ИЗГУБИО СЛУЧАЈ ЗБОГ "ИДИОТА": Бизаран спор пред Европским судом за људска права

МЕЂУ бизарнијим случајевима који су се у последње време нашли пред Европским судом за људска права (ЕСЉП), биле су и две представке које је у име адвоката Татјане Петрушић и Ивице Петровића, који су тужили Србију јер није хтела да им надокнади трошкове правног заступања пред Уставним судом, уложио њихов заступник.

ИЗГУБИО СЛУЧАЈ ЗБОГ ИДИОТА: Бизаран спор пред Европским судом за људска права

Архива Новости

Прича би била сасвим уобичајена да тај заступник, изнервиран одговором Владе Србије на његову представку, није употребио увредљиве речи, па му је суд у Стразбуру, како се види из докумената које је објавило Државно правобранилаштво, представке одбио!

Наиме, адвоката је изиритирало то што је у одговору Влада навела да би, да му је исплаћена накнада, то довело до тога да подносиоци са правним заступником буду у повољнијем положају него они који су се сами заступали. Подносилац представке је на ово одреаговао речима да је то "могло да напише само лице без искуства у адвокатури или идиот"!

Влада Србије на ово је уложила приговор због непоштовања и употребе увредљивог језика, констатујући да је реч "идиот" неприхватљива, груба и увредљива, као и да је адвокат, користећи је, показао непоштовање не само према туженој држави, већ и према Суду. Зато је тражила да ЕСЉП његове представке прогласи неприхватљивим због злоупотребе права на представку.

Европски суд је затим позвао подносиоца да одговори на приговор Владе. Он је могао, према правилима ЕСЉП, да повуче увредљив језик и извини се, као и да се током поступка уздржи од даље употребе провокативног и вређајућег говора. У том случају представка би морала да буде прихваћена. Овај заступник, међутим, то није искористио.

ОПАДА БРОЈ "ЖАЛБИ"

ПРЕ једну деценију против Србије је пред Европским судом за људска права било значајно више представки. Тако је на крају 2012. године у раду ЕСЉП било укупно 10.053 "жалби" против наше земље, а на крају 2013. чак 11.230. Број почиње да пада са одбацивањем великог броја случајева тзв. ратних дневница, као и са закључењем поравнања у предметима у којима Суд има добро установљену праксу.

У епилогу Суд је, како је наведено у документима Државног правобранилаштва Србије, проценио да речју "идиот" заступник директно напада представника тужене државе, па су самим тим испуњени услови да му представка буде одбачена. Оспорени језик је, према оцени ЕСЉП, прекорачио границе "нормалне, грађанске и легитимне критике". Суд, иначе, дозвољава "оштар, полемичан или саркастичан језик", али само док не пређе поменуте међе.

Закључно са 31. децембром прошле године, пред ЕСЉП било је у раду 1.550 предмета против Србије, што је за 400 мање у односу на 2022. Највећи број (више од 80 одсто) односио се на друштвена предузећа и повреду права на суђење у разумном року и права на имовину због неизвршених домаћих судских одлука.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ОГЛАСИО СЕ НОВИ ТРАГАЧ: Кошаркаш прокоментарисао свој ангажман у квизу Потера