НЕМА СРБИНА КОЈИ ЈЕ ПРЕЖИВЕО ЛОГОР НА ПАГУ: Изложбу "Пут без повратка од Слане до Јасеновца" прати захтев за спомен-плочом за жртве

В.Ц.С.

26. 07. 2024. у 15:36

ЦЕНТАР за суочавање са прошлошћу "Документа", ЈУСП Јасеновац, Српско народно вијеће и Културно информативни центар учествовали су у организацији изложбе "Пут без повратка од логора Слана до логора Јасеновац", која је је отворена у загребачком КИЦ током јула и августа.

НЕМА СРБИНА КОЈИ ЈЕ ПРЕЖИВЕО ЛОГОР НА ПАГУ: Изложбу Пут без повратка од Слане до Јасеновца прати захтев за спомен-плочом за жртве

Фото Удружење Јадовно

"Документа" је пре три дана уприличила и спомен-шетњу до локација са којих су Срби и Јевреји одвођени у усташке логоре Слана, Метајна, Јадовно и Јасеновац. Жеља организатора је да поставка буде изложена и на Пагу, где су се налазили први логори у НДХ, како би туристи и локални живаљ знали шта се дешавало на острву од маја до августа 1941. Чак је поднет предлог градским властима Новаље, на северозападу острва, да се у ували Слана постави спомен-плоча жртвама, међутим никакав одговор није стигао.

Фото Јадовно

Некадашњи логор Слана

Аутор изложбе Иво Пејаковић, директор ЈУСП Јасеновац у оставци, записао је: "У логору су се налазила два подлогора: један за Србе, други за Јевреје. Према сведочењу ретких преживелих Јевреја, однос према Србима био је још бруталнији, а поседице такве да, према досадашњим сазнањима, не постоје случајеви српских заточеника који су преживели логор Слану и Други светски рат и о томе оставили сведочанство. Због тога о догађајима у логору Слана знамо тек оно што је сачувано у сведочанствима преживелих јеврејских заточеника. Место логора данас није обележено спомеником или спомен-плочом. Спомен-плоча је први пут уништена почетком деведесетих, а потом два пута само у пар дана након што су је представници Координације жидовских опћина РХ и Српског народног вијећа поставили. Чување успомена на жртве Холокауста и геноцида је цивилизацијска тековина и зато жртве заслужују боље. Због италијанске наредбе да се логор затвори, највише због страха од ширења епидемије, усташе то чине те последње преживеле одвозе у Крапје и Брочице, што су први логори јасеновачког система. Тиме, задње жртве логора Слана постају прве жртве Јасеновца."

Фото Принтскрин

Иво Пејаковић

Систем логора Госпић - Јадовно - Паг дуго није био у фокусу јавности, иако су се ту дешавали први масовни злочини. Како је објавила "Документа" на свом сајту, Пејаковић је после отварања изложбе упозорио да је изазов "поставити спомен-плочу у логору Слана, а да не говоримо о спомен подручју с музејем или инфо-плочама које би посетиоце информисале шта се у логору догађало".

Историчарка Наташа Матаушић упознала је јавност са страдањем жена у логору Метајна, који је отворен 25. јула 1941, када су стигле прве Јеврејке. Оне су изгладњиване и силоване, а преживеле су транспортоване, преко Карлобага и Госпића, у Јастребарско, па преко Јасеновца у Крушчицу. У Крушчици су Јеврејке и Српкиње с децом провеле око два месеца, да би поново биле транспортоване у Лоборград. Тамо је умрло око 200 жена.

Фото Глас Српске

Наташа Матаушић

Током прве спомен-шетње, 23.јула, Тена Бањеглав из "Документе" поменула је и Светозара Милинова, првог власника хотела "Дубровник", чија је цела породица страдала у Слани и Јадовном, и на које подсећа "камен спотицања" испред хотела.

Причало се и о великом броју Срба и Јевреја, исељених из својих станова у Палмотићевој улици, од којих су многи завршили у логорима, а један број је депортован у Србију. Само од 6. до 15. јула 1941. испражњено је најмање 20 загребачких станова и кућа, у које су се затим уселиле усташе, а међу њима и министри Мирко Пук и Едо Булат.

Координација жидовских опћина, Српско народно вијеће и "Документа" имају и преложен текст за спомен-плочу:

"Подижемо ову спомен-плочу у знак сећања на жртве женског логора Метајна и мушког логора Слана, који су деловали у склопу логорског комплекса Госпић - Јадовно - Паг. Овај комплекс усташких логора смрти, успостављен на основу расних закона НДХ, отворен је средином априла и затворен крајем августа 1941. У њему су мучени и убијани Срби и Јевреји, те антифашисти, политички противници усташког режима. Потомци жртава усташког терора НДХ (расних закона НДХ)."

Следећа спомен-шетња биће одржана 23. августа, у 19 сати.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину