НЕМА СРБИНА КОЈИ ЈЕ ПРЕЖИВЕО ЛОГОР НА ПАГУ: Изложбу "Пут без повратка од Слане до Јасеновца" прати захтев за спомен-плочом за жртве

В.Ц.С.

26. 07. 2024. у 15:36

ЦЕНТАР за суочавање са прошлошћу "Документа", ЈУСП Јасеновац, Српско народно вијеће и Културно информативни центар учествовали су у организацији изложбе "Пут без повратка од логора Слана до логора Јасеновац", која је је отворена у загребачком КИЦ током јула и августа.

НЕМА СРБИНА КОЈИ ЈЕ ПРЕЖИВЕО ЛОГОР НА ПАГУ: Изложбу Пут без повратка од Слане до Јасеновца прати захтев за спомен-плочом за жртве

Фото Удружење Јадовно

"Документа" је пре три дана уприличила и спомен-шетњу до локација са којих су Срби и Јевреји одвођени у усташке логоре Слана, Метајна, Јадовно и Јасеновац. Жеља организатора је да поставка буде изложена и на Пагу, где су се налазили први логори у НДХ, како би туристи и локални живаљ знали шта се дешавало на острву од маја до августа 1941. Чак је поднет предлог градским властима Новаље, на северозападу острва, да се у ували Слана постави спомен-плоча жртвама, међутим никакав одговор није стигао.

Фото Јадовно

Некадашњи логор Слана

Аутор изложбе Иво Пејаковић, директор ЈУСП Јасеновац у оставци, записао је: "У логору су се налазила два подлогора: један за Србе, други за Јевреје. Према сведочењу ретких преживелих Јевреја, однос према Србима био је још бруталнији, а поседице такве да, према досадашњим сазнањима, не постоје случајеви српских заточеника који су преживели логор Слану и Други светски рат и о томе оставили сведочанство. Због тога о догађајима у логору Слана знамо тек оно што је сачувано у сведочанствима преживелих јеврејских заточеника. Место логора данас није обележено спомеником или спомен-плочом. Спомен-плоча је први пут уништена почетком деведесетих, а потом два пута само у пар дана након што су је представници Координације жидовских опћина РХ и Српског народног вијећа поставили. Чување успомена на жртве Холокауста и геноцида је цивилизацијска тековина и зато жртве заслужују боље. Због италијанске наредбе да се логор затвори, највише због страха од ширења епидемије, усташе то чине те последње преживеле одвозе у Крапје и Брочице, што су први логори јасеновачког система. Тиме, задње жртве логора Слана постају прве жртве Јасеновца."

Фото Принтскрин

Иво Пејаковић

Систем логора Госпић - Јадовно - Паг дуго није био у фокусу јавности, иако су се ту дешавали први масовни злочини. Како је објавила "Документа" на свом сајту, Пејаковић је после отварања изложбе упозорио да је изазов "поставити спомен-плочу у логору Слана, а да не говоримо о спомен подручју с музејем или инфо-плочама које би посетиоце информисале шта се у логору догађало".

Историчарка Наташа Матаушић упознала је јавност са страдањем жена у логору Метајна, који је отворен 25. јула 1941, када су стигле прве Јеврејке. Оне су изгладњиване и силоване, а преживеле су транспортоване, преко Карлобага и Госпића, у Јастребарско, па преко Јасеновца у Крушчицу. У Крушчици су Јеврејке и Српкиње с децом провеле око два месеца, да би поново биле транспортоване у Лоборград. Тамо је умрло око 200 жена.

Фото Глас Српске

Наташа Матаушић

Током прве спомен-шетње, 23.јула, Тена Бањеглав из "Документе" поменула је и Светозара Милинова, првог власника хотела "Дубровник", чија је цела породица страдала у Слани и Јадовном, и на које подсећа "камен спотицања" испред хотела.

Причало се и о великом броју Срба и Јевреја, исељених из својих станова у Палмотићевој улици, од којих су многи завршили у логорима, а један број је депортован у Србију. Само од 6. до 15. јула 1941. испражњено је најмање 20 загребачких станова и кућа, у које су се затим уселиле усташе, а међу њима и министри Мирко Пук и Едо Булат.

Координација жидовских опћина, Српско народно вијеће и "Документа" имају и преложен текст за спомен-плочу:

"Подижемо ову спомен-плочу у знак сећања на жртве женског логора Метајна и мушког логора Слана, који су деловали у склопу логорског комплекса Госпић - Јадовно - Паг. Овај комплекс усташких логора смрти, успостављен на основу расних закона НДХ, отворен је средином априла и затворен крајем августа 1941. У њему су мучени и убијани Срби и Јевреји, те антифашисти, политички противници усташког режима. Потомци жртава усташког терора НДХ (расних закона НДХ)."

Следећа спомен-шетња биће одржана 23. августа, у 19 сати.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОДМАХ РЕШИТЕ ТО Вучићу пришао мештанин Доње Трешњице, председник муњевито реаговао (ФОТО)

"ОДМАХ РЕШИТЕ ТО" Вучићу пришао мештанин Доње Трешњице, председник муњевито реаговао (ФОТО)

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић борави у посети Подрињу где разговара са грађанима, учествује у разним догађајима и обилази више села, градова и општина.

06. 09. 2024. у 20:12

ДЕСЕТИНЕ РАКЕТА ПАЛО НА ХАРКОВ, БРОЈЕ СЕ ЖРТВЕ: Одговор на напад Украјине током ноћи - драматични снимци (ВИДЕО)

ДЕСЕТИНЕ РАКЕТА ПАЛО НА ХАРКОВ, БРОЈЕ СЕ ЖРТВЕ: Одговор на напад Украјине током ноћи - драматични снимци (ВИДЕО)

РУСИЈА је гађала данас Харков са најмање десет ракета типа Искандер и С-300/400, након великог, ноћног напада Украјине беспилотним летелицама на 15 руских региона, укључујући Москву, преносе украјински медији.

01. 09. 2024. у 15:01

Коментари (0)

ПОТЕСНО Дивна је умрла, а Карлеуша ово НИКАД ВИШЕ није урадила: Када смо је изнели из куће...