СЕЋАЊЕ НА ЖРТВЕ У ПАВИЉОНИМА СМРТИ: За сутра заказано прво јавно вођење кроз меморијал на Старом сајмишту, где је некада био логор у Земуну
ПРВО јавно вођење кроз реновиран део Меморијала "Старо сајмиште" биће организовано сутра, од 17 до 19 часова. Посетиоци ће моћи да виде комплекс на ком се пре Другог светског рата налазио Сајам, као симбол привредног напретка Југославије, а током окупације логор, као место масовног заточења и смрти Срба, Јевреја и Рома.
После рата, овај простор постаје место почетка изградње Новог Београда и стварања највеће ликовне колоније у региону.
- Посетиоци ће видети Централну кулу, у којој је организована изложба "Логор на Београдском сајмишту (1941-1944)" и преостале павиљоне, као и зграду у којој је пре рата била управа Сајма, а током њега команда логора - објашњава професор др Милан Кољанин, руководилац Одељења за истраживање.
Од павиљона данас постоји Италијански, у ком су се за време рата налазили магацин и столарска радионица, затим чехословачки, у ком је такође био магацин, али краће време и женски павиљон, Турски, где су се налазили мртвачница и тушеви за дезинфекцију, и Павиљон "Николе Спасића", који је служио као логорска болница.
- Према изводима из болничких књига, само од маја до новембра 1942. кроз болницу је прошло 2.500 људи, а постоје и назнаке да су овде доношени и мртви, чак и по 150 дневно. Сачуван је и Мађарски павиљон смрти, у ком су логорски батинаши хладним оружјем убијали изнемогле. Свака логорска формација имала је свог батинаша - логораша који је чувао ред. Један од њих, Радивоје Кисић, стекао је статус слободног човека и постао врховни логорски старешина - прича Кољанин.
Од око 6.400 Јевреја који су прошли кроз Јеврејски логор Земун, у душегупкама је убијено око 6.320. Остало су биле Јеврејке удате за хришћане, које су мужеви спасли. Последња група Јевреја одведена је у смрт 10. маја и она се срела са првим групама ухапшених српских цивила и партизана. Четвртог маја стигли су партизани из Чачка, а дан касније Срби из Јасеновца и Старе Градишке. Највећи прилив уследио је средином лета 1942, после офанзиве на Козари.
- Одједном се око 10.000 људи у исто време нашло иза жица. Немци су тражили од НДХ, на чијој је териотрији био Прихватни логор Земун, да обезбеди храну, што су ови избегавали. Од глади, дизентерије, тифуса и батинаша масовно се умирало. На крају су Немци око 3.000 Срба вратили у Јасеновац, у смрт, а око 2.500 најздравијих пребачено је у логор организације ТОТ, на Ушћу - каже Кољанин.
КАПИТУЛАЦИЈА ИТАЛИЈЕ
ПОСЛЕ капитулације Италије 1943, у логору на Сајмишту били су заточени италијански војници, али и око 140 јеврејских избеглица из Сплита. Сајмиште је, каже Кољанин, у то време већ било централни немачки логор за цео Балкан, где су довожени и припадници покрета отпора из Грчке и Албаније.
Наш саговорник додаје да већ крајем августа почиње и слање на принудни рад, прво на аду Острово, на Дунаву, на сечу шуме, затим од јесени у Норвешку, рудник Трепча и Маутхаузен, а следеће године и у Грчку, борски рудник, Аушвиц, али и на Бањицу, кад је фалило кандидата за стрељање по квоти 100:1. Од маја 1942. до 1944. кроз логор је прошло око 32.000 људи, а умрло 10.636.
За учешће у првом јавном вођењу обавезна је пријава посетилаца на мејл poseta@memorijalnicentar.rs.
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
АНЂЕЛКА БЕСНА: "Молим, зашто да не одем из твоје емисије? Не поштујеш ме"
ГЛУМИЦА је схватила да туђе непоштовање и неваспитање нема везе са њом.
22. 12. 2024. у 10:41
Коментари (0)