КОЛИКО ГРЕЈЕШ, ТОЛИКО ПЛАТИШ: Нишка Градска топлана прва у Србији увела миксит систем наплате по потрошњи

Ј. Ћосин

24. 06. 2024. у 10:00

ГРАДСКА топлана Ниш је међу првима у Србији почела примену тарифног система и наплату по потрошњи, а уградња даљинског грејања, односно миксит система омогућила је да се постигне велика енергетска ефикасност, чиме су и рачуни грађана били знатно нижи.

КОЛИКО ГРЕЈЕШ, ТОЛИКО ПЛАТИШ: Нишка Градска топлана прва у Србији увела миксит систем наплате по потрошњи

Фото: Ј. Ћосин

Технички директор Градске топлане Ниш Дарко Пејчић каже да, иако грејна сезона није у току, топлана ради пуном паром, 365 дана у години, 24 часа дневно јер постоји више топлотних извора који раде током целе године попут топлане Универзитетског клиничког центра која поред производње топлотне енергије врши припрему водене паре и за грејање санитарне топле воде на систему КЦ и градским базенима.

Због тога се дуго трагало за начином да рад овог предузећа буде што ефикаснији, а до решења су дошли заједно са компанијом Грундфос која је лидер у производњи агрегата за пренос флуида, тј. воде, а са којом Градска топлана сарађује дуже од 40 година.

Фото: Ј. Ћосин

Технички директор Градске топлане Ниш Дарко Пејчић

- С обзиром на то да Градска топлана Ниш даје изузетно велику пажњу на повећање енергетске ефикасности и увођење нових технологија, а компанија Грундфос прати све те технологије, све савремене светске трендове, у последње време смо ту сарадњу и интензивирали. Градска топлана Ниш је прва топлана у Србији почела наплату по потрошњи. Сам вид наплате по потрошњи је показао да постоји велики број објеката који имају велику специфичну потрошњу, где смо акценат на решавање проблема ставили код објеката где је специфична потрошња већа од градских просека. То се углавном јавља код мањих топлотних постројења која имају директан систем производње и предаје топлотне енергије – каже он.

Конкретно на систему топлотног извора Пантелеј, у сарадњи са компанијом Грундфос и њиховим инжењерским тимом дошли су до предлога решења које се показало занимљивим с обзиром на то да су ти објекти имали јако велику специфичну потрошњу.

Фото: Ј. Ћосин

АТОМАТИЗОВАНО Контрола топлане

- Тај топлотни извор има три топлотне подстанице где смо уградили миксит системе који су комплетно применили хидраулику система и самог топлотног извора, а и самих топлотних подстаница. Уз помоћ хидрауличке скретнице смо у потпуности издвојили примарни хидраулички круг од секундарног и уз систем праћења, мониторинг, потребе самог објекта и спољних услова који су у датом тренутку, миксит систем сам управља и испоручује ону количину топлотне енергије која је неопходна за тај објекат – објашњава Пејчић.

Уштеде које су се десиле након уградње система с обзиром на то да су на све три пословне подстанице уградили миксит (MIXIT) системе, показале су да је Топлана код примарног енергента уштедела чак 24 посто енергената у односу на исти референтни период, а да се у самим објектима смањење специфичне потрошње креће у распону од 25 до 27 посто.

- У Србији су поред Ниша и многи други градови прешли на наплату по потрошњи и примену тарифног система, међутим, ниједан од градова у Србији није применио овакав вид решења. Моја топла препорука свим колегама и топланама да дођу у Ниш и сами се увере у сам рад и начин функционисања – истакао је Пејчић.

Фото: Ј. Ћосин

ПРЕДСТАВЉАЊЕ Технички директор Топлане Дарко Пејчић и Иван Здравковић, ”Грундфос”

С бзиром на то да на систему Топлана има још три оваква топлотна извора, план је да на сва три изврше замену тих агрегата.

- Ове године су започеле активности на решавању таквог једног топлотног извора, док ћемо у наредној години решити и преостала два. Наплата по потрошњи је цивилизацијски корак напред у односу на топлане које и даље врше наплату по паушалу, тако да овакво улагање у системе које као бенефит имају уштеду у производњи и предаји топлотне енергије, све ове уштеде се одражавају на саме рачуне грађана. Поређења ради, због оваквих система просечан рачун у октобру 2023. године на територији Ниша за просечан стан од 55 квадрата је био 1060 динара - објашњава.

Иван Здравковић из Грундфоса објашњава да најсавременији миксит систем ради једноставно, лако, уз помоћ мобилне апликације, а штеди енергију и убрзава процес пројектовања и прорачуна па самим тим и саму уградњу и инсталацију тих система на круговима.

- Најсавременији миксит систем ради заједно са магна 3 пумпом. Основни задатак је био да ми поделимо примарни од секундарног круга уз помоћ ове хидрауличке скретнице која се овде налази. Само грејање зграде врши се у том неком секундарном кругу где уз помоћ миксит уређаја и магна 3 пумпе грејемо саму стамбену зграду и то према спољним условима и параметрима уз помоћ имплементиране криве грејања која се налази у самом контролеру миксит уређаја. Криву грејања смо подесили у пет карактеристичних тачака тако да за одговарајуће спољашње услове уређаји сами воде систем грејања саме зграде – појашњава Здравковић.

Фото: Ј. Ћосин

ЈЕДНОСТАВНО Контрола преко мобилне апликације

Подешавање и пуштање самог уређаја у рад се врши уз помоћ „Грундфос Го“ апликације и то у само пар кликова.

- Уз само пар корака ми можемо да подесимо систем и пустимо систем грејања стамбене зграде. Имамо опцију подешавања самог уређаја, бирање да ли нам вентил ради као двокраки или трокраки вентил, сам хидраулички круг, односно тим хидрауличког мешног круга. У овом случају имамо систем грејања стамбене зграде и радијаторско грејање. Систем водимо према спољашњој температури и сензору спољашње температуре по криви грејања у овом случају у 5 карактеристичних тачака, а саму криву грејања можемо да подесимо према самом нагибу криве и слично и у пар кликова ми смо пустили један комплетан мешни круг – додаје.

Један од захтева Градске топлане је, како каже, био да када се извор топлоте односно котловско постројење угаси и када температура воде падне у примарном дистрибутивном делу система, систем грејања у стамбеној згради угаси.

- То смо решили тако што смо један сензор температуре поставили у примарном делу инсталације и повезали га са миксит уређајем где када температура падне у примарном делу испод подешене границе, сам сензор даје сигнал миксит уређају који гаси пуму и заустави систем грејања у стамбеној згради. Ако је напољу топло, он гаси котао, температура воде падне, он даје сигнал да му више не треба грејање и сам се гаси – рекао је Здравковић.

Додаје да компанија ТДМ у свом продајном програму има комплетан асортиман Грундфос производа.

- У том асортиману могу се наћи и Грундфос миксит решење, најсавременије и најновије решење за хидрауличке мешне кругове за регулацију температуре грејног медијума у системима грејање, хлађење и климатизације, за разлику од традиционалних система где имамо пуно компоненти које су уграђене у једном сустему, код миксит система имамо само два елемента што нам знатно убрзава како процес пројектовања и прорачуна, тако и саму уградњу и инсталацију тих система на круговима. Контролер који је имплементиран и уграђен на миксит уређају пружа бројне могућности – истиче.

Бенефити грађана и самих пројектаната и инсталантера јер знатно скраћују време за прорачун, избор и време за монтажу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за Билд о руским бомбама - Ово није могло да се замисли...

„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за "Билд" о руским бомбама - "Ово није могло да се замисли..."

НА ЗАПАДУ нису могли да верују да постоји тако масивна бомба као што је ФАБ-3000 коју су руске снаге недавно употребиле у Украјини, оцењује немачки новинар Јулијан Репке у репортажи за „Билд“.

22. 06. 2024. у 19:05

Коментари (0)

Како се рај на земљи ПРЕТВОРИО У ПРАВИ ПАКАО