прву трансплантацију смо изводили у невероватним околностима. После пуних 19 сати разговора са породицом добили смо пристанак да узмемо органе. Није то лака одлука. Није била ни тад, ни сад. Али је најхуманија коју човек може да донесе, још у тако тешкој ситуацији када губи неког свог, најмилијег. Наша екипа је у Нови Сад по органе кренула "ладом нивом". Ма, то све из ове перспективе изгледа као камено доба. Али, то је био подвиг над подвизима.

Сагласност дале три породице

У ПОСЛЕДЊИХ месец дана, после заиста велике паузе, три породице су дале пристанак да се узму органи њихових ближњих у стању мождане смрти. У УКЦС пресађена су два срца, бубрези, рожњаче, јетра... То охрабрује да би овај програм и код нас могао да се омасови, јер једоно што недостаје да се трансплантације на које чека око 2.000 људи, највише на рожњаче, чешће раде јесу донори.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - Имао је осећај за то

МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"

БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.

21. 11. 2024. у 11:45

ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)

ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)

ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.

21. 11. 2024. у 15:31

Коментари (0)

ТУРНЕЈА ЈК У МИНУСУ Нема ништа од зараде: Уложила сам све што сам стекла за 30 година, зато сам са фановима у плусу