"ЗЕЛЕНА" ЕНЕРГИЈА ЗА СИГУРНОСТ СНАБДЕВАЊА: У организацији "Новости" у четвртак се одржава "Форум 02." на тему коришћења обновљивих извора

Биљана Ристивојевић

22. 07. 2024. у 09:30

ПАНЕЛ "Форум 02. Зелена енергетика - за одрживију будућност", на којем ће представници струке, привреде и Владе говорити о коришћењу обновљивих извора енергије (ОИЕ), који постају све значајнији сегмент енергетског микса за добијање струје, биће одржан 25. јула у Ботаничкој баши.

ЗЕЛЕНА ЕНЕРГИЈА ЗА СИГУРНОСТ СНАБДЕВАЊА: У организацији Новости у четвртак се одржава Форум 02. на тему коришћења обновљивих извора

Фото: Новости

Ово је друга у низу дискусија о важности одрживог развоја коју организује компанија "Новости", једна од најугледнијих и најутицајнијих медијских кућа на Балкану, а са жељом да допринесе јачању свести јавности о овој теми, одговорном односу према природним ресурсима, као и изналажењу најбољих решења, и за грађане и за индустрију, у спровођењу зелене транзиције и унапређењу заштите животне средине.

Србија сада више од 60 одсто струје добија из угља, али има амбициозни циљ да до 2030. године из ОИЕ производи до 45 одсто електричне енергије. Зато је планирано укупно 3,4 гигавата нових капацитета из обновљивих извора кроз инвестиције јавног и приватног сектора.

Учесници панел - дискусије "Форум 02." Сара Павков, државна секретарка Министарства заштите животне средине, Милан Мацура, посебни саветник министарке рударства и енергетике, Иван Дмитриев, директор Функције за HSE компаније НИС и професор Машинског факултета Милош Бањац говориће о значају ОИЕ у постизању карбонске неутралнисти, као и изазовима који стоје на том путу.

У Нацрту стратегије развоја енергетике Републике Србије до 2040. са пројекцијама до 2050. године, о којој је јавна расправа управо започела 15. јула, наводи се да је коришћење ОИЕ, посебно ветра и сунца, за производњу електричне енергије кључна претпоставка енергетске транзиције. Уз коришћење хидроенергетског потенцијала, како се додаје, то је основа за постепену декарбонизацију електроенергетског сектора и очекивани престанак коришћења угља за производњу струје до 2050. године.

Професор Милош Бањац у свом уводном излагању објасниће због чега коришћење ОИЕ, не само да утиче на смањење емисије угљен-диоксида и дугих загађујућих честица и гасова, него у стратешком смислу доприноси енергетској независности и повећању сигурности снабдевања наше земље. С обзиром на то да је производња струје из ОИЕ скупа, професор ће говорити и о најновијим трендовима у кретању цена када је у питању соларна технологија, као и да ли ће у будућности енергија сунца бити приступачнија и постати саставни део нашег живота.                                                      

Државна секретарка у Министарству заштите животне средине Сара Павков говориће о значају обновљивих извора енергије у контексту заштите животне средине и процесима зелене транзиције, као и доприносу Министарства већој употреби обновљивих извора енергије.

Представник Министарства рударства и енергетике, Милан Мацура, указаће на који начин држава кроз унапређење законске регулативе олакшава инвестирање у обновљиве изворе и њихово коришћење. Имајући у виду да су реверзибилне хидроелектране врло битна карика у употреби ОИЕ за производњу струје, јер представљају складишта енергије и имају велику улогу у балансирању електроенергетског система, шира јавност ће имати прилику да чује и о најзначајнијим пројектима државе у тој области, а то су изградња РХЕ "Бистрица" и РХЕ "Ђердап 3". Осим тога, међу приоритетима је и градња самобалансираних соларних електрана од једног гигавата, а биће речи и о другим пројкетима, од којих су неки и у нафтном сектору.

Прошле су две године од увођења концепта купца-произвођача електричне енергије, тзв. прозјумера. Инсталирање соларних панела на крововима омогућава производњу јефтиније "зелене" струје за сопствене потребе. То су урадила многа домаћинства и компаније које су препознале ову предност, а започето је постављање ових електрана и на јавним установама. Какви су резултати у овој области указаће Милан Мацура, а Иван Дмитриев ће о томе говорити из угла компаније НИС. С обзиром на то да НИС реализује програм изградње соларних електрана на својим објектима, он ће презентовати ефекте тих инвестиција. Осим тога, Дмитриев ће представити и на који начин НИС интегрише бригу о животној средини у своје производне процесе, какву подршку пружа партнерским градовима и општинама у жељи да подстакне производњу "зелене" енергије у њима, али и како повећање удела ОИЕ на националном нивоу утиче на пословање и дугорочну стратегију компаније.

Визија чистије енергетике

Циљ је да Република Србија до 2050. године остане енергетски безбедна и да њен енергетски сектор у највећој могућој мери буде угљенично неутралан. То је, како се наводи у Нацрту стретегије развоја енергетике Републике Србије до 2040. са пројекцијама до 2050. године, визија чистије, ефикасније, тржишно и социјално утемељене енергетике, која се пропулзивно развија и представља окосницу технолошког, економског и укупног друштвеног развоја.

- То је визија енергетског сектора који инсистира на енергетској ефикасности и коришћењу ОИЕ, на сигурном снабдевању свим видовима енергије, који обезбеђује приступачну енергију за привреду и становништво, нова, "зелена" радна места везана за истраживачку делатност, технолошки развој, предузетништво и иновације, развој енергетских услуга, подиже конкурентност привреде и обезбеђује услове за интензивно смањење енергетског сиромаштва - истиче се у документу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ИЗРАЕЛ ЈЕ ЗАТЕЧЕН: Делије урадиле нешто што је мало ко очекивао