АНАЛИЗА "НОВОСТИ": Корона напада, али без снаге за нову пандемију
ЛАИЦИ, нарочито они који су у јеку пандемије прележали тежи облик ковида или још горе - услед компликација заразе изгубили блиског члана породице, све пажљивије прате извештаје о порасту броја инфицираних.
На основу тих података стичу утисак да се корона, опет, "повампирила". Инфектолози и епидемиолози, међутим, тврде - никада није ни нестајала. Они у порасту броја оболелих, који не може ни да се упоређује са најтежим периодима пандемије, која је 2019. године кренула из Вухана у Кини, не виде ништа драматично. Поготово што вирус нема више снагу да изазове нову планетарну катастрофу.
Епидемиолошка слика ковида значајно се разликује од земље до земље. Код нас се недељно тестира око 550 људи, од којих је према подацима Института за јавно здравље Србије на вирус позитивно мање од 100. Према последњим подацима у периоду од 8. до 14. јула потврђено је 98 случајева од укупно 642 тестиране особе. То јесте повећање у односу на број регистрованих случајева до маја, када је почело благо убрзање ширења инфекције, али ситуација је таква да, како су објаснили из Института "Др Милан Јовановић Батут", не захтева никакве посебне мере. Једино се људима са озбиљним хроничним болестима и стањима ослабљеног имунитета препоручује да се са својим лекарима посаветују о личним мерама заштите.
Појачан опрез свакако неће бити сувишан ако се у сезони годишњих омора путује у земље које имају више инфицираних него ми, па је тамо и већа вероватноћа да се "закачи" вирус.
Национална организација за јавно здравље Грчке, где становници Србије масовно иду на летовање, саопштила је да је у односу на исти период прошле године овог лета регистровано три пута више оболелих, с тим да је извесно да је много више оних који су били заражени, а остали су нерегистровани.
У последњих 24 часа новозаражених је 4.165, а умрло је 25 особа. Тренутно је 380 болесника на респиратору. Са ширењем заразе дошло је и до пораста броја дневних пријема у болнице за 19 одсто, па је дневни просек хоспитализованих сада 236. Национална организација за јавно здравље оцењује да је клиничка слика оболелих много лакша него прошле године и углавном је карактеришу повишена температура и кашаљ.
У Црној Гори према званичним подацима ИЈЗЦГ, током јуна је регистрован 121 случај ковида, од чега највише у Подгорици - 37, Будви - 23, Цетињу - 16, у Котору и Даниловграду по 10, а у Беранама, Никшићу и Тивту по шест... У Клиничком центру Црне Горе немају посебне мере када је реч о посетама пацијентима на болничком лечењу.
- Посете пацијентима су допуштене сваког дана од 14 до 15 часова и за њу није потребно тестирање на ковид 19. Ипак, посете су организоване тако да није могуће сваког дана ући на свако од одељења, већ су оне подељене по данима - казали су из КЦЦГ.
У Италији, која још није заборавила Бергамо, где у најјачем таласу пандемије нису имали ни довољно места у болницама, нити где да сахране преминуле, епидемиолошка ситуација је озбиљнија. У земљи са 59,8 милиона становника, затишје није дуго трајало, време се мери "пре и после ковида", а вирус који се био само притајио, не и нестао, у јуну и јулу "галопира". Од 11. до 17. јула од последица ковида преминуло је 40 људи, што је увећање за 21,2 одсто у односу на претходну седмицу.
У последњој седмици у Италији број заражених идентификованих тестом увећан је за 66 процената у односу на претходну, прелазећи тако на изнад 9.000. Тај број је сигурно много мањи у односу на реалност јер се највећи број како туриста, тако и грађана Италије лече сами када уоче симптоме. Прошле седмице рекордно је увећан и број пријема у болнице - за 1.183 у односу на недељу раније, а рекорд по броју инфицираних држе Ломбардија и Лацио.
Ни с обзиром на толико увећање за само једну седмицу на националном нивоу и са процентом позитивности од 11,2 одсто и велику туристичку посету, нема контроле на уласку у земљу.
- Ово увећање броја заражених је очекивано и није још досегло врх јер је туристичка сезона дуга - објаснио је епидемиолог Чезаре Чизлаги. - Заражених ће сигурно бити и десет пута више него тренутно.
Министарство здравља Италије је упозорило на неопходност ношења маски у свим средствима јавног превоза, на свим местима где је присутан велики број особа у масама, апелујући на свест грађана. Такође је започело кампању поновног вакцинисања ради имунизације, обраћајући се понајпре старијим и болесним лицима.
УКЦС: Нема хоспитализованих
ДОЦЕНТ др Ивана Милошевић, заменица директора Клинике за инфективне и тропске болести Универзитетског клиничког центра Србије, за "Новости" каже да тренутно нема пацијената на болничком лечењу услед тешке клиничке слике ковида:
- То што се региструје пораст броја инфицираних је нормално јер вирус короне не може да нестане - каже др Милошевић. - Тај вирус је сад у циркулацији као и вирус грипа и морамо да научимо да живимо са њим.
Поцедура: У собе за изолацију
У ДОМОВИМА здравља амбуланте за респираторне инфекције су укинуте, а пацијенте сумњиве на ковид упућују у собе за изолацију. Уколико дође до рапидног повећања броја заражених Институт "Батут" и Министарство здравља издаће упутства о мерама заштите и начину рада здравствених установа, најављено је из ових институција.
Хрватска: Забрањене посете
У НЕКОЛИКО хрватских болница, због повећаног броја оболелих од ковида, забрањена је посета, али нема других посебних мера. У сплитском клиничко-болничком центру хоспитализовано је двадесетак оболелих. Хрватски завод за јавно здравство потврдио је да се последњих седмица бележи пораст броја оболелих у већини жупанија. Почетком јула било је око 400 пријављених случајева заразе, без иједног смртног случаја. Превладава варијанта омикрона БА.2.86 и подваријанта ЈН.1, као уосталом и у Европи. (Ј. К.)
Аустралија: Нова варијанта ЛБ.1
У АУСТРАЛИЈИ, чији су репрезентативци у пливању пре неколико дана на Олимпијске игре у Париз стигли са заштитним маскама, појавила се нова варијанта ковида - ЛБ.1. Тамошњи експерти наводе да би овај подтип могао брже да се шири од постојећих, а да би пик највећег броја инфицираних могао да их сачека на зиму. Иначе, аустралијски репрезентативци у пливању пристигли су у Париз на Олипмпијске игре са ковид маскама.
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)