КАД НЕМА РЕЧНИКА, МОЖЕ И БЕЗ КАЗНЕ! Почела пуна примена Закона о родној равноправности
ИАКО нема ни граматике, ни речника, ни правописа, родно осетљив језик од јуче је у обавезној употреби у медијима, образовању и науци. Тиме је почела пуна примена Закона о родној равноправности, који је у Скупштини усвојен 20. маја 2021. године, а којим се у праксу уводи родно сензитивни говор. Судећи по јучерашњих издањима, бар у штампаним медијама, није се прешло на родно осетљив језик, а о његовој употреби у образовању тек није могуће говорити јер су ђачке књиге писане пре његовог доношења.
Међутим, недостатак стручне лингвистичке литературе није једина препрека да речи женског рода којима се означавају нека занимања попут психолошкиња, хируршкиња, пилоткиња... уђу у пуну јавну употребу, јер нису донета ни потребна подзаконска акта која детаљано прецизирају како родно осетљив језик треба да функционише у пракси. Тим актима, која још нису ни у процедури, треба да се позабаве надлежна министарства из области информисања, науке и просвете.
Да у медијима можда и неће бити обавезно коришћење родно осетљивог језика, односно да они неће подлегати казнама уколико прекрше закон, наговестила је јуче ауторка Смерница за примену Закона о родној равноправности Зорица Мршевић која је навела да је предвиђено да су медији у Србији дужни да приликом извештавања користе родно осетљив језик, али да за њих не постоје прописане казнене одредбе.
- Законодавци су сматрали да постоји независност медија и да, с тим у вези, за њих не сме бити никаквих санкција - рекла је Мршевићева. - Постоје новчане казне у износу до два милиона, али невезано за језик, већ за кршење самог Закона о родној равноправности у кандидационом поступку или у процесу избора, што нема никакве везе са самим језиком. Јесте да постоји тај члан који предвиђа обавезност примене родно сензитивног језика у образовном процесу, у науци и у медијама, али мислим да санкционисања неће бити, једино ко може да буде санкционисан су одговорне особе у органима јавне власти.
Мршевићева објашњава да се обавеза коришћења родно сензитивног језика са прописаним казненим одредбама односи на употребу језика у уџбеницима и наставном материјалу, као и у сведочанствима, дипломама, класификацијама, звањима, занимањима и лиценцама, као и у другим облицима образовно-васпитног рада.
- То тачно значи да у уџбеницима треба да буде примена родно осетљивог језика у складу са граматичим родом лица о коме се ради, што значи да ће се у дипломама и сертификатима жене именовати у женском роду. Дакле, оцене за особе женског пола биће уместо одличан - одлична или уместо врлодобар - врлодобра - каже Мршевић. - У случају кршења те обавезе у образовању и науци, поступак се неће покренути по службеној дужности, већ само у случају да поступак покрене неко ко има правно релевантан интерес да то покрене.
Да је могуће покретање приватне тужбе због тога што је неко незадовољан начином на који му се медији или појединци обраћају, каже нам адвокат Миленко Радић.
- Могуће је поднети приватну тужбу због кршења Закона о дискриминацији, а могуће је поднети и притужбу Поверенику за родну равноправност - истиче Радић. - Не треба губити из вида да су Законом о родној равноправности предвиђене казне од 150.000 динара до два милиона динара, али и казна затвора до пет година.
Такође, аутори и заговорници Закона о родној равноправности истичу да употреба родно осетљивог језика има велики друштвени значај "јер доприноси равноправности жена у друштву".
- Овде нема ни говора о равноправности јер се укида право на избор, уводи се тоталитаризам, губи могућност индивидуланог декларисања, насилним инсистирањем на родно осетљивом језику ништа се неће променити у погледу статуса жена које се суочавају са проблемима у друштву које због овога неће бити толерантније - каже проф. др Исидора Бјелаковић из Матице српске.
Адвокат Радић подсећа да су жене законски биле изједначене са мушкарцима док је важио Закон о равноправности полова који је укинут доношењем Закон о родној равноправности:
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
АНЂЕЛКА БЕСНА: "Молим, зашто да не одем из твоје емисије? Не поштујеш ме"
ГЛУМИЦА је схватила да туђе непоштовање и неваспитање нема везе са њом.
22. 12. 2024. у 10:41
Коментари (0)