ШТА ЈЕ СМРТОНОСНА ЛЕГИОНЕЛА? Зараза од које је данас умрло троје људи у Загребу - Вреба и из клима уређаја
ЛЕГИОНЕЛА је опасна бактерија која улази у људско тело удисањем и у неким случајевима је фатална. Може се наћи и на местима где има стајаће воде, а често се појављује као узрок човекове непажње.
Троје од петоро људи умрло је данас у Хрватској од последице заражавања опасном бактеријом легионелом. Оно што је мање познато јесте да се легионела често јавља у нередовно одржаваним клима-уређајима, јер су они погодно тле за размножавање бактерија, плесни и гљивица. Легионела у човеково тело улази удисањем.
Живи у затвореним системима који циркулишу, разара плућа и изазива друге инфекције
Једна од бактерија која може да живи у затвореним системима у којим циркулише вода, као што су климе, је Легионелла пнеумопхила узрочник легионарске и Понтијак грознице.
Већина људи оболи од легионарске болести удисањем бактерија из воде или земље. Старије одрасле особе, пушачи и људи са ослабљеним имунолошким системом посебно су подложни овој болести.
Легионарска болест се обично развија два до десет дана након излагања бактеријама легионеле. Често почиње са симптомима попут главобоље, болова у мишићима и грознице коју прати температура (виша од 39 степени). До другог или трећег дана развијају се и други знакови и симптоми који могу укључивати кашаљ, који може изазвати слуз, а понекад и крв, кратак дах, бол у грудима, мучнину, повраћање и дијареју, конфузију или друге менталне промене.
Ова мултисистемска болест, осим плућа, захвата и јетру, бубреге, дигестивни тракт и централни нервни систем.
Обољевају сви
Легионела или легионарска болест погађа све старосне групе, децу веома ретко, а чешће старије особе, посебно оне са хроничним обољењима плућа, срца и бубрега. Посебно су угрожени људи са ослабљеним имунолошким системом. Болест је око три пута чешћа код мушкараца него код жена, а у ризичној групи су и пушачи и алкохоличари.
Према наводима стручњака, критична места за размножавање легионеле су:
- неправилан прикључак на водовод
- веза са „техничком” водом
- поплављене цеви
- затворени делови зграда
- неколико гостију у хотелу
- сезонски рад хотела
- рециркулација воде
- органски "омекшивачи"
- ниска температура топле воде
Мере превенције
Поред редовног чишћења клима-уређаја и редовне замене филтера, треба пазити и на клима-уређаје у аутомобилима. Такође, уколико дуго нисте боравили и свом стамбеном објекту или викендици, савет је да пустите воду да цури десетак минута пре него што је користите. Такође, обратите пажњу и на места где се скупља кишница, која је ту дуго стајала.
БОНУС ВИДЕО: ПОБЕДИЛА НЕИЗЛЕЧИВИ ОБЛИК КАРЦИНОМА - Рак је зарез, не тачка | Настасја Недимовић
(Блиц)
Препоручујемо
ДАНСКА ДИГЛА УЗБУНУ ЗБОГ ДВА РУСКА БОМБАРДЕРА: "Повећан ризик од избијања војног сукоба због Русије"
ДВА руска стратешка бомбардера Ту-95 извршила су патролне летове изнад неутралних вода Беринговог и Чукотског мора, саопштило је руско Министарство одбране.
18. 12. 2024. у 16:17
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ТРАГЕДИЈА, ПОЧИВАЈ У МИРУ" Анђушића погодила вест - нашли га мртвог: "Никад не знате кроз шта људи пролазе"
"ТРАГЕДИЈА, почивај у миру..."
17. 12. 2024. у 18:26
Коментари (0)