ВАЖНИ РАЗГОВОРИ И ПОТПИСИВАЊЕ БРОЈНИХ СПОРАЗУМА О САРАДЊИ: Одржан Први форум културне размене Кине и Србије

Novosti online

29. 04. 2024. у 17:18

НА ИНСТИТУТУ за појас и пут у Београду одржан је Први форум културне размене Кине и Србије у организацији Престоничког педагошког универзитета, Института глобалне и регионалне студије и Института за појас и пут. Конференцију је у својству ментора подржала Канцеларија за информисање Државног савета Народне Републике Кине.

ВАЖНИ РАЗГОВОРИ И ПОТПИСИВАЊЕ БРОЈНИХ СПОРАЗУМА О САРАДЊИ: Одржан Први форум културне размене Кине и Србије

Фото: Новости

У инспиративној и дубокој академској расправи учествовали су представници институција организатора, али и директор Института за азијске студије са Факултета политичких наука проф. др Драгана Митровић, Миљко Живоиновић, син прослављеног српског глумца, изузетно познатог у НР Кини, Бате Живојиновића. Скуп је отворио саветник за културу у Амбасади Народне Републике Кине у Србији Танг Дашенг, након кога се присутнима обратио и помоћник генералног секретара Владе Републике Србије задужен за међународну развојну сарадњу, Данијел Николић. У току Форума потписан је споразум о сарадњи између Универзитета у Новом Саду кога је представљао проф. др Никола Јорговановић, проректор и Престоничког педагошког универзитета кога је представљао потпредседник Ма Лигенг који је изјавио да се пријатељство Србије и Кине оваквим догађајима јача и институционализује.

Директор Института за појас и пут, проф. др Бојан Лалић је са директором Института за глобалне и регионалне студије Лианг Џанјуном потписао споразум о сарадњи, наводећи да је се сарадња са Кином, али и са другим земљама обухваћеним Иницијативом појас и пут одвија великом брзином и то у амбијенту креирања заједничке визије будућности.   

Допринос дискусији дао је Данијел Николић подсећајући на велики број сусрета на највишем нивоу председника држава и влада Републике Србије и Народне Републике Кине у последњој деценији, што указује на изразито просперитетне односе две земље.

Изузетно плодна дискусија вођена је око тема културног наслеђа Кинеске цивилизације, као најстарије континуалне цивилизације и елемената наслеђа римског царства на просторима Србије. Такође, током Форума учесници су дали осврт на Иницијативу појас и пут која сада улази у другу деценију, као и на будућу посету председника Си Ђинпинга Републици Србији.

Заједнички закључак Форума је да културно наслеђе, као и културна размена зближавају народе и представљају основу за сваки други облик сарадње, привредни, академски и коначно политички.

Веома је значајан моменат у коме се Форум одржава с обзиром на превирања у светској политичкој арени, а посебно у контексту ситуације у којој се налази Република Србија у Уједињеним нацијама и мултилатералним односима истока и запада.

БОНУС ВИДЕО

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

НЕВЕРОВАТНИ ПОПУСТИ ДО КРАЈА МЕСЕЦА! Не пропустите прилику за велику уштеду