ПОЧЕЛИ ДАНИ СОЦИЈАЛНЕ ЗАШТИТЕ Градоначелник НС-а Ђурић: Град чине и људи који имају муке, треба им помоћи (ФОТО)

Ђорђе Грмуша
Ђорђе Грмуша

13. 05. 2024. у 16:26

ТРОДНЕВНА међународна конференција под називом „Да знање и струка предводе – старатељска заштита, услуге смештаја и друге услуге у заједници у оквиру Дана социјалне заштите” почела је јуче на Спенсу, у организацији Центра за социјални рад Нови Сад, УГ „Новосадски центар” и Града Новог Сада.

ПОЧЕЛИ ДАНИ СОЦИЈАЛНЕ ЗАШТИТЕ Градоначелник НС-а Ђурић: Град чине и људи који имају муке, треба им помоћи (ФОТО)

Фото: Дневник

Изразивши задовољство што је на једном месту окупљен овако репрезентативан скуп стручњака са којима се може унапређивати квалитет живота свих грађана, посебно најрањивијих и најосетљивијих, градоначелник Новог Сада Милан Ђурић истакао је да је систем социјалне заштите један од најважнијих стубова државе, а самим тим и локалних самоуправа.

– Један град чине сви људи, и они који остварују сјајне резултате и успехе, али и они који имају муке. Данашње време је веома изазовно и никад се не зна кад ће неко доћи у проблем, али ми као заједница имамо системске и спремне одговоре – рекао је Ђурић

Он је потом набројао службе новосадског ЦСР, од Дневног боравка за децу и младе из породица у ризику, прихватилишта за децу и омладину „Сигурна кућа”, преко Прихватилишта за жене и децу угрожене породичним насиљем „Сигурна женска кућа”, до Саветовалишта за брак и породицу, те свратишта за бескућнике и децу улице.

– Од 2018. број прималаца новчане социјалне помоћи опада у просеку за 2,5 одсто, што је резултат економског оснаживања Србије, али и Новог Сада. Ја сам вам лично гарант да ће институција Града бити у функцији свих наших грађана и да ће правичност, стручност и професионалност бити моја основна начела рада и живота – навео је Ђурић.

Док је лане као горућа тема било насиље, ове године је у фокусу старатељска заштита, напоменула је директорка новосадског ЦСР Јелена Зорић.

– Број корисника сваке године расте од три до пет одсто, а ове имамо 35.000 особа које су оствариле неко право, меру или услугу у оквиру Центра за социјални рад, што чини девет одсто становништва у Новом Саду – додала је Јелена Зорић. – Један од циљева конфереције јесте да се афирмише наш рад, па отуд и слоган да знање и струка предводе, јер само тиме можемо да се боримо против предрасуда. Важно је и да грађани добију информације које све врсте помоћи нудимо, и да стекну веће поверење у нашу институцију. Прва асоцијација на ЦСР је давање материјалне помоћи социјално угроженим и осетљивим групама, али ми смо првенствено орган старатељства за оне који не могу сами о себи да се брину, а то су деца, одрасла и остарела лица. У претходној години имали смо 1.407 корисника, највише у дневним боравцима и домском смештају, али и преко 500 старатељстава када су у питању одрасли и стари, што чини 75 одсто укупног броја старатељстава и говори нам да све више особа има менталне потешкоће и да нам се деменција јавља на ранијем степену него што је очекивано.

Према њеним речима, ЦСР је доступан 24 часа и за сваку неприлику која деси у граду увек је прва адреса.

– У хитним, неодложним интервенцијама морате наћи решење, што зна да буде врло изазовно: како да сместите корисника у пола ноћи, да спречите партнерско насиље, да издвојите децу која су под неадекватним родитељским старањем, како да реагујете кад се десе пожари, поплаве... Мислим да је ово систем од кога се највише очекује, некад и преко његових могућности, али трудимо се да будемо снажни и да још боље радимо – истакла је саговорница.

(Дневник)

БОНУС ВИДЕО: ВУЧЕВИЋ У БАНАТСКОМ ДВОРУ -  Премијер у обиласку највећег подземног складишта гаса

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

НЕВЕРОВАТНИ ПОПУСТИ ДО КРАЈА МЕСЕЦА! Не пропустите прилику за велику уштеду