У ТЕЛУ НАШЕ ЦРКВЕ КОСОВО СТАЛНИ ЖАЛАЦ: Сабор СПЦ протекао у дијалозима о проблемима на Космету и формирању нових епархија

В.М.-Д.Б.М.

21. 05. 2024. у 12:33

САБОР СПЦ је на редовном мајском заседању констатовао да косовске власти несумњиво иду у правцу негирања основних права нашег народа и Цркве, с циљем изградње етничког албанског друштва и указао да се проблеми на КиМ морају решавати искључиво дијалогом, заснованим на поштовању Резолуције 1244 Савета безбедности УН и међународним повељама, које гарантују очување суверенитета и територијалног интегритета Србије на овом простору.

У ТЕЛУ НАШЕ ЦРКВЕ КОСОВО СТАЛНИ ЖАЛАЦ: Сабор СПЦ протекао у дијалозима о проблемима на Космету и формирању нових епархија

Foto: SPC

- Иако наша Црква није директно укључена у политички дијалог Београда и Приштине, не можемо равнодушно да посматрамо све тежи развој догађаја - наводи се у саопштењу Светог архијерејског сабора СПЦ, одржаног од 14. до 18. маја. - У том контексту, поред успостављања функционалне ЗСО, посебно треба појачати институционалну и безбедносну заштиту наших светиња у форми посебног механизма заштите у складу са неким од постојећих модела у Европи, и на основу досадашњих одредби, које, нажалост, све чешће приштинске власти не поштују и не примењују. Таква врста заштите треба да очува правни положај, имовинска права наше Цркве и слободу вероисповести.

Подсећајући да је уместо најављеног свечаног отварања у Пећкој патријаршији, редовно заседање почело у Храму Светог Саве, услед понижавајуће и срамне одлуке Приштине да патријарху Порфирију и седморици архијереја онемогуће улазак на КиМ, у саопштењу се наводи да је питање статуса јужне српске покрајине било најважније о коме је Сабор расправљао.

- Рак-рана српског народа - КиМ, али и Јасеновац и остала стратишта и губилишта у такозваној НДХ и другде, а у наше дане и Сребреница - стални су "жалац у телу" наше Цркве - пише у саопштењу. - Због тога Црква и данас диже глас и изнова указује на неистине, у домаћем и глобалном јавном простору, чији је циљ историјски ревизионизам којим би се дао легитимитет небивалој историјској инверзији. Сходно њој, православни Срби, жртве вишекратних геноцида и етничког чишћења, треба да буду проглашени не само за злочинце него, и за извршитеље геноцида.

Сабор је разматрао могућности унапређења духовног живота и организације СПЦ у иностранству, па су формиране четири нове епархије у Европи. Поделом Епархије британско-скандинавске формиране су Епархија скандинавска са седиштем у Стокхолму, чији епархијски архијереј ће бити досадашњи епископ британско-скандинавски Доситеј, и Епархија британско-ирска са седиштем у Лондону, за чијег архијереја је изабран досадашњи викар патријарха епископ јегарски Нектарије. Поделом досадашње Аустријско-швајцарске епархије формиране су Епархија аустријска са седиштем у Бечу, којом ће до даљњег администрирати епископ бачки Иринеј, и епархија швајцарска са седиштем у Цириху, за чијег је епископа изабран досадашњи епископ аустријско-швајцарски Андреј.
За викарне епископе патријарха изабрани су архимандрит Тихон (Ракићевић) и јеромонах Никон (Цвјетићанин). За викара митрополита црногорско-приморског изабран је протосинђел Пајсије (Ђерковић), настојатељ Цетињског манастира док је за викара епископа новограчаничко-средњезападноамеричког изабран архимандрит Серафим (Балтић).

Изабрани нови чланови Синода

Митрополиту црногорско-приморском Јоаникију и епископу бачком Иринеју престао је мандат у Синоду, па ће они током наредне године бити чланови-заменици овог тела. Епископ браничевски Игњатије и епископ горњокарловачки Герасим остају чланови Синода у преосталом једногодишњем мандату, док су за нове чланове у предстојећем двогодишњем мандату изабрани епископ зворничко-тузлански Фотије и епископ рашко-призренски Теодосије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (0)

МИ НИСМО КРАЉЕВСКА ПОРОДИЦА: Син краљице Камиле проговорио о краљу Чарлсу и породичним односима у палати