ЗА ПРЕКОРАЧЕНИ БОРАВАК - РАМПА ЕУ: Како ћемо путовати после увођења новог еворпског система
ГУЖВЕ на границама и контроле којих некада није било унутар Шенгена од следеће године вероватно ће се још више повећати, увођењем "Европског система за путне информације и одобрења" (ЕТИАС) који ступа на снагу средином 2025, иако из седишта бриселске администрације уверавају да је све осмишљено тако да се повећа безбедност и уједно олакша пролаз.
Државе чланице пооштриле су контролу за улазак, што ће за собом повући и низ нових поступака који ће од путника извесно захтевати да се наоружају додатним стрпљењем. Већ сада, шенгенгенски "шупљи сир" није као што је некада био. Италијански карабињери дежурају на граници са Словенијом, француски жандарми помно надгледају прелаз с Италијом код Вентимиље, а ко путује из Аустрије ка Немачкој, мора да прође кроз успоравајућу траку у колони некада дугој неколико километара.
Да се "Власи не досете", Немци су свој контролни пункт инсталирали (са све шатором) насред аутопута пар километара унутар своје територије, чиме су избегнута шенгенска правила о максимуму од две године граничне контроле у ванредним условима. Мигрантска криза је далеко од краја, па ће се ове контроле наставити, сасвим извесно, и у месецима и годинама које долазе.
Сада се на то надовезује и ЕТИАС, који у ствари представља дигиталну дозволу у електронској форми, на основу које чланице ЕУ заводе у списак све оне који намеравају да ступе на њихову територију. Документ ће се попуњавати пре пута, на рачунару или преко "паметног" телефона, а у Европској комисији истичу да та процедура неће трајати дуже од десет минута.
ЕТИАС ће коштати 7 евра и важиће три године или до истека пасоша. Биће бесплатан за малолетна лица и старије од 70 година. Неће представљати аутоматску дозволу за улазак, већ ће бити само додатни документ који ће се придодати досадашњој "папирологији", уз важећи пасош, путно осигурање и потребну количину новца, уз непрелеазак 90 дана боравка за шест месеци.
Неће бити "нова виза", јер ће се добијати готово аутоматски. На ову хартију, која ће представљати "сезам" за улазак на територију ЕУ, неће имати право они који су раније прекорачили боравак или су на неки други начин прекршили европске законе и правила. Сада ће се преко ЕТИАС то много лакше контролисати.
Уносиће се основни подаци, име и презиме, место и година рођења, националност, адреса, имена родитеља, електронска адреса, број телефона, подаци из пасоша, информације о степену образовања и занимању, детаљи око крајње дестинације, информације о евентуалном кривичном гоњењу и кажњавању, као и подаци о ранијим путовањима у ратне зоне.
Американци, на пример, у свом документу питају да ли сте некада били на Куби, а остаје да се види да ли ће и ЕУ имати неко такво специфично питање. Такође, путници који имају рођаке у иностранству, мораће да наведу и тај податак. С друге стране, није предвиђено да се остављају здравствени подаци, као ни информације о вакцинисању.
С таквим документом, који се добија врло брзо, у року од неколико минута до највише 96 сати, креће се на пут. На граници наступа друга фаза, и ту би, нарочито када је реч о друмским прелазима, могло да дође до повећања колона. Јер, да би контрола била успешна, остављаће се и отисци прстију за све старије од 12 година. Европљани су ову процедуру увели ослањајући се на већ важећи амерички електронски систем путничке дозволе (ЕСТА), канадски АВЕ и аустралијски еВизитор.
Искства у Европи ће, ипак, бити другачија, због граница на земљи. Ко је путовао у САД, већ се суочио с остављањем отисака свих прстију и контролом дужице ока, због провере да већ није заведен у полицијску картотеку. Овај поступак се, међутим, одвија на аеродрому, у истом низу током пасошке контроле. Негде, чак, прелазак границе контролишу само аутомати.
Иако је све замишљено да би се укинула печатирања пасоша, може само да се замисли које ће гужве изазвати остављање отисака прстију сваког путника када, рецимо, на хрватској, мађарској или грчкој граници буде улазио у ЕУ. То значи да ће морати да се изађе из аутомобила, приђе кућици, остави отисак и врати се на своје седиште. Биће то вероватно права ноћна мора када се буде путовало аутобусом и могло би да потраје у недоглед.
У те сврхе биће постављени и посебни терминали. Путник ће ту остављати отиске прстију, биће му снимљено лице и скениран пасош. Ти подаци затим улазе у дитигалну картотеку, с тим што ће бити заштићени од злоупотреба. Међу овим подацима су име, презиме, датум рођења, националност, пол, број и датум истицања путног документа, датум и време уласка или изласка из шенгеске зоне и место преласка границе.
Док се све то очита и региструје, извесно је да ће проћи бар мало више времена од обичног ударања печата.
МОРАЋЕ И АМЕРИКАНЦИ
ЕТИАС ће морати да попуњавају и грађани Србије и целог Западног Балкана, као држављани САД, Канаде, Аустралије, Аргентине, Јужне Кореје, Бразила, УАЕ, Хонг Конга, Израела, Јапана, Мексика, Новог Зеланда, Велике Британије, Сингапура... Биће потребан за све чланице ЕУ као и за Норвешку, Исланд, Швајцарску, Ватикан, Сан Марино, Лихтенштајн и Монако.
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
АНЂЕЛКА БЕСНА: "Молим, зашто да не одем из твоје емисије? Не поштујеш ме"
ГЛУМИЦА је схватила да туђе непоштовање и неваспитање нема везе са њом.
22. 12. 2024. у 10:41
Коментари (1)