ШТА ЈЕ СМРТОНОСНА ЛЕГИОНЕЛА? Зараза од које је данас умрло троје људи у Загребу - Вреба и из клима уређаја

Милица Шкорић
Милица Шкорић

18. 06. 2024. у 16:42

ЛЕГИОНЕЛА је опасна бактерија која улази у људско тело удисањем и у неким случајевима је фатална. Може се наћи и на местима где има стајаће воде, а често се појављује као узрок човекове непажње.

ШТА ЈЕ СМРТОНОСНА ЛЕГИОНЕЛА? Зараза од које је данас умрло троје људи у Загребу - Вреба и из клима уређаја

FOTO: Arhiva novosti

Троје од петоро људи умрло је данас у Хрватској од последице заражавања опасном бактеријом легионелом. Оно што је мање познато јесте да се легионела често јавља у нередовно одржаваним клима-уређајима, јер су они погодно тле за размножавање бактерија, плесни и гљивица. Легионела у човеково тело улази удисањем.

Живи у затвореним системима који циркулишу, разара плућа и изазива друге инфекције

Једна од бактерија која може да живи у затвореним системима у којим циркулише вода, као што су климе, је Легионелла пнеумопхила узрочник легионарске и Понтијак грознице.

Већина људи оболи од легионарске болести удисањем бактерија из воде или земље. Старије одрасле особе, пушачи и људи са ослабљеним имунолошким системом посебно су подложни овој болести.

Легионарска болест се обично развија два до десет дана након излагања бактеријама легионеле. Често почиње са симптомима попут главобоље, болова у мишићима и грознице коју прати температура (виша од 39 степени). До другог или трећег дана развијају се и други знакови и симптоми који могу укључивати кашаљ, који може изазвати слуз, а понекад и крв, кратак дах, бол у грудима, мучнину, повраћање и дијареју, конфузију или друге менталне промене.

Ова мултисистемска болест, осим плућа, захвата и јетру, бубреге, дигестивни тракт и централни нервни систем.

Обољевају сви

Легионела или легионарска болест погађа све старосне групе, децу веома ретко, а чешће старије особе, посебно оне са хроничним обољењима плућа, срца и бубрега. Посебно су угрожени људи са ослабљеним имунолошким системом. Болест је око три пута чешћа код мушкараца него код жена, а у ризичној групи су и пушачи и алкохоличари.

Према наводима стручњака, критична места за размножавање легионеле су:

  • неправилан прикључак на водовод
  • веза са „техничком” водом
  • поплављене цеви
  • затворени делови зграда
  • неколико гостију у хотелу
  • сезонски рад хотела
  • рециркулација воде
  • органски "омекшивачи"
  • ниска температура топле воде

Мере превенције

Поред редовног чишћења клима-уређаја и редовне замене филтера, треба пазити и на клима-уређаје у аутомобилима. Такође, уколико дуго нисте боравили и свом стамбеном објекту или викендици, савет је да пустите воду да цури десетак минута пре него што је користите. Такође, обратите пажњу и на места где се скупља кишница, која је ту дуго стајала.

БОНУС ВИДЕО: ПОБЕДИЛА НЕИЗЛЕЧИВИ ОБЛИК КАРЦИНОМА - Рак је зарез, не тачка | Настасја Недимовић

(Блиц)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

КАКВА БОМБА: Митровића по сваку цену желе у Премијер лиги?