"КОМАРАЦ", КАО СТРАХ И ТРЕПЕТ СРПСКЕ ВОЈСКЕ: "Новости" откривају како настаје домаћи дрон-камиказа
Дрон пројектовао ВТИ, "Телеоптик-Жироскопи" направили "тело", а "Крушик" убојито пуњење. И по снажном ветру, вејавици и магли на бојевом гађању на Пештеру показао да има прецизан и дубок "ујед" од 85 одсто погодака. Средство за уништење тенка од више милиона евра стаје мање од промила те вредности. Млади полазници обуке демонстрирали невероватну способност маневрисања квадрикоптером. Наша одбрамбена индустрија показала да је дорасла светским произвођачима. Први "рој" од 5.000 летелица требало би да буде спреман за употребу до краја године. Наша одбрамбена индустрија показала да је дорасла светским произвођачима
СРПСКИ камиказа-дрон "комарац 1" недавно је на здруженој војној вежби "Вихор 2024" веома успешним гађањем по снажном ветру, вејавици и магли показао да има прецизан и дубок "ујед" од 85 одсто погодака! Тиме су успешно положили завршни испит Војнотехнички институт (ВТИ), који је пројектовао и направио софтвер - нервни систем дрона самоубице, "Телеоптик-Жироскопи" који су направили и усавршили издржљиво тело "комарца" - борбеног квадрикоптера и обучили његове оператере, као и ХК "Крушик" који је створио његову "жаоку" - бојеву главу која може да пробије 300 милиметра челичног оклопа и да при томе расипа ужарене челичне куглице по живој сили.
Српска одбрамбена индустрија тако је потврдила најаву председника Александра Вучића коју је дао у марту 2024. током посете ВТИ: "Циљ је да имамо 5.000 дронова "комараца"! Пре краја године моћи да се виде не прототипи "камиказа дронова", већ они у војсци, дронови који уносе велику пометњу у непријатељске редове. То ће бити српска производња. Купујемо ми и из иностранства, набављамо све што треба, али ово ће бити српска производња!"
Резултати гађања на Пештеру показали су да најава није била претерана и да ће производња борбених дронова постати окосница српске одбрамбене индустрије.
- Дрон је у суштини превозно средство за, са војне стране, користан терет који израђује "Крушик". На врху пројекта је Војнотехнички институт који је осмислио и пројектовао дрон. Ми у "Телеоптик-Жироскопима" смо га оспособили, учинили га отпорним на падавине, ниске и високе температуре, уградили му камерицу величине нокта на малом прсту која прави изузетно добру слику, заштитили га од ометања, урадили све ствари битне за његову жилавост и способност да се бори, а "Крушик" је направио изузетно добру бојеву главу - каже Зоран Јарић, в. д. генералног директора "Телеоптик-Жироскопа", показујући фотографију дебеле челичне плоче на којој је тестиран дрон-самоубица.
Њу је с краја на крај, као сир, пробушио кумулативни млаз бојеве главе, а око рупе се виде дубока удубљења и бразде које су направиле распрснуте челичне куглице намењене уништавању живе силе. Посебан куриозитет ватреног крштења дрона "комарац-1" јесте да се показао успешним по изузетно јаком ветру, снегу и магли на Пештерској висоравни која је чак спречила лансирање неких традиционалних вођених ракета све док ветар није однео облак који је заклањао циљ. Оператери "комарца 1" су, пак, подигли своје летелице и водили их кроз процепе у магли захваљујући наочарима у којима су имали слику са камере дрона који су могли да зауставе да лебди док се не укаже рупа у облаку кроз коју би уочили мету и непогрешиво се устремили на њу. Ефикасност поготка од 85 одсто показала је квалитет летелице, обуке за оператере и самих оператера.
- Таленат је један од предуслова за оператера дрона и зато се кандидат прво води на симулатор где се види да ли има одговарајући афинитет. Они који га поседују прелазе на практичну обуку за коју је реално довољно и пар недеља ако је особа талентована. Искуство нам је показало да предвиђени период обуке неким људима потпуно одговара, али је било и оних који су програм савладали и оспособили се за трећину предвиђеног времена - рекао је за "Новости" конструктор "комарца-1" из ВТИ чији је идентитет из безбедносних разлога заштићен, баш као и целог тима научника који је Војсци Србије омогућио да се прва на Балкану наоружа дроновима-самоубицама. Први "рој" од 5.000 летелица требало би да буде спреман за борбену употребу до краја године.
Он и његови сарадници, заједно са младим полазницима обуке, демонстрирали су нам невероватну способност маневрисања дроном, чак и на веома малом простору, као и могућност обрушавања, што је пресудно за напад на најосетљивији део тенка, горњи део куполе.
- Та могућност постоји јер смо направили софтвер који управља сваким од четири мотора понаособ што дрону даје изузетне маневарске способности - каже стручњак из ВТИ.
Тим пројектаната Института још од 1989. је радио на пројектима беспосадних летелица, тако да су били спремни да за кратко време садашњу технологију инкорпорирају у програме дронова који су се у ратним сукобима у Сирији, Грузији и нарочито у Украјини, показали као оружје будућности. У "Телеоптик-Жироскопима" су за кратко време материјализовали те планове.
- Обично се за наредни рат припремало као за продужетак претходног, што је било погрешно, јер сваки рат доноси нешто ново. Сукоб у Украјини је донео масовну употребу свих врста дронова, а посебно су се показали они најмањи класе ФПВ какав је и "комарац 1". Цео живот сам се бавио вођеним ракетама које су сам врх технологије, али дронови су нешто невероватно, застрашујуће. Замислите вођену ракету која може да стане испред циља, да размисли како ће најефикасније да нападне и да тек онда дејствује. Такве ракете нема, али дрон то може. Сагледајмо ствар и из угла војне економије: имате тенк који кошта више милиона евра и средство за његово уништење које кошта мање од промила те вредности. При томе, можете направити изузетну количину тих средстава која су неупоредиво јефтинија од свог циља, а готово да нема одбране од њих. Замислите реалну ситуацију у којој четири војника направе заседу за тенк са дроновима који се чују тек на 50 метара, када је већ касно да "оклоп" предузме било шта. Ако се сва четири "комарца 1" подигну у истом тренутку и сруче се на тенк њему нема спаса. У групном нападу можеш да му удариш истовремено у гусеницу, у потпорни точак, у задњи део где је отворен, одозго где је најрањивији. Дроном можете да га гађате где год хоћете, то је изузетно оружје, а са 5.000 "комараца-1" Војска Србије стиче огромну предност - каже Јарић.
Он наглашава да је круна целог пројекта лагана а убојита бојева глава коју дрон носи.
- Сада, пошто је на вежби "Вихор 2024" дрон "комарац-1" доживео афирмацију, а одбрамбена индустрија показала да је дорасла светским произвођачима да освоји и производи оваква средства, са великим задовољством могу да кажем да је "Крушик" био максимално ангажован на овом задатку и да је све ресурсе усмерио ка испуњењу рока за производњу најновијег српског дрона. "Крушик" у овом пројекту има улогу наружавања дрона бојевом главом и интегратора средства. Пошто смо произвођач ракета које имају бојеве главе са кумулативним и распрсакавајућим дејством и свих врста упаљача, нормално је да се и "комарац 1" наоружа одговарајућом бојевом главом и адекватним упљачем. У нашој фабрици се одвија финална фаза склапања елемената у готов производ и од нас се испоручује крајњем купцу. Дрон "комарац 1" је испитан кроз бојево гађање и испунио је тражене техничке захтеве, а на нама је да сада наставимо са израдом серије. Развијање дронова са различитим масама бојеве главе се наставља - каже Јованка Андрић, в. д. генералног директора ХК "Крушик".
ПОТПУНО БЕЗБЕДНА УПОТРЕБА
ДРОН "комарац-1" је прошао ригорозне тестове у Техничко-опитном центру и у ВТИ, да би његова употреба у Војсци Србије била потпуно безбедна, јер је човек увек на првом месту.
- То илуструје и податак да смо испитивали понашање дрона у аеротунелу у ВТИ, где је прошао тестове на брзини ветра од 16 метара у секунди, у реалним условима на Пештеру је ветар био јачи, а дронови су летели и погађали. Разлог је то што је човек, оператер, у повратној вези и може одмах да изврши корекцију. Ниједан аутоматски систем било које ракете не може да одреагује тако брзо као човек када води ракету. Дрон на себи има телевизијску камеру, која комуницира са управљачком јединицом, а ова са наочарима и ви стварате код онога ко води дрон утисак да седи у њему. Млађе особе много боље раде током обуке због моторике прстију развијене на мобилном телефону. Испаде нешто добро и од тог куцкања, због кога галамимо на децу - каже директор Зоран Јарић.
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)
ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.
21. 11. 2024. у 15:31
Коментари (3)