БРОЈ САМОУБИСТАВА ПАО НА 668: Наставља се тренд смањења случајева суицида у нашој земљи, лане 102 мање него 2022. године

БРОЈ самоубистава у Србији прошле године у односу на претпрошлу видно је опао: лане је себи живот одузело 668 људи, што је за 102 мање него годину пре тога.

БРОЈ САМОУБИСТАВА ПАО НА 668: Наставља се тренд смањења случајева суицида у нашој земљи, лане 102 мање него 2022. године

Фото Shutterstock

Ово показују подаци Републичког завода за статистику, а у центру "Срце", које се бави превенцијом суицида, кажу да се пад броја самоубистава смањује из године у годину. Од 1991. када је основано ово друштво, стопа се спустила за више од 45 одсто.

Србија се по броју суицида у односу на број становника последњих година налази на 13. месту у Европи.

У "Срцу" кажу да је на смањење утицало развијање служби које се баве разговором са особама у кризи, као и развој великог броја превентивних програма који се спроводе у склопу одлуке у оквиру УН и СЗО да се стопа суицида на глобалном нивоу смањи за трећину до 2030.

Фото Preentscreen

Тања Бокун

- Свако самоубиство зависи од низа околности, а један од циљева свих нас који се бавимо превенцијом суицида јесте да утичемо на промоцију протективних фактора и смањење утицаја фактора ризика - каже за "Новости" Тања Бокун из центра "Срце". - Неповољне животне околности свакако негативно утичу на ментално здравље и у таквим ситуацијама се много чешће јављају поремећаји попут депресије, анксиозности и сл. На глобалном нивоу, томе смо сведочили током светске економске кризе 2008-2009. или током пандемије короне 2020-2021. и сл. У таквим ситуацијама ризик од суицида је већи. Наравно, постоји и низ других фактора, као што су нестабилне друштвене околности, слаба социјална интеракција, злоупотреба алкохола и психоактивних супстанци и сл.

Годишње се у свету убије око 700.000 људи, а код нас је тај број у последњих неколико година био око 800, а пре тридесетак година око 1.500. Разлози који стоје иза одлуке особе да угрози сопствени живот махом су комбинација великог броја околности, међу којима је, кажу у "Срцу", најзначајније ментално здравље, затим усамљеност, физичко здравље, злоупотреба алкохола, велики губици (блиских особа, посла, угледа, материјалних добара...), припадност мањинским и маргинализованим групама...

ДЕВЕДЕСЕТИХ БИЛО НАЈТЕЖЕ

СТОПЕ самоубистава, како показују демографски подаци, своје максималне вредности достигле су 1992, 1993. и 1997. године, када су се приближиле граници од близу 21 самоубиства на 100.000 становника. Поређења ради, педесетих година прошлог века биле су готово двоструко ниже (око 12 самоубистава на 100.000 становника), док се сада опет приближавамо том броју.

Међу онима који се убију код нас предњаче мушкарци - око три четвртине укупног броја. Такође, на овај корак најчешће се одлучују особе старије од 65 година - више од половине. Нажалост, расте проценат суицида међу младима, па је самоубиство један од три водећа узрока смрти у овој популацији.

- "Срцу" се јављају људи свих животних доби, са најразличитијим проблемима. У највећем броју случајева жале се на усамљеност и немогућност да то што мисле и осећају са неким поделе. Често зову због породичних и партнерских проблема, потешкоћа на послу и са социјалним окружењем, због физичких или менталних болести, злостављања, болести зависности... Оно на чему највише радимо, а на чему може да ради и цела заједница, јесте подизање свести о овом проблему, јер феномен суицида није проблем појединца, већ целог друштва - каже Тања Бокун.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ДОТАКАО САМ ДНО И МОГАО САМ САМО НАПРЕД: Мбапе направио паметан потез