ВЕЛИКА ПОМОЋ СРПСКИМ ИНСТИТУТИМА: Потписан Меморандум између Института „Дедиње” и Пекиншке академије наука
ДИРЕКТОР Института за кардиоваскуларне болести „Дедиње” проф. др Милован Бојић и директор Пекиншке академије наука и технологије (БЈАСТ) проф. др Ву Ђанмин (Wu Jianmin) потписали су Меморандум о разумевању у научноистраживачкој области кардиоваскуларне медицине.
Потписивању су присуствовали министарка науке, технолошког развоја и иновација др Јелена Беговић и председник Научног већа Института ,,Дедиње“ др Горан Лончар.
Циљ овог значајног уговора је да унапреди, подстакне и формализује научну интеракцију између ове две институције, кроз промовисање прилика за размену особља, заједничких истраживања и других кооперативних активности.
У циљу олакшавања сарадње у области науке и технологије, уз равноправно и реципрочно партнерство између БЈАСТ-а и Института „Дедиње”, предвиђени су кораци који ће, између осталог, укључивати заједничко истраживање науке и технологије, размену научних истраживача, трансформацију научних и технолошких достигнућа, заједничко проглашење научноистраживачких пројеката које подржавају обе владе, омогућавање развоја других академских активности које могу бити од заједничког интереса, као и сарадњу у истраживачким и иновационим активностима.
-Пекиншка академија за науку и технологију има граничне и важне дисциплине и за биологију и медицину, и својим потенцијалима и ресурсима, биће велика помоћ нашем Институту у бољем сагледавању етиологије, патогенезе, механизама обољевања итд. Када то боље сазнамо и када научно и стваралачки томе приђемо, када боље спознамо узроке, онда ћемо имати боље услове за ефикасније и успешније лечење каридоваскуларних болести, које су убица број један нашег народа, због којих на сваких 10 минута изгубимо по један људски живот. Опус ставралаштва наших кинеских колега и њиховог рада кроз генотипе кардиоваскуларних болести, кроз патофизиологију, омогућиће нашим стручњацима да боље сагледавају, не само лечење кардиоваскуларних болести, него и превенцију и лечење. Борба против ове пошасти мора да буде интензивирана, а ,,Дедиње" заиста чини максималне напоре да одговори свим изазовима. Нова сарадња у научним активностима свакако доприноси да будемо успешнији и клинички.
– нагласио је проф. Бојић и додао да је од изузетне важности да на самом старту буду елиминисане болести кардиоваскуларног система, чиме би значајно било смањено њихово погубно дејство.
Овом приликом, проф. Бојић је кинеским колегама представио и макету БИО 4 кампуса на Сајму технике у Београду, истичући је као најзначајнији технолошки научни пројекат у Србији у последњих 100 година.
- Као најмлађа и најдинамичнија научна здравствена кућа, Институт ,,Дедиње“ је добио простор у БИО 4 кампусу, окруженом водећим фармацеутским компанијама и индустријом у области медицине и медицинског бизниса. Ту ће искористити своје креативне, научне и стручне потенцијале за рад у различитим областима, укључујући генетику, кардиоваскуларну превенцију, артеросклерозу, васкуларну биологију, експерименталну хирургију, фармакокинетику и производњу лекова – казао је проф. Бојић и додао да кинеске колеге „Дедиње” виде као једну од најпроминентнијих кућа у европским димензијама.
- Ми смо предана установа са значајним задатком - лечењем великог броја пацијената. Наша оперативна активност надилази активности свих других здравствених установа у овој области, дупло више од свих њих заједно. Вреди ту базу података средити, направити одговарајућу класификацију, дати одговарајућу узрочно последичну везу и вреди је након тога научно истраживати и сагледавати. Ми смо већ потписали један Споразум са врхунском кинеском установом која се бави биоинформатиком, а ово је наш други Споразум. Пред Сенатом пекишког Универзитета за традиционалну медицину (БУЦМ) је потписивање и трећег меморандума, који је са наше стране већ потписан. Планирамо и потписивање још два веома важна Меморандума до краја текуће године, јер очекујемо узвратну посету две велике кинеске болнице - Фуваи и Анжан, које смо недавно посетили. Већ за неколико дана, представници Пекиншке академије наука и технологије ће са посебним задовољством посетити и наш Институт, чему се посебно радујемо. Имаћемо прилику да им покажемо нашу посвећеност и стручност, али и да поделимо идеје за будућу сарадњу и заједничке пројекте – поручио је проф. др Бојић.
Пекиншка академија наукa и технологије је свеобухватна истраживачка институција директно под Народном владом двадесеттромилионског града Пекинга, основана 1984. године. Институт за биотехнологију и здравље (ИБХ) је најсавременија технолошка истраживачка институција коју је основала Пекиншка академија наука и технологије 2021. године. Превасходно се фокусира на кључна питања и техничке потребе научно-технолошких иновација и индустријског развоја и спроводи примењена истраживања биологије и граничних интердисциплинарних дисциплина у области живота и здравља, као и теоријска истраживања и технолошки развој исхране и здравља, у циљу помоћи изградње Међународног иновационог центра за науку и технологију у Пекингу и висококвалитетног развоја врхунских индустрија.
Потписивањем Меморандума о разумевању са овом престижном кинеском институцијом, Институту ,,Дедиње“ се отварају могућности за директну комуникацију и конкретизацију иницијалног контакта до којег је дошло током недавне посете тринаесточлане делегације ,,Дедиња“ Пекингу.
Кроз сарадњу и размену знања, Институт ,,Дедиње“ се у области медицине и науке континуирано развија и расте, што, не само што отвара врата за нове могућности и истраживања, већ утиче и на стално ангажовање запослених у лечењу и напретку здравствене заштите.
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)