ПОМАМА ЗА ЈАГЊЕТИНОМ ПРЕД ПРАЗНИКЕ: Резервишу их унапред, ово су цене, а биће и више
КИЛОГРАМ живе мере јагњади од 32 до 35 килограма тренутно кошта 600 динара, али овчари не гарантују да ће та цена и остати како се приближава Васкрс и Ђурђевдан, када се на празничној трпези предност даје јагњетини у односу на прасеће печење.
Овчари су задовољни ценом живе ваге јагњади јер добијају и подстицаје од државе знатно увећане у односу на раније године, али наглашавају да је сточни фонд знатно умањен у односу на прошлу годину, па уколико се потражња за јагањцима буде наставила до Ђурђевдана, постоје изгледи да цена живе мере јагањаца буде и 700-800 динара.
У месарама је јагњетина далеко скупља. Килограм целог јагњета, половина или четвртина продаје се за 1.700 динара и у ту цену улази само месо без изнутрица и главе.
По нижој цени, за око 1.400 динара, може се купити половина или четвртина јагњетине уз део главе и изнутрице. Нигде се не може купити само килограм јагњетине.
Овчар из Равног Села у општини Врбас Миленко Ћосић казао је за „Дневник” да већ има купаца који су резервисали јагањце за наступајуће празнике и да нема разлога да их води на сточну пијацу, када на кућном прагу може да прода стоку.
Шестсто динара тренутно килограм живе ваге јагањаца
- Потражња за јагањцима је као и сваке године, али овчари имају сада у тору мање оваца него што су их имали прошле године па се на тржишту живе мере осећа мањак животиња. Зато слабија понуда сточарима даје могућност да јагњаце до 35 килограма продају и по вишим ценама него што би требало да коштају, када се изведе рачуница колико поједу и одбије новац од државе за подстицаје - навео је Ћосић.
Уочи празника килограм јагњетине живе мере потенцијално и до 800 динара
И овчар из Хртковаца у општини Рума Милорад Чулетић истиче да јагањаца има мање, а да је потражња за њима сада већа, као и сваке године у време 1. маја, Ђурђевдана и Васкрса.
У сточном фонду тренутно имамо испод 1,5 милиона грла оваца, а некада их је било на пашњацима три, па и пет милиона грла - каже аграрни аналитичар Чедомир Кецо.
- То је разлог зашто је килограм живе мере јагњетине догурао до 600 динара, са изгледом да та цена буде и виша.
Мада је ранијих година прасетина била скупља од јагњетине, сада су цене ових меса скоро изједначене и, како је нагласио Кецо, не могу се више поредити.
- Немамо ни свиња ни оваца. Прасад за тов и замрзнуту свињетину увозимо, пошто немамо своју. Сточни фонд оваца је више него двоструко мањи, мада још покривамо домаће тржиште. Поједини сточари га и извозе, али немамо организованог извоза овчијег и јагњећег меса, што је допринело да прасад и јагањце купујемо по истим ценама, знатно вишим него ранијих година.
Иако су сада цене житарица и уљарица знатно ниже него прошле године, килограм живе мере јагањаца је скупљи него лане.
- Прошле године су се продавали за 400 динара по килограму, а сада коштају 600 динара - казао је Чулетић.
Према његовим речима, иста роба у БиХ је далеко скупља, килограм живе мере је преко 800 динара килограм.
- Уочи празника постоје изгледи да килограм јагњетине буде и 800 динара, уколико се настави потражња каква је сада. У Срему нема ни оваца ни јагањаца, а однос понуде и потражње диктира цене, без обзира на то што је храна јефтинија - казао је Чулетић.
БОНУС ВИДЕО: КО МОЖЕ ДА ОДОЛИ - Прасетина у Србији заузима важно место на празничним трпезама
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)